Politika
Lietuvos ir Rusijos santykiams reikia naujos dinamikos, trečiadienį pareiškė Maskvoje viešintis užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
Po susitikimo su Rusijos kolega Sergejumi Lavrovu A.Ažubalis sakė įžvelgiantis pavojų, kad dabar stabilūs santykiai gali peraugti į stagnaciją.
“Mūsų santykiams reikalinga nauja dinamika. Dabar mūsų santykius vadinu stabiliais. Tačiau stabilumas visada gali virsti stagnacija”, – per bendrą spaudos konferenciją sakė A.Ažubalis.
“Mano nusiteikimas paprastas, aš beveik metus esu ministras ir matau, kad lyg viskas vyksta neblogai, kad yra tam tikras stabilumas. Bet, kaip sakiau, stabilumas į stagnaciją gali peraugti ir yra tokių požymių. (…) Pradedame dar kartą – nes daug kartų būna politikoje – perkrauti procesą”, – vėliau Lietuvos žurnalistams aiškino jis.
Ministras pranešė, kad netrukus aptarti “pasenusią” santykių architektūrą į Maskvą vyks jo pavaduotojas, tačiau perspėjo nebūti pernelyg optimistiškai nusiteikusiais.
“Sutarėme, kad mano viceministras artimiausiu metu atvyks į Maskvą ir peržiūrės mūsų santykių architektūrą. Ji kai kur paseno, kai kur, kaip sakoma, varva per stogą ir reikalingas naujas impulsas. Pažiūrėsime, kas išeis. Iš karto sakyti, kad visur pasiseks, yra pernelyg optimistiška, tačiau reikia stengtis”, – žurnalistams sakė A.Ažubalis.
Jo teigimu, nors santykiai bendradarbiaujant tarp institucijų vyksta neblogai, ir, pavyzdžiui, dvišalės prekybos rodikliai kyla, tačiau “trūksta to pasitikėjimo ir jausmo, kad kalbi su kaimynu kolega, kuriuo pasitiki”.
Ministras minėjo, kad per susitikimą su S.Lavrovu aptarti ir istoriniai klausimai – “okupacijų, stalinizmo ir nacizmo klausimas”. Kaip gerą pavyzdį ieškant bendro sutarimo A.Ažubalis įvardijo Lenkijos ir Rusijos santykius.
A.Ažubalis sakė, kad buvo aptarti ir energetikos klausimai, tačiau jų nekonkretizavo ir pabrėžė, kad maždaug pusvalandžio trukmės asmeninio pokalbio su S.Lavrovu metu visko nespėta aptarti.
“Mes turime daug klausimų, dėl kurių sutariame ir dėl kurių nesutariame, tai pokalbio metu sutarėme vieną dalyką, kad čia dabar nėra nei laiko, nei galimybių kalbėti. (…) Buvo liečiami klausimai bendradarbiavime energetikoje, buvo išsakyta vienos pusės ir kitos pusės argumentacija”, – aiškino ministras.
Kalbėdamas apie aukštesnio nei viceministrų lygio dvišalio susitikimo perspektyvas URM vadovas sakė: “Buvo kalbėta taip: sukuriame solidų kraitį, bazę tam, kad tai įvyktų. Abi pusės to nori”.