2016 Birželio 15

Dalinimosi ekonomika

Lietuvių idėja – virtualūs žmonių kuriami pinigai

veidas.lt

Eimantas Matulaitis / Asmeninio archyvo nuotr.

Vis labiau augančioje dalinimosi ekonomikoje siekia aktyviai dalyvauti ir lietuviai. Vienas iš startuolio „Swapper“ įkūrėjų Eimantas Matulaitis vysto idėją, kuri leis pasauliui keistis prekėmis ir paslaugomis naudojant ne įprastus, o pačių vartotojų kuriamus pinigus.

Giedrė Simanauskaitė, euroblogas.lt

Dalinimosi ekonomika nuo 2010 metų įgavo tokį pagreitį, kad apie ją dabar kalba ne tik verslininkai, bet ir paprasti žmonės, prie arbatos aptardami, kaip jų turimi daiktai ar įgūdžiai gali būti naudingi ir reikalingi kitiems.

Visi laukia pokyčių, tik negali tiksliai apibrėžti, kaip jie atrodys. Mes esame tų pokyčių dalimi, tikimės būsime jų katalizatoriumi.

Štai per vieną naktį „Airbnb‟ paslaugomis pasinaudoja apie pusė milijono žmonių 192 pasaulio valstybėse. San Franciske įsikūrusi įmonė paskatino daugiau nei 640 tūkst. būstų savininkų nuomoti laisvą erdvę namie taip skatindami keliaujančius žmones rinktis tikrų žmonių tikrus namus vietoj viešbučių tinklų pasiūlymų.

Lietuviai taip pat turi, ką pasiūlyti. Tinklaraštis Euroblogas.lt kalba su vienos mainų technologijos kūrėju Eimantu Matulaičiu.

– Europos Komisija (EK) neseniai paskelbė gaires, kaip vartotojai, verslai ir valdžios institucijos galėtų geriau įsitraukti į dalinimosi ekonomiką. Kodėl pastaruoju metu vis daugiau apie ją kalbame?

– Dalinimosi ekonomika yra pasaulio visuomenės judėjimas siekiant geriau išnaudoti turimus resursus, demokratizuoti ekonomiką. Ji tik dabar ima augti ir, tiesą pasakius, net Vakarų valstybėse didelė dalis žmonių apie dalinimosi ekonomiką menkai težino.

Dalinimosi ekonomika – akivaizdus sprendimas, kaip tai padaryti panaudojant turimus resursus.

Manau, jos potencialas milžiniškas, nes veikimo principas paprastas, aiškus ir logiškas, – visi perka iš visų, prašo pagalbos ir ją siūlo. Tai, jog EK ir kitos valdžios struktūros ima atpažinti ir kalbėti apie šią verslumo sritį, parodo, kad pasaulyje ieškoma būdų ekonomikai suaktyvinti, o dalinimosi ekonomika – akivaizdus sprendimas, kaip tai padaryti panaudojant turimus resursus.

– Kurie dalinimosi ekonomikos pavyzdžiai tave įkvepia labiausiai?

– Kiva.org, bet ir tokie gigantai kaip „Uber‟ ar „Airbnb‟. Pastarieji parodo, kad dalinimosi ekonomika gali būti itin sėkminga ir taip skatina kurti savus sprendimus šiai ekonomikos sričiai vystyti.

Iš vieno pirksi kompiuterio taisymo paslaugas, o kitam padėsi pavedžioti šunį trečiadieniais.

Kuriame finansinę technologiją, skirtą apskaityti vertę, kurią sukuri ir kurią gauni. Iš esmės leisime žmonėms naudoti savo pačių kuriamus pinigus: tu siūlysi žmogui prekę ar paslaugą, o atgal gausi tai, ko tau reikia. (Nuo tokių valiutų, kaip bitkoinai, „Swapper“ skirsis tuo, kad pinigų vertę ir kiekį nustatys patys žmonės – red. past.)

Žmonės bus sujungti į tinklą, mainai vyks nebūtinai tiesiogiai tarp dviejų žmonių ir ne tuo pačiu metu: iš vieno pirksi kompiuterio taisymo paslaugas, o kitam padėsi pavedžioti šunį trečiadieniais.

Sistema bus patogi, pigi ir saugi. Vartotojai sutaupys kasdieninėse operacijose, o ilgiuoju laikotarpiu gaus naudos sumažinus sąmoningas klaidas (korupciją) ir aplaidžias klaidas, kurias daro pinigų leidėjai.

– Ką tai pakeis pasaulyje?

– Mano nuomone, pasaulis taps demokratiškesnis, mažės finansinės ir politinės galios koncentracija. Galiausiai tai prisidės prie taikos procesų.

– Kaip į tokią iniciatyvą reaguoja bankai, kitos suinteresuotos šalys?

– Kas mus žino, sveikina, domisi. Visi laukia pokyčių, tik negali tiksliai apibrėžti, kaip jie atrodys. Mes esame tų pokyčių dalimi, tikimės būsime jų katalizatoriumi.

Kiti žinomi sėkmingai taikomi dalinimosi ekonomikos pavyzdžiai pasaulyje:

https://www.lendingclub.com/ – paskolos žmogus žmogui

https://dogvacay.com/ – išvyksti atostogų ar į komandiruotę – palik savo šunį kito šeimininko ir augintinio mylėtojo globai

https://turo.com/ – išnuomok savo arba nuomokis kaimyno automobilį

https://www.taskrabbit.com/ – sulauk pagalbos iš kitų, jei pačiam sunku išsiurbti kambarį ar išsiųsti prieš metus parašytus meilės laiškus

https://fon.com/ – kai žmonių dėka wi-fi gali rasti bet kur

Lietuvos perlai:

vinted.com – mainykis ir pirk drabužius iš kitų

dalinuosi.lt – kam pirkti siurblį ar automobilį, kai jį gali išsinuomoti

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...