Lietuva atsidūrė tarp keleto ES šalių, kuriose nors ir iš lėto, bet gyventojų nuotaikos ima gerėti. Eurobarometro paskelbtas socialinio klimato vertinimo tyrimas atskleidė, kad nors tebesame tarp valstybių, neigiamai vertinančių socialinę aplinką ir daugelį ją sudarančių sričių, tačiau padėtį vertiname bent jau nebe taip dramatiškai kaip pernai.
Pavyzdžiui, šiemet niūriausiomis spalvomis gyvenimą piešia graikai – jų socialinės aplinkos vertinimo indeksas yra –5,8, o štai Lietuvoje jis yra –2,4. Palyginkime, pernai Lietuvoje šis indeksas buvo –2,9, užpernai –5,5.
Indekso padidėjimą daugiausiai lėmė tai, kad 19 proc. lietuvių tiki, jog jų gyvenimas gerėja: pernai taip manančių buvo 17 proc. Be to, šiemet Lietuvoje mažiau įsitikinusių, kad bendra situacija blogėja: vietoje 56 proc., buvusių pernai, dabar taip mano 46 proc. Svarbu paminėti ir tai, jog jau nebe 12 proc. (kaip pernai), o 14 proc. apklaustų lietuvių mano, kad pagerėjo ir jų šeimos finansinė padėtis.
Įdomu tai, kad geriausiai lietuviai vertina santykius tarp skirtingų kultūrų ar religijų žmonių: tai vienintelis kriterijus, kurio Lietuvos indeksas yra teigiamas, o pagal šį rodiklį esame trylikti visoje ES.
Ten pat – gana aukštoje tryliktoje pozicijoje – esame ir pagal nedarbo lygio vertinimą. Pamažu Lietuvoje gerėja ir atotrūkio tarp turtuolių bei vargšų vertinimas: indeksas pakilo nuo –5,5 iki –4,6.
Tačiau daugelyje kitų sričių vis dar tebesame vieni didžiausių pesimistų visoje ES. Pavyzdžiui, itin prastai lietuviai vertina būsto prieinamumą (indeksas yra vos –5,8, toks pat kaip ir Graikijoje, ir vos lenkia paskutinėje vietoje atsidūrusį Kiprą). Ne itin lietuvius džiugina ir energijos prieinamumas, biurokratinis aparatas, pensijų kaupimo sistema, sveikatos apsauga. Beje, pagal pastarąjį rodiklį Lietuva patenka į prasčiausiai padėtį vertinančių šalių dešimtuką, kuriame vėlgi “pirmauja” Graikija.