Sociologija
Lietuvos gyventojai prisitaikė prie ekonominių sąlygų ir tiek į savo dabartinę padėtį, tiek į ateitį žiūri optimistiškiau. Vis dėlto, gerėjant lūkesčiams lieka ir skaudžių vietų – beveik pusė visų Europos Sąjungos (ES) piliečių mano, kad krizės poveikis nedarbui dar nepasiekė piko.
Visuomenės nuomonę Europos Sąjungoje atspindinčio “Eurobarometro” 2010 metų rudens duomenys rodo, kad 56 proc. Lietuvos piliečių yra patenkinti dabartiniu gyvenimu – tai 2 procentiniais punktais mažiau nei 2008-ųjų rudenį, kai pasaulyje prasidėjo finansų ir ekonominė krizė, ir 6 punktais daugiau nei pernai pavasarį.
“Panašu, kad šiuo metu nuotaikos didžiojoje ES dalyje pradeda keistis į teigiamą pusę. Nors ne visų šalių ekonomika atsigauna vienodais tempais, o kai kurios susiduria su naujais sunkumais, bendras labiau teigiamų žinių fonas lemia ir optimistiškesnes piliečių nuotaikas”, – rašoma tyrimo išvadose.
Sociologas Mindaugas Degutis trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad šiuo metu situacija Lietuvoje gali būti pasikeitusi, kadangi naujausia Europos Komisijos užsakyta apklausa vyko prieš šildymo sezoną, ir žmonės dar nebuvo gavę sąskaitų už šildymą.
“Apklausa vyko antroje lapkričio pusėje. Ta data turbūt yra svarbi, nes iš tikrųjų po to įvyko kai kurių dalykų, kurie galbūt galėjo turėti įtakos nuomonei. Dar nebuvo prasidėjusio šildymo sezono, didelių sąskaitų. Nebuvo dar ir labai aiškaus, ryškaus maisto kainų padidėjimo”, – sakė M.Degutis.
Anot jo, pastarieji dveji metai tiek visai ES, tiek Lietuvai buvo gana sunkūs.
“Natūralu, kad visa tai atsispindėjo Europos piliečių nuotaikose ir nuomonėse. Nuosmukis daugelyje rodiklių 2009, 2010 metais buvo ganėtinai didelis tiek kalbant apie lūkesčius, kurie buvo stipria sumažėję, tiek apie įvairių situacijų vertinimą. Tie dveji metai buvo pakankamai blogi”, – sakė M.Degutis.
Tačiau, anot jo, nuotaikos po truputį gerėja.
“Atsiranda daugiau optimizmo, pozityvesnio žvilgsnio į dabartinę situaciją, į artimiausius dvylika mėnesių. Vienur tai yra lemta realių pokyčių, kitur galbūt tai lemta pozityvesnio žinių fono ir daugiau šnekų apie tai, kad vistik jau krizė baigėsi arba situacija yra bent jau stabili. Visa tai, be jokios abejonės, turi įtakos gyventojų nuotaikoms”, – sakė M.Degutis.
Pernai rudenį Lietuvoje 7 proc. – 2 punktais daugiau nei prieš metus – apklaustų gyventojų manė, kad šalies ekonomikos padėtis yra gera. Europos Sąjungoje gerai ekonominę situaciją vertina iš viso 28 proc. apklausos dalyvių, arba 5 punktais daugiau nei prieš metus.
Nustojus augti bedarbių skaičiui ir įmonėms vėl pradedant ieškoti naujų darbuotojų, 4 proc. respondentų teigė, kad situacija šioje srityje yra gera. Anot apklausos rengėjų, praeis dar ne vieneri metai, kol bus pasiektas 2007 metų rudens rodiklis, kuomet 50 proc. piliečių įsidarbinimo situaciją laikė gera.
Tuo tarpu ES įsidarbinimo galimybes gerai vertina 19 proc. žmonių – 6 punktais daugiau nei prieš metus.
Nepaisant to, jog padėtis darbo rinkoje vertinama prastai, žmonių nuomonė apie savo namų ūkio finansinę padėtį beveik nekinta. Pernai rudenį 50 proc. gyventojų, arba 2 punktais daugiau negu 2009-ųjų rudenį, vertino, kad jų situacija yra gera.
Dar optimistiškiau šeimos finansinė situacija vertinama ES mastu – ją gera laiko 64 proc. žmonių, lygiai tiek pat, kiek ir 2009-ųjų rudenį.
APie ketvirtadalis Lietuvos gyventojų mano, kad artimiausi dvylika mėnesių bus geresni tiek šalies ekonominei situacijai, tiek šeimos finansinei padėčiai.