2010 Spalio 26

Kultūra

Lietuvos nacionalinio dramos teatro vadovu išrinktas aktorius M.Budraitis

veidas.lt

Naujuoju Lietuvos nacionalinio dramos teatro vadovu išrinktas Oskaro Koršunovo/Vilniaus miesto teatro (OKT) vadovas Martynas Budraitis, antradienį pranešė kultūros ministras Arūnas Gelūnas.

M.Budraitis generalinio direktoriaus pareigose pakeis pastaruoju metu nemažai kritikos sulaukusį Adolfą Večerskį.

“Padarėme viską, absoliučiai viską, kad konkursas būtų depolitizuotas, skaidrus ir apgintas nuo galimų visokių įtarinėjimų ir išvedžiojimų”, – tikino ministras.

A.Gelūnas sakė, kad M.Budraitis aukštai vertinamas tarp teatro žmonių ir kultūros bendruomenėje.

“Šis kandidatas, kuris siejamas su OKT daugiausia, bet ne vien, taip pat festivaliu “Sirenos” (…) galėtų vadovauti šiam teatrui sėkmingai, kompensuojant tuos lūkesčius ar labiau atitinkant LNDT koncepciją, kokią formuoja kultūros bendruomenė ir visa visuomenė”, – po konkurso komisijos posėdžio kalbėjo ministras.

Anot A.Gelūno, M.Budraičio siūloma programa ir pristatymas konkurso metu labiausiai atitiko komisijos lūkesčius.

Pasak ministro, naujajam vadovui yra keliamas reikalavimas, kad LNDT nebūtų “vieno režisieriaus ar mažos režisierių grupės” teatras, kad būtų telkiamos ryškiausios, pajėgiausios teatro asmenybės. Tai pat, A.Gelūno teigimu, svarbu, kad teatras sugebėtų gauti lėšų ne tik iš valstybės, bet ir iš rėmėjų. Ministras taip pat minėjo etatų teatre optimizavimą, bendradarbiavimo su užsienio teatrais svarbą.

Jeigu šis komisijos sprendimas nebus apskųstas per tris darbo dienas, konkurso laimėtojas oficialiai bus pasveikintas tapęs naujuoju Nacionalinio dramos teatro vadovu, informavo Kultūros ministerija.

A.Gelūnas pasakojo, kad pirmadienį buvo gautas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) raštas, dėl kurio iš konkurso buvo pašalintas iki dabar teatrui vadovavęs aktorius ir režisierius A.Večerskis. VTEK pranešė, kad A.Večerskis turi galiojančią nuobaudą – dėl jos buvęs vadovas trejus metus negali užimti vadovaujančių pareigų valstybės tarnyboje.

Ministras paminėjo, kad konkurso rezultatus A.Večerskis ketina skųsti.

Į konkursą taip pat neatvyko režisieriaus Eimunto Nekrošiaus teatro studijos “Meno fortas” vadybininkas Tauras Čižas.

Taigi komisija vertino 4 kandidatus: M.Budraitį, istorikę Jūratę Černiauskienę, LNDT aktorių Rimantą Bagdzevičių bei Teatro ir kino informacijos ir edukacijos centro vadovą Audronį Liugą, kurio rezultatas nuo M.Budraičio skyrėsi tik trimis balais.

“Aš ryžausi eiti į šį konkursą dėl to, kad aš kaip pilietis, vilnietis, teatro žmogus su situacija negalėjau taikstytis”, – kalbėjo konkurso nugalėtojas, atskeidęs, kad jam pergalė netikėta.

M.Budraitis pasakojo, kad, jo nuomone, LNDT turi aukščiausiu lygiu pristatyti Lietuvos teatro meną. Jis teigė, kad jo netenkino per didelis LNDT komercializavimas ir žemo meninio lygio spektakliai, rodyti teatre.

Jis žadėjo, kad iš repertuaro dings esą komerciniai spektakliai, o spektaklius rodyti bus kviečiami OKT , “Meno fortas”, Cezario Graužinio trupė, Gintaro Varno teatras “Utopija”. Jis taip sakė, kad reikėtų bendradarbiauti su kitais režisieriais, kitais Lietuvos teatrais.

Jis tvirtino ketinantis palikti OKT vadovo postą. M.Budraitis, pristatydamas savo planus, atskleidė, kad ketina keisti administracijos darbuotojus, o trupė galimai pereitų prie terminuotų sutarčių.

“Be abejo, teks dalį keisti (…) Aš manau, kaip ir rašiau programoje, tai turėtų būti natūralus procesas (…) Prioritetas yra, kad visa trupė sudarytų terminuotas darbo sutartis “, – kalbėjo M.Budraitis.

Neseniai grupė režisierių ir teatrologų laiške valstybės vadovams teigė, kad nors Lietuvos nacionalinis dramos teatras yra įpareigotas siekti savo kūrybine veikla aukščiausiu meniniu lygiu pristatyti nacionalinės kūrybos laimėjimus, pastarieji metai rodo ką kita.

“Reprezentacinėje Lietuvos teatro scenoje diegiamas komercinio pobūdžio privataus teatro modelis, kuris prieštarauja teatro nuostatams. Teatro vadovo programinė veikla ir vieši pasisakymai nepateisina Nacionalinio dramos teatro vardo ir neigiamai veikia visą šalies teatro kultūrą”, – teigiama laiške.

Kreipimosi autorių teigimu, konkursui įtaką gali daryti politikai, siekdami, jog teatrui vadovauti liktų A.Večerskis.

Kritišką poziciją dėl esą komercinės teatro veiklos akcijoje yra išsakę ir dalis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...