Maitinimas mokyklose
Nuo kitų mokslo metų iš Lietuvos mokyklų žadama išguiti nesveiką maistą. Rengiama nauja mokinių maitinimo tvarka, pagal kurią mokyklos negalės prekiauti maistu, kuriame yra konservantų, dažiklių, stipriklių. Tai reiškia, kad mokyklų bufetininkės nebeprekiaus ne tik traškučiais ir saldumynais, bet ir į vaikų lėkštes negalės krauti dešrelių ar kitų pusfabrikačių.
Revoliucija laukia ir vaikų maisto lėkštės. Nuo rugsėjo nebeliks sriubų, o kiekviena mokykla siūlys po kelis subalansuoto pietų patiekalo variantus – mėsos ar žuvies porciją su daržovėmis, kruopomis ar bulvėmis. Patiekalų variantai bus panašūs visose Lietuvos mokyklose, mat juos valgyklos rinksis iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) patvirtinto sąrašo. Pavyzdžiui, kepta žuvis, bulvių košė, burokėlių salotos su aliejumi, pomidorai ir ruginė duona. Arba vištienos maltiniai su padažu, ryžių košė, šviežių daržovių salotos su aliejumi, ruginė duona.
Svarstant šia maitinimo mokyklose pertvarką, pasigirsta priekaištų, esą iš vaikų bus atimta paskutinė sriubos – itin sveiko ir maistingo patiekalo – lėkštė.
Tačiau, pasak mitybos specialisto Rimanto Stuko, sriuba nebūtinai pats sveikiausias patiekalas žmogaus dienos racione, ji tiesiog gerai užpildo skrandį. Jo vertinimu, už sriuboms gaminti išleidžiamus pinigus mokykloms verčiau pirkti šviežių daržovių mokiniams.
SAM apklausė Vilniaus moksleivius ir išsiaiškino, kad jie nemėgsta mokyklinės sriubos, daug jos dienos pabaigoje tiesiog išpilama lauk.