Skaistė ANIULIENĖ
Skaistė ANIULIENĖ
Lietuvos ambasadorė Ispanijoje ir nuolatinė atstovė prie Pasaulio turizmo organizacijos
Vasaros karščiu alsuojančiose centrinės Madrido dalies gatvėse šurmuliuoja spalvinga minia. Dauguma šių žmonių – tikrai ne vietiniai gyventojai. Pastarieji šiuo metu greičiausiai darbuose, mokyklose, na, o tie, kurie stoviniuoja eilėse į pasaulinio garso muziejus, ilsisi ūksminguose parkuose ar grožisi nuostabia miesto architektūra, žinoma, yra turistai.
Daugeliui iš mūsų, ištarus žodį „Ispanija“, mintyse iškyla saulėti pajūrio kurortai, apelsinų giraitės, siauros ir klaidžios senų miestelių gatvės, koridos ar kastanječių garsai… Per 2016 metus Ispanijoje apsilankė 75,6 mln. turistų – net dešimčia procentų daugiau nei ankstesniais metais. Tokį turistų srauto padidėjimą skeptikai aiškina tuo, kad dalis keliautojų į Ispaniją pasuko vengdami Egipto ar Turkijos, kur turizmo nuosmukį lėmė teroristų įvykdyti aktai. Vis dėlto su tokia nuomone sutikti sunku – turizmas Ispanijoje augo gerokai daugiau, nei sumažėjo minėtose šalyse.
Įspūdingas sektoriaus pasisekimas – pačių ispanų rankose. Šalyje daug ir nuosekliai dirbama, kad būtų išsaugotas istorinis paveldas, kad gerėtų paslaugų kokybė, kad keliautojams būtų pasiūlyta kuo daugiau ir įvairių maršrutų. Ne veltui Madridas vadinamas pasaulio turizmo sostine – čia yra įsikūrusi Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos (JT PTO) būstinė.
Kaip tik apie JT PTO ir norėtųsi pakalbėti daugiau. Juolab kaip tik šiemet, senokai išaugusi naujokės marškinėlius organizacijoje, Lietuva kandidatuoja į vietą JT PTO Vykdomojoje taryboje 2018–2021 m. kadencijai.
JT PTO yra speciali Jungtinių Tautų agentūra, kurios paskirtis – skatinti atsakingą, tvarų ir visiems prieinamą turizmą. Tai pagrindinė pasaulio turizmo organizacija, kuri formuoja globalią turizmo politiką ir etiką, vienija 157 šalis, 6 teritorijas ir beveik 500 asocijuotų narių, atstovaujančių švietimo įstaigoms, privačiam sektoriui, turizmo asociacijoms. Organizacijos darbotvarkėje – daug aktualių, su turizmo plėtra susijusių punktų: besivystančių šalių ekonomikos skatinimas, transporto vystymas, skurdo mažinimas ir darbo vietų kūrimas per turizmo verslą, jautrių gamtos objektų ir biologinės įvairovės išsaugojimas, kultūrinio paveldo puoselėjimas ir informacijos sklaida, turizmo paslaugų kokybės kėlimas ir užtikrinimas, kova su vaikų išnaudojimu ir dar daug kitų, ne mažiau šiai pasaulinės ekonomikos šakai svarbių temų.
Pastaruoju metu JT PTO vis daugiau dėmesio skiria kovai su grėsmėmis turizmo industrijai: didelį pavojų kelia teroro išpuoliai, greičiau nei bet kada anksčiau plinta užkrečiamosios ligos, daugėja iššūkių dėl klimato kaitos. Atskiros turizmo įmonės ir netgi valstybės nepajėgios atsilaikyti pavieniui – būtina kurti glaudaus prevencinio komunikavimo kanalus, bendravimo su saugumą užtikrinančiomis organizacijomis sistemą, numatyti pagalbos nukentėjusiems regionams schemas, parengti atitinkamas rekomendacijas turizmo bendrovėms.
Narystė tokiose tarptautinėse organizacijose kaip JT PTO vertinga tiek, kiek aktyviai gebame jose veikti, kiek sumaniai naudojamės organizacijos teikiamomis galimybėmis, kiek mūsų „nacionalinis balsas“ yra girdimas – kiek atspindimi mūsų nacionaliniai interesai ir indėlis į tarptautinę tos srities politiką.
JT PTO nare 2003 m. tapusi Lietuva jau kitais metais ėmėsi organizuoti tarptautines konferencijas ir seminarus turizmo klausimais, vėliau, jau kaip Rinkos ir konkurencingumo komiteto narė, teikė pasiūlymus dėl JT PTO veiklos programos. Lietuvos vaidmuo sustiprėjo šaliai tapus Europos regiono komisijos vicepirmininke ir Europos regiono atstove Darniojo turizmo komitete.
Tai tvirtos pozicijos JT PTO, ne tik suteikiančios Lietuvai galimybę svariai prisidėti įgyvendinant Darnios plėtros darbotvarkės tikslus, bet ir gerinančios tarptautinį Lietuvos įvaizdį, didinančios Lietuvos, kaip turistinio objekto, žinomumą pasaulyje. Vien per 2015 ir 2016 metus bendrai su JT PTO organizuotuose renginiuose Lietuvoje apsilankė apie 40 valstybių nacionalinių turizmo administracijų vadovai. Kiek plačiai pasaulyje būtų žinoma apie Anykščių regioninio parko medžių lajos taką, jei šis projektas nebūtų gavęs aukščiausio įvertinimo JT PTO įmonių inovacijų konkurse?
Kasmet, bendradarbiaudama su JT PTO, Lietuva organizuoja aukšto lygio mokymus Baltijos jūros regiono šalių ir Lietuvos turizmo specialistams. Šalia to Lietuvos studentai turi išskirtinę galimybę atlikti praktiką JT PTO būstinėje Madride. Per JT PTO mums pasiekiami geriausi pasaulio turizmo ekspertai, industrijos naujienos, tendencijos, galime naudotis milžiniškomis duomenų bazėmis ir ryšiais su asocijuotomis organizacijomis, teikti paraiškas turizmo projektams įgyvendinti, remtis kolegų patirtimi, kartu ginti turizmo sektoriaus interesus.
Konkurencija kandidatuojant į JT PTO Vykdomąją tarybą yra didelė. Jau šiandien šalių kandidačių sąraše – šešios valstybės: Azerbaidžanas, Bulgarija, Rumunija, Rusija, Serbija ir Lietuva. Kandidatūras pateikti galima iki pat rinkimų, kurie vyks JT PTO 22-osios Generalinės asamblėjos metu šių metų rugsėjo 4–9 dienomis Kinijoje (Čengdu mieste). Taigi pretendenčių sąrašas gali ilgėti, o konkurencija aštrės.
Savo kandidatavimo programoje Lietuva akcentuoja darnios turizmo plėtros svarbą: kviečiame derinti ekonomikos augimą ir ekologiškos aplinkos išsaugojimą, skatiname inovacijas ir siekiame puoselėti kultūrinį identitetą. Esame įsitikinę, kad šios nuostatos yra aktualios didelei daliai turizmo plėtra besirūpinančių šalių, kurioms rūpi kurti naujas darbo vietas paslaugų sektoriuje, kurioms reikia galvoti apie unikalių gamtos kampelių bei savitos kultūros paveldo išsaugojimą.
Šiandien dar nežinome, ar mūsų pastangos būti tarp pasaulio turizmo politiką formuojančių ir vykdančių valstybių bus vainikuotos pergale, tačiau tikrai aišku, kad dedamos pastangos, demaršai valstybių sostinėse, mūsų kandidatavimui skirti renginiai padės garsinti savo šalį, pristatyti jos turizmo potencialą, paskatinti daugiau keliautojų susipažinti su Lietuva.
Kiek žiūrėjau, vežėjai tai siūlo paslaugas į balkanus – https://www.delamode-baltics.com/lt/kroviniu-pervezimas/serbija