Rugsėjo 4 dieną Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pradės dar vieną žygį, kurį stebės visa šalis. Pasaulio krepšinio ekspertų nuomone, mūsų komanda yra pajėgi laimėti Europos čempionato medalius ir galbūt po 10 metų pertraukos vėl tapti čempione.
Šių metų Europos vyrų krepšinio čempionatas vyks Slovėnijoje. Visų Lietuvos gyventojų akys kryps į Jesenices, kur mūsų nacionalinė komanda žais turnyro B grupės rungtynes su Serbijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Juodkalnijos, Makedonijos bei Latvijos rinktinėmis. A grupės ekipos kovos Slovėnijos sostinėje Liublianoje, C grupės – Celėje, o D grupės – Koperyje.
FIBA strategams – proga pagalvoti
Šių metų Europos čempionato šeimininkai neriasi iš kailio, kad kuo geriau išreklamuotų turnyrą. Slovėnų pastangų neįmanoma nepastebėti: „EuroBasket 2013“ burtų traukimo ceremonija surengta įspūdingame Postoinos urve, visų šalių krepšinio gerbėjai kviesti internetu kartu atlikti Europos čempionato himną, parodomosios krepšinio rungtynės surengtos net jūroje ant milžiniško plausto. Deja, turnyro šeimininkų pastangos norimų vaisių neduoda, nes jas užgožia vis nauji pranešimai apie Europos čempionate nedalyvausiančias žvaigždes.
Tai chroniška bėda, kurią Senojo žemyno krepšiniui vadovaujanti organizacija „FIBA Europe“ turėtų spręsti kuo greičiau. Akis bado faktas, kad kiekvienas iš karto po olimpinių žaidynių vykstantis Europos čempionatas susiduria su ta pačia problema: ryškiausios pasaulio krepšinio žvaigždės renkasi ne žaidimą rinktinėje, o poilsį. Visai kitaip būna tais metais, kai Europos čempionatuose kovojama dėl kelialapių į olimpines žaidynes.
Kartu tai yra ir rimtas signalas pasaulinei FIBA dar kartą gerai pagalvoti apie jos stumiamą krepšinio čempionatų sistemos reformą. FIBA planuoja, kad nuo 2017 m. Europos čempionatai vyks kas ketverius metus, ir būtent poolimpiniais metais. Po šio čempionato būtų vienų metų pertrauka, tuomet komandos susirinktų į pasaulio čempionatą ir jame išsidalytų kelialapius į olimpines žaidynes. Akivaizdu, kad Europos čempionatai būtų pasmerkti vykti be ryškiausių žvaigždžių, nes Senojo žemyno pirmenybėse jie negalėtų pelnyti net kelialapių į planetos pirmenybes, kaip yra dabar.
Favoritų nuostoliai – didžiausi
Šiais metais įvairiose rinktinėse atsisakiusių žaisti krepšininkų sąrašas ypač ilgas, dėl to nuostolių patyrė beveik visos stipriausios komandos.
Įspūdingiausi nuostoliai – Europos čempionės titulą ginančioje Ispanijos rinktinėje. Jai nepadės ilgamečiai lyderiai Pau Gasolis ir Juanas Carlosas Navarro, pailsėti taip pat nusprendė rinktinės senbuvis Felipe Reyesas.
Kita bėda ispanus ištiko netikėtai. Buvo galima nuspėti, kad anksčiau ar vėliau prisidėti prie komandos atsisakys natūralizuotas ispanas Serge’as Ibaka. Šiemet taip ir atsitiko. Pagal ispanų planus, jo vietą turėjo užimti Juodkalnijoje gimęs, tačiau įvairaus amžiaus jaunųjų krepšininkų čempionatuose Ispanijos rinktines į priekį vedęs Nikola Mirotičius. Tačiau kylanti Europos krepšinio žvaigždė pakeisti S.Ibaką sutiko tik tuo atveju, jei ateityje turės garantuotą vienintelio natūralizuoto žaidėjo vietą (krepšinio rinktinėse leidžiama turėti tik vieną tokį žaidėją). Ispanijos krepšinio federacija atsisakė suteikti tokią garantiją, ir N.Mirotičius nusprendė kol kas nesusieti savo ateities su Ispanijos rinktine. Jaunasis talentas turi teisę užsivilkti gimtosios Juodkalnijos komandos marškinėlius. Tiesa, to daryti jis taip pat neskuba – šiais metais nežais ir istorinės tėvynės rinktinėje.
Tokios netektys nesumenkino ispanų ambicijų. Europos čempionai nusiteikę apginti 2009 ir 2011 m. iškovotus titulus.
„Niekas iš mūsų nėra pasakęs, kad į Slovėniją vykstame ne aukso medalių, – pareiškė Ispanijos rinktinės įžaidėjas Ricky Rubio. – Mūsų komanda vis dar labai aukšto lygio. Gal nesame laikomi tokiais tvirtais favoritais, kaip ankstesniais metais, tačiau vis tiek esame tarp pretendentų į medalius. Kodėl gi ne auksinius? Mes vykstame nugalėti.“
Labai reikšmingi ir prancūzų nuostoliai. Vidurio puolėjai Joakimas Noah ir Ronny Turiafas šią komandą paverstų neabejotina Europos čempionato favorite, tačiau jų Slovėnijoje nebus. Prancūzijos rinktinę šiemet ant savo pečių turėtų tempti šalies krepšinio legendomis tampatys Tony Parkeris, Nicolas Batumas ir Borisas Diaw.
Taip pat nemaloniai žaidėjų netektys smogė italams. Vieni potencialių Europos čempionato favoritų turi iš anksto susitaikyti su menkais tikslais, nes be traumas patyrusių Danilo Gallinari ir Andrea Bargnani komandos galimybės tampa labai miglotos. Vienintelis komandoje likęs aukščiausio lygio žaidėjas Marco Belinelli italų iki prizininkų pakylos tikriausiai nenuves.
Na, o labiausiai nukentėjusia komanda galima vadinti Didžiosios Britanijos rinktinę. Pernykščių olimpinių žaidynių šeimininkai Europos čempionate turės verstis be visų geriausių savo žaidėjų – Beno Gordono, Luolo Dengo, Popso Mensah-Bonsu ir Joelio Freelando. Tokie nuostoliai stiprius turnyro vidutiniokus negailestingai nubloškė į visiškų autsaiderių gretas.
Tarp visų Europos čempionate atsisakiusių žaisti krepšininkų šiemet labiausiai išsiskyrė šeimininkų įžaidėjas Beno Udrihas. Su Niujorko „Knicks“ neseniai kontraktą sudaręs krepšininkas žadėjo atvykti į nacionalinės komandos treniruočių stovyklą, tačiau pakeitė nuomonę ir apie tai Slovėnijos krepšinio federacijos vadovus teikėsi informuoti tik trumpąja žinute. Taip B.Udrihas gimtinėje tapo viena labiausiai nemėgstamų asmenybių.