Šiuo metu 86 proc. lietuvių teigia gyvenantys namuose, kurie nėra jų svajonių namai. Tiesa, absoliuti dauguma turi svajonių būsto viziją, tačiau daugiau nei trečdalis (34 proc.) netiki, kad ją realizuos. Tai parodė nekilnojamojo turto skelbimų portalo domoplius.lt atlikta apklausa.
Paklausti, kas yra jų svajonių namai, didžioji dalis respondentų minėjo nuosavą namą (71 proc.), kuriame būtų keturi arba penki kambariai (54 proc.). Įdomu tai, kad pagrindiniais svajonių namo neatsiejamais atributais respondentai įvardino baseiną, pirtį ir džiakuzi vonią.
Pasak Evaldo Narbuntovičiaus, domoplius.lt projektų vadovo, apklausos rezultatai rodo, kad lietuviai svajoja apie geresnį būstą, tačiau juos riboja finansinės galimybės.
„Apklausos duomenimis, 85 proc. lietuvių pagal dabartines savo pajamas negali sau leisti įsigyti svajonių namų. Daugelis iš tiesų žino, kokio būsto norėtų, tačiau atsižvelgdami į savo finansines galimybes, poreikius, būsto kainą ar kokybę, žvalgosi realiausio varianto. O svajonės nėra užmirštamos, tačiau dažnai lieka ateičiai“, – pastebi E. Narbuntovičius.
Beveik pusė apklausos dalyvių (49 proc.) savo svajonių namus įsivaizduoja užmiestyje. Didmiesčio mikrorajone, kur netoliese būtų ir vaikų darželiai, ir mokyklos, ir parduotuvės gyventi norėtų 21 proc. respondentų, didmiesčio centre ar senamiestyje – 19 proc., vienkiemyje ar kaime – 11 proc. apklaustųjų.
Domoplius.lt projektų vadovo teigimu, šiuo metu portale yra paskelbta apie 85 000 parduodamų ar nuomojamų objektų, iš kurių 16 proc. sudaro namai. „Vien tik Vilniuje šiuo metu siūloma parduoti apie 1000 individualių namų. Didžiausią nekilnojamojo turto pasiūlą domoplius.lt sudaro 2-3 kambarių butai senos statybos daugiabučiuose namuose“, – pažymi E. Narbuntovičius.
Verta paminėti, kad apklausoje dalyvavę šalies gyventojai, norėdami įsigyti svajonių namus, teigia taupantys (36 proc.), 30 proc. respondentų planuose – paskola iš banko, likę – svajonių namų įsigijimą laiko neįgyvendinama svajone.
Siekiant įsigyti svajonių namus, 22 proc. atsakė, kad taupyti reikėtų iki 10 metų, 20 proc. – nuo 11 iki 20 metų, 17 proc. – nuo 21 iki 30 metų. 27 proc. respondentų teigė, jog sutaupyti neįmanoma.
Daugiau nei 63 proc. apklaustųjų nurodė, kad svajonių namams įsigyti ir įsirengti pakaktų iki 0,5 mln. litų. Apie 13 proc. apklausos dalyvių mano, kad svajonių būstui reikėtų išleisti iki 200 tūkst. litų.