2011 Kovo 08

Aplinkos apsauga

Lietuva pagal atliekų rūšiavimą Europoje – autsaiderė

veidas.lt

Nors šiukšlių rūšiavimo padėtis Lietuvoje pamažu gerėja, palyginti su kitomis Europos šalimis, esame visiški atsilikėliai. Remiantis atliekų apskaitos duomenimis, 2008 m. Lietuvoje surinkta ir perdirbta 6 proc. komunalinių atliekų srauto, 2010 m. – apie 11 proc. O Skandinavijos šalyse kasmet surenkama ir perdirbama apie 90 proc. komunalinių atliekų.

“VSA Vilnius” atstovės Jūratės Antanaitytės-Voldemarienės teigimu, aktyviam rūšiavimui labiausiai trukdo dar nuo sovietmečio daugiabučiuose išlikusios šachtų sistemos.

Druskininkai – kol kas vienintelis miestas, dar 2007 m. visiškai atsisakęs šachtų sistemos. Pasirinkta požeminė atliekų (ir buitinių, ir rūšiuojamų) surinkimo sistema “Molok” gerokai padidino surūšiuotų atliekų kiekį: 2007 m. buvo surinkta 6,3 t popieriaus, o 2010 m. – jau 92,4 t.

Kita problema, trukdanti sėkmingai rūšiuoti, yra žmonių nesugebėjimas tinkamai atrinkti šiukšles. “Pasitaiko, kai popieriaus konteineriuose randama padangų, teko net mašinos buferį traukti. Anksčiau gan dažnai pasitaikydavo, kad į šiuos konteinerius žmonės primesdavo panaudotų sauskelnių, tualetinio popieriaus”, – stebisi J.Voldemarienė.

Per 2006–2009 m. Aplinkos ministerija savivaldybėms nupirko 13 405 antrinių žaliavų surinkimo konteinerius. Šiais metais planuojama įsigyti dar 6,12 tūkst. Vis dėlto iki šiol niekaip nerandama būdų, kaip priversti lietuvius atsakingai rūšiuoti šiukšles.

“Viena efektyvesnių priemonių, skatinančių gyventojus rūšiuoti atliekas, galėtų būti diferencijuotos įmokos už rūšiuotų ir nerūšiuotų atliekų tvarkymą nustatymas. Taip pat, kaip rodo kai kurių Europos valstybių patirtis, galima ir kita priemonė – baudos už pareigos rūšiuoti atliekas nevykdymą ar rūšiavimą ne pagal nustatytas taisykles”, – sako Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė.

Tokia praktika sėkmingai taikoma ir Japonijoje. Ten, sistemingai nepaisant įspėjimų dėl netinkamai rūšiuojamų atliekų, gyventojams skiriamos piniginės baudos.

Priminsime, kad Lietuvoje 2009 m. susidarė per 1,2 mln. tonų komunalinių atliekų. Iš jų tik 184,7 tūkst. t buvo perdirbta.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Jonas Zimblys Jonas Zimblys rašo:

    Pasakysiu Jums priežastį ir jos sprendimo būdą kodėl lietuviai vangiai rūšiuoja šiukšles:
    Todėl, kad tai yra tiesiog nepatogu. Įsivaizduokite eilinį mūsų daugiabutį su nedidele virtuve, spintele (dažniausiai po kriaukle:)ir ten stovintį šiukšlių kibirą, gal šluotelę su šiupeliuku ir keliomis valymo priemonėmis.. Na ir kaip gi man tokioje erdvėje rūšiuoti, kiek gi aš ten tų šiukšlių kibirų galiu pristatyti? Ats. aiškus.. vat todėl per daug ir nesirūpiname “antraeiliais” rūpesčiais, nors širdyje daugelis jaučia, kad rūšiuoti reikia. Taip, kad reikia labai nedidelio postūmio išjudinti ledus – tokioms virtuvėms pritaikytų kompaktiškų šiukšlių kibirų komplekto. Įsivaizduoju iš 3 ar 4 dalių “mozaikos” būdu suprojektuotas komplektas (gali būti kelių dydžių, pasirinktinai).
    Visas šis projektas galėtų būti rengiamas su savivaldybių parama ir, kad žmonės šių kibirų komplektų galėtų įsigyti už savikainą (nurodant galimą mažmeninę kainą ir Jiems siūlomą).
    Man tikrai nebūtų nepatogu tam tikros rūšies šiukšlę įmesti į jai skirtą kibirėlį. O Jums ?
    Darom ? :)


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...