2013 Sausio 30

Lietuvos eksportuotojai šluosto nosis konkurentams užsienyje

veidas.lt


Lietuvos gamintojai vis dažniau meta iššūkį užsienio kompanijoms, o kai kurie teigia net nebeturį sau lygių visame pasaulyje.

Mažai kas Lietuvoje žino, kad daugelyje Kazachstano ir Baltarusijos ligoninių įdiegta viena moderniausių pasaulyje medicininė dujų įranga, kuri buvo sukurta ir pagaminta… mažytėje gamykloje Kauno Savanorių prospekte. Ten dirbantys aštuoni inžinieriai kuria tikrus medicininės įrangos stebuklus, kurie be vargo laimi naujai statomų ligoninių skelbiamus konkursus. Beje, lietuvių kurtos ir jų rankomis gamintos įrangos galima rasti ne tik šiose Rytų šalyse ar, pavyzdžiui, Suomijoje, bet ir tokiuose egzotiškuose pasaulio kampeliuose kaip Malaizija ar Haitis.
Dujinę ir kitokią medicininę įrangą kuriančios ir gaminančios kompanijos “Medical technologies” generalinis direktorius Vytautas Jakas aiškina, kad čia yra susirinkusi aukščiausios prabos inžinierių komanda, sovietiniais metais dirbusi gerai žinomame Kauno radijo matavimų institute. Pašnekovas prisimena, jog subyrėjus sovietų sąjungai, šis institutas buvo uždarytas, o daugybė itin kvalifikuotų profesionalų ėmė ieškoti naujų galimybių realizuoti savo sugebėjimus.
“Mes nutarėme savo žinias ir gebėjimus panaudoti medicinoje. Kiti instituto inžinieriai irgi įkūrė kelias dabar labai stiprias, pasaulyje gerai žinomas kompanijas. Pavyzdžiui, palydovinės, vietinės ir kabelinės televizijos įrangos gamykloje “Terra” dabar dirba apie 250 žmonių iš instituto, o garso ir apsaugos sistemas bei daviklius prancūziškiems, švediškiems automobiliams gaminančioje “Accel Elektronika” dirba apie 300 buvusių kolegų”, – vardija V.Jakas.
Jis aiškina, kad jo vadovaujamos kompanijos “Medical technologies” kelias link tarptautinio medicininės dujų įrangos gamintojo vardo buvo ilgas, o veiklos kryptis keitėsi net keletą kartų.
Iš pradžių specialistai ėmėsi odontologijos – tol, kol valstybinėse Lietuvos gydymo įstaigose tebebuvo naudojama pasenusi tarybinė įranga, kompanija turėjo labai daug užsakymų gaminti įvairius pažangesnius, modernesnius stomatologinius įrenginius – kompresorius, odontologo darbo vietos valymo sistemas, vėliau ir visą odontologo darbo vietos įrangą. Sumažėjus užsakymų Lietuvoje, ši produkcija buvo eksportuojama į Rusiją bei JAV.
Vėliau kompanijos specialistai nutarė imtis dujinės įrangos – ji reikalinga iš esmės bet kurioje ligoninėje, kurioje yra bent viena operacinė ar intensyvios priežiūros palata, mat jose privalo būti, pavyzdžiui, šaldymui naudojamų azoto dujų, kvėpavimui reikalingo deguonies ir kt. įranga.
Kompanijos vadovas aiškina, kad pirmiausia tokia įranga buvo diegiama Baltarusijoje, kur, prezidento Aleksandro Lukašenkos nurodymu, buvo įgyvendinamas visą šalį apėmęs ligoninių projektas “2 operacinės ir 6 intensyvios terapijos palatos”. “Tuomet laimėjome labai daug konkursų, įrengėme labai daug gydymo įstaigų ir labai neblogai uždirbome”, – džiaugiasi V.Jakas.
Vis dėlto stambiausi užsakymai pasipylė tuomet, kai Kazachstano sostinėje Astanoje buvo pradėtos masinės naujų ligoninių statybos. Čia lietuvių kompanija laimėjo ir tebelaimi ne vieną konkursą, nes nurungia konkurentus tiek kaina, tiek kokybe. Štai pernai Astanoje lietuviai baigė diegti dujinę įrangą 500 vietų Astanos ligoninėje, neseniai darbai baigti 350 vietų Astanos vaikų ligoninėje, o šiuo metu į pabaigą eina derybos dėl prezidentinės ligoninės, skirtos aukščiausio rango valstybės vadovams, įrengimo.
Iš įdomesnių šioje kompanijoje dirbančių specialistų sukurtų medicinai skirtų sprendimų verta paminėti dar ir technologinių įrenginių veikimo kontrolės sistemą. “Ligoninėje veikiančią dujų įrangą reikia nuolat stebėti, kad nebūtų nė menkiausio gedimo. Mūsų sistema leidžia vakuumo stočių, suspausto oro stočių, anesteziologinių dujų stočių monitoringą vykdyti labai paprastai: visi rodikliai matomi viename ekrane, o jei kuris nors rodiklis nukrypsta nuo normos, signalas gali būti siunčiamas tiesiai į budinčiojo mobilųjį telefoną”, – aiškina V.Jakas. Jo teigimu, tokia monitoringo sistema jau veikia trijose Astanos ligoninėse, o netrukus bus įdiegta ir vienoje Kauno klinikoje.

Aukštosios technologijos – be konkurencijos

Iš Lietuvos Statistikos departamento pateikto aukštosiomis technologijomis paremtos produkcijos gamintojų, kurių eksportas sudaro mažiausiai 80 proc. pekybos, sąrašo reikėtų išskirti, pavyzdžiui, kompaniją „Intersurgical“,kuri specializuojasi vienkartinių kvėpavimo slaugos gaminių gamyboje. Tuo ji išsiskiria iš kitų įmonių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, o įmonės gaminiai yra naudojami ligoninėse, operacinėse, intensyvios terapijos skyriuose, greitosios pagalbos automobiliuose daugiau nei 100 valstybių.
Neseniai kompanijos specialistai sukūrė dar vieną unikalų įrenginį – šilumos ir drėgmės
Reguliatorių. “Tai kvėpavimo palaikymo sistemos prietaisas, kuris pacientui kvėpuojant ne tik padės palaikyti stabilų šilumos ir drėgmės santykį, bet ir palengvins patį kvėpavimo procesą. Kompanijai masinė šio reguliatoriaus gamyba reikš dar didesnes eksporto apimtis”, – aiškina šios inovatyvios kompanijos atstovai.
Ne kartą “veidas” yra rašęs ir apie kompaniją “fermentas”, kuri pasaulį jau ne vienerius metus stebina genų inžinerijos, molekulinės biologijos produktais.
Beje, aukštosios technologijos Lietuvius iš kitų gamintojų išskiria ne vien medicininės įrangos srityje – nemažai gaminama ir išskirtinės kokybės aukštosiomis technologijomis paremtų transporto, buities, net maisto pramonės produkcijos.
Pavyzdžiui, viena iš unikalių aukščiausios prabos paslaugas, o ne produkciją eksportuojančių kompanijų – akcinė bendrovė „FL Technics“, kuri viso pasaulio mastu teikia kompleksines lėktuvų techninės priežiūros ir remonto paslaugas. Techninę orlaivių priežiūrą ji teikia bazinėse stotyse Lietuvoje ir Ukrainoje bei dar 32 operatyvios techninės priežiūros stotyse Europoje, NVS šalyse bei Azijos ir Ramiojo vandenyno regione. Na o iš viso ši kompanija bendradarbiauja net su 42 pasaulio šalimis ir yra viena geriausiai žinomų lėktuvų techninio aptarnavimo kompanijų pasaulyje.
Dar viena susisiekimo priemonių srityje švytinti lietuviška “žvaigždė” – Panevėžyje esanti gamykla “Cargobull”. Čia gaminami visoje Europoje paklausūs izoterminiai kėbulai, priekabos, puspriekabės ir autotraukiniai, skirti įvairių prekių bei produktų pervežimui. Pasak kompanijos atstovų, ši produkcija beveik visa skirta vien eksportui, ir Europoje yra labai gerai vertinama vien jau dėl to, kad izoterminių kėbulų, priekabų ir puspriekabių gamybai naudojamos įmonėje pagamintos unikalios termoizoliacinės FERROPLAST plokštės, pasižyminčios ypatingomis izoliacinėmis savybėmis, stabilumu, atsparumu drėgmei ir korozijai.

 

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-4-2013 internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

 

 

 

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...