Nepaisant nuo šių metų Lietuvoje vėlinamo pensinio amžiaus, dauguma lietuvių ilgai dirbti nenusiteikę ir šios reformos nepalaiko.
Kaip parodė naujausia Eurobarometro apklausa, lietuviai norėtų dirbti ne ilgiau kaip iki 59 metų. Toks amžiaus vidurkis apskaičiuotas susumavus visų apklaustųjų, kurių paprašyta nurodyti amžių, iki kurio jie norėtų dirbti savo dabar turimą darbą, atsakymus.
Apklausos duomenimis, iš Europos Sąjungos gyventojų darbingiausiai nusiteikę švedai – paklausti, iki kokio amžiaus norėtų dirbti, jie nurodė 64,4 metų ribą. O štai dar labiau už lietuvius ilgai dirbti nelinkę Maltos, Rumunijos bei Latvijos gyventojai – jiems atrodo pats laikas pasitraukti poilsio maždaug 57-erių.
Be to, 71 proc. lietuvių yra prieš pensinio amžiaus vėlinimą, o 56 proc. mūsų šalies gyventojų dirbti būdami pensininkai jau nenorėtų. Kaip vieną pagrindinių tokios nuomonės priežasčių gyventojai nurodo nepalankų darbdavių požiūrį į vyresnius nei 55 metų darbuotojus. Kad darbdavių požiūris į vyresnio amžiaus darbuotojus mūsų šalyje nėra teigiamas, mano net 81 proc. lietuvių (ES vidurkis – 70 proc.).
Eurobarometras dar kartą atkreipia dėmesį, kad dirbti ilgiau vis dėlto teks, nes nuo 1960 m. tikėtina vidutinė gyvenimo trukmė ES jau pailgėjo aštuoneriais metais, o per ateinančius keturiasdešimt metų ji pailgės dar penkeriais. Šiuo metu ES vienam vyresniam nei 65 metų gyventojui tenka keturi vadinamojo darbingo amžiaus (15–64 m.) piliečiai, o 2060 m. vienam pagyvenusiajam jau teks tik du galintieji dirbti.
Apklausa šia tema atlikta neatsitiktinai – Europos Parlamentas 2012-uosius yra patvirtinęs Europos aktyvaus senėjimo ir kartų solidarumo metais.
Jūsų nuomone, kokių metų sulaukęs žmogus jau yra senas? (atsakymų vidurkis)
Šalis Metai
Nyderlandai 70,4
Kipras 68,5
Belgija 67,9
Italija 67,6
Lietuva 65,3
Čekija 59,5
Vengrija 58
Slovakija 57,7
Šaltinis: Eurobarometras