Europarlamentaras, filosofas Leonidas Donskis penktadienį pareiškė įžvelgiantis Lietuvoje autoritarinės valstybės tendencijų.
Jis ir kiti žmogaus teisių gynėjai spaudos konferencijoje piktinosi, kad, anot jų, šalies specialiosios tarnybos masiškai seka Lietuvos gyventojus ir užsienio žmogaus teisių aktyvistus.
“Matome autoritarinės valstybės tendencijų Lietuvoje. Su demokratija čia vyksta prasti reikalai”, – BNS surengtoje spaudos konferencijoje penktadienį sakė L. Donskis.
Jo teigimu, Europos Komisijos (EK) duomenimis, Lietuvoje per metus slaptai klausomasi 85 tūkst. privačių pokalbių, kai tuo metu daugiau gyventojų turinčiose Suomijoje ar Vokietijoje šie skaičiai siekia atitinkamai 4 tūkst. ir 12 tūkstančių.
“Šie duomenys yra labai solidūs, jie rodo, kad Lietuva funkcionuoja kaip policinė valstybė, kurioje žmogaus privatumas tapo niekuo, tuščia fraze. Privačios erdvės pažeidimas yra Lietuvos Respublikos Konstitucijos pažeidimas. (…) Kadangi ši tendencija ne silpnėja, o stiprėja, yra pamato galvoti, kad jeigu mes nepradėsime dabar to klausimo kelti atvirai, Lietuva pradės lįsti į autoritarizmą”, – dėstė filosofas.
Anot jo, klausomasi ne tik Lietuvos gyventojų, bet ir užsienio piliečių privačių pokalbių, susijusių su Lietuvoje nagrinėjamomis bylomis.
Europarlamentaras pateikė pokalbio telefonu išklotinę, kuri Rusijos žmogaus teisių gynėjai, žurnalistei Oksanai Čelyševai, besidominčiai dėl ketinimo įvykdyti teroristinį aktą teisiamos Eglės Kusaitės byla, buvo atsiųsta iš Lietuvos prokuroro Justo Lauciaus, nušalinto nuo E.Kusaitės bylos tyrimo, vardu pavadinto elektroninio pašto.
“Patenkame kaip valstybė ir šalis į gėdingą situaciją, kai Europos Sąjungos valstybėje priešais tampa rusų žmogaus teisių gynėjai ir disidentai (…). Ar rusų prokurorai daro tokias klaidas, ar tai provokacija? Gal kažkas papokštavo nevykusiai?” – svarstė L. Donskis.
“Kas tada – kitas žingsnis – lietuvių disidentai? Nijolės Sadūnaitės eilė turi eiti automatiškai?” – piktinosi jis.
Žmogaus teisių gynėjai stebėjosi, kad tokiose bylose kaip E. Kusaitės ar čečėnų Gatajevų, nuteistų dėl smurto prieš globotinius, Valstybės saugumo departamentas (VSD) “vadovauja paradui”, o ne atlieka techninę funkciją. Pasak L. Donskio, tai nedemokratiška.
“Faktiškai tai yra VSD byla. Nuo kada demokratinėje arba save tokia laikančioje valstybėje galima pilietę teisti visiškai tiesiogiai paradui vadovaujant tokiai sąjungai: slaptos policijos, teismo, prokuratūros? Valdžių padalijimo atžvilgiu tai yra pervesija. Aiškiai matome nedemokratinės valstybės veiksmus”, – kalbėjo jis.