NATO
Aukšto rango Jungtinių Valstijų gynybos pareigūnas pasveikino Lietuvos planus įsteigti Energetinio saugumo centrą, bet santūriai įvertino galimybę jam suteikti NATO kompetencijos centro statusą.
“Labai gerai, kad Lietuva kuria nacionalinį Energetinio saugumo centrą, nes energetinis saugumas yra svarbus klausimas ne tik Lietuvai, bet ir Latvijai, Estijai ir kitoms NATO bei ES šalims”, – sakė JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojas Alexanderis Vershbow (Aleksandras Veršbou).
Lietuvos vyriausybė gegužę nusprendė nuo kitų metų Karo akademijos patalpose įsteigti Energetinio saugumo centrą ir siekti jam NATO energetinio saugumo kompetencijos centro statuso. Taip Lietuva ketina sekti Estijos pavyzdžiu, kurioje įkurtas NATO kibernetinio saugumo centras.
A.Vershbow sakė, kad JAV dar nėra nusprendusios, ar remti tokio statuso suteikimą.
“Lieka atviras klausimas, ar šis energetinio saugumo centras gali tapti NATO centru. Mes dar neturime konkrečios pozicijos, NATO detaliai nesvarstė šio klausimo. Kad ir kaip būtų, NATO strateginėje koncepcijoje energetinis saugumas bus įvardijamas kaip vienas iš ateities iššūkių. Vis dėlto šį iššūkį reikia spręsti daugiausia nacionaliniu lygiu arba tokiose institucijose kaip ES”, – sakė A.Vershbow.
Dėl biudžetinės įstaigos steigimo Karo akademijos patalpose Vilniuje gegužę apsisprendusi Vyriausybė nutarė siekti NATO energetinio saugumo kompetencijos centro statuso. Šiuo metu projektas pristatomas kitoms NATO šalims narėms, prašant politinio palaikymo ir siūlant apsvarstyti galimybę deleguoti nacionalinius ekspertus, teigiama nutarimo projektą lydinčiuose raštuose.
Planuojama, kad centras nagrinės iššūkius energetiniam saugumui, teiks siūlymus dėl projektų įgyvendinimų ir prisidės tarptautinėje erdvėje prie energetinio saugumo stiprinimo iniciatyvų.
Darbo grupės, analizavusios centro steigimo perspektyvas, ataskaitoje tvirtinama, kad Lietuva jau susilaukė susidomėjimo ir palaikymo iš NATO administracijos ir šalių narių – Estijos, Lenkijos, JAV, Kroatijos, Rumunijos, Slovakijos, Slovėnijos, Prancūzijos, Vokietijos.
Ataskaitoje nurodoma, kad centro įkūrimo idėja palaikoma atsižvelgiant į ypatingą Lietuvos situaciją energetinio saugumo srityje – Lietuva vadinama “energetine sala”, praėjusių metų pabaigoje uždaryta Ignalinos atominė elektrinė.
Diskusijos dėl Energetinio saugumo centro steigimo Lietuvoje vyksta nuo 2008 metų.