2010 Lapkričio 23

Metų vadovas

Lietuviška bendrovė, užsienyje žinoma geriau nei Lietuvoje

veidas.lt

Dr. Anatolijus Faktorovičius vadovauja aukštųjų technologijų bendrovei, kuri veikia Lietuvoje, bet čia tėra mažai pažįstama. Kur kas geriau “Viltechmeda” žinoma užsienio šalyse. Kaip ir kodėl taip atsitiko?

Tik 40 kompanijų pasaulyje gali pagaminti tai, ką gamina bendrovė “Viltechmeda”. Šis gaminys – tai švirkštinis infuzijos siurblys, plačiai naudojamas gydymo įstaigose anestezijos, reanimacijos bei intensyviosios terapijos srityse didelės koncentracijos vaistams dozuoti, informacijai apie pacientą rinkti, saugoti ir perduoti. Ši technologija pasaulyje gyvuoja jau kelis dešimtmečius, o Lietuvoje “Viltechmedos” pradėta taikyti nuo 1994-ųjų.

Kasmet didėjant medicinos prietaisų saugumo reikalavimams “Viltechmeda” žengia kartu su didžiausiomis naujovėmis. Kas dvejus metus atnaujinama prietaiso programinė ir funkcinė įranga, tai užtikrina stabilią bendrovės plėtrą.

Praėjusią savaitę Diuseldorfe vykusioje pasaulinėje medicinos parodoje ir kongrese “Medica” kompanija “Viltechmeda” pasauliui pristatė atnaujintą švirkštinės infuzijos siurblį, kurį dvejus metus tobulino pagal JAV gydymo įstaigų poreikius. Viso pasaulio ligoninės jų galės įsigyti jau 2011-ųjų pradžioje.

Kaip tik kitąmet į integruotame mokslo, studijų ir verslo slėnyje “Santara” naujai statomo aukštųjų medicinos technologijų centro patalpas įsikelsianti “Viltechmeda” savo gamybos pajėgumus žada didinti beveik dvigubai: nuo 8 tūkst. iki 15 tūkst. prietaisų per metus.

Kiekvienas darbuotojas jaučia atsakomybę

Įmonės tarpduryje mus pasitikęs bendrovės “Viltechmeda” direktorius A.Faktorovičius iškart atsiprašo už tai, kad iki jo kabineto reikia eiti laviruojant tarp kartoninių dėžių. “Į naujas patalpas kelsimės kitų metų pradžioje, ten turėsime kur kas daugiau erdvės. O kol kas reikia spraustis tarp dėžių – jose užsakymai, kurie jau šiandien iškeliaus į Olandiją, Rusiją, Kazachstaną, Maroką”, – vardija direktorius.

Svarbu paminėti, kad šiandien “Viltechmeda” savo produkciją eksportuoja net į 90 pasaulio šalių.

Kad pasidarytų dar aiškiau, kaip dirba ši aukštųjų technologijų įmonė, direktorius pakviečia žvilgtelėti į kompanijos “smegenis” ir “rankas”. “Mūsų vyriausiasis konstruktorius – vienas šviesiausių Lietuvos techninių protų Justinas Kamičaitis, kuriam jau 84 metai, tačiau jis aktyviai kuria ir generuoja idėjas. Nors jis dirba senoviškai ir savo idėjas braižo ant lentos, tačiau tokių universalių specialistų, kurie išmanytų ir mechaniką, ir elektroniką, yra vienetai. Jo sukurtas idėjas trys darbuotojai suvedinėja į kompiuterį, ir tai padaryti daug paprasčiau, palyginti su tuo, ką sukuria šis specialistas”, – pagarbiai pasakoja ponas Anatolijus.

Jo vadovaujamoje bendrovėje dabar dirba 70 žmonių ir didelės darbuotojų migracijos čia niekada nebuvo.

“Darbuotojai supranta, ką reiškia gaminti tokio aukšto lygio medicinos prietaisą ir dirbti pasaulinio lygio kompanijoje. Jie mato, kaip nuo idėjos per dvejus metus sukuriamas gaminys ir išsiunčiamas į pačias įvairiausias pasaulio vietas, kur mūsų prietaisai padeda žmonėms. Galutinio rezultato matymas ir jo vertės suvokimas yra mūsų pasididžiavimas”, – dėsto direktorius.

Pasak jo, prireikė dešimties metų, kad pasikeistų įmonės darbuotojų mentalitetas ir jie suvoktų, jog reikia gaminti ne kuo daugiau, o kuo kokybiškiau ir saugiau. “Nes tai gyvybės klausimas”, – priduria bendrovės vadovas.
“Viltechmedos” civilinės atsakomybės už vieną nelaimingą incidentą, jeigu jis kiltų dėl prietaiso klaidos, draudimas siekia iki 5 mln. eurų. Esą toks draudimas reikalingas, kad būtų galima dirbti pasaulinėje rinkoje, todėl ir yra toks brangus.

Pelnytas pasitikėjimas

“Mūsų gaminio paskirtis – tiksliai ir saugiai dozuoti vaistus ligoniams. Pvz., švirkštiniu infuzijos siurbliu dozuojami nuskausminamieji vaistai vykstant operacijai ar po jos. Šis prietaisas gali veikti interaktyviu režimu, kai galbūt tik pusiau sąmoningas ligonis rankoje laiko mygtuką, kurį spausdamas gali malšinti didėjantį skausmą. Kiti prietaisai naudojami dirbti reanimacijoje. Įvedęs vaisto pavadinimą ir informaciją apie ligonį, gydytojas gauna informaciją, koks leidžiamas vaisto dozavimas, kokios galimos komplikacijos ir kontraindikacijos vartojant kitus vaistus ir pan. Naujausiame mūsų sukurtame prietaise “įsiūtas” 1,5 tūkst. vaistų žinynas, įmontuotas informatyvesnis spalvotas ekranas”, – aiškina A.Faktorovičius.

Pasak jo, pasaulyje šio naujojo prietaiso analogų jau yra, tačiau Kinijoje gaminamais įrenginiais nepasitiki nei europiečiai, nei amerikiečiai. “Mes neturime tikslo būti pirmi, tačiau esame inovatyvūs ir galime žinomus dalykus pagaminti geriau”, – tvirtina įmonės vadovas.

Visame pasaulyje veikia per 55 tūkst. “Viltechmedos” pagamintų švirkštinių infuzijos siurblių. Direktorius skaičiuoja, kad bendrovė yra užkariavusi 3 proc. visos pasaulinės rinkos. Lietuvos gydymo įstaigos yra nupirkusios apie 350 prietaisų. “Labiausiai mums sekasi dirbti NVS šalyse, kuriose turime apie 20 proc. rinkos, – sako vadovas. – Mūsų privalumas – pirmieji rusifikavome programinę prietaiso įrangą”.

Paklaustas, kaip pajuto pasaulinę finansų krizę, A.Faktorovičius teigia, kad Baltijos ir kai kuriose NVS šalyse jų gaminių prekyba krito net dešimtis kartų, tačiau esą gelbėjo tokios rinkos, kaip Pietų Amerika, Indija, Korėja, arabų šalys. “O rinkai pristačius naują prietaisą 2011-aisiais mūsų apyvarta turėtų padidėti labai stipriai”, – net neabejoja pašnekovas.

Investuotojas atvėrė akis

A.Faktorovičius prisimena kelis įmonės gyvavimo etapus. Esą esminis lūžis įvyko, kai 2001-aisiais dalis akcijų buvo parduota Baltijos ir Amerikos fondui. Jo tikslas buvo investuoti ir įmonei išaugus ją parduoti. Tokia būtinybė kilo 2008-ųjų pabaigoje. “Yra du parduodamos įmonės keliai. Arba ją perka konkurentas, kad numarintų, arba parduodama tam, kad įmonei atsivertų naujos galimybės”, – sako buvęs “Viltechmedos” savininkas, kuris net nesuabejojo prieš atiduodamas savo rankomis kurtą įmonę tarptautinės korporacijos “Moog Medical Devices Group” žinion.

Į Lietuvą atėjęs investuotojas šiuo metu investuoja į naujo aukštųjų technologijų centro statybą. Planuojama, kad ateityje “Viltechmedoje” dirbs iki 120 didelę pridėtinę vertę kuriančių darbuotojų. Naujajame pastate “Santaros” slėnyje įsikurs ne tik gamyba, bet ir europinio lygio “Moog” produktų platinimo bei aptarnavimo centras.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Arunas Arunas rašo:

    Sekmes tau toliau Anatolijau. Laikykis rinkoje ir toliau protingai vairuok.
    Arunas is Kauno.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...