Balionas
Kaliningrado gyventojo paleistas kosminis balionas, turintis palydovinę navigacijos ir fotografavimo įrangą, nepastebėtas perskrodė Lietuvos oro erdvę ir nukrito Latvijos pasienyje, rašo “Lietuvos žinios”.
Į pavojų kėlusio objekto paieškas leidosi net kelių valstybių piliečiai, o Lietuvos civilinės aviacijos administracijos (CAA) ir karinių oro pajėgų (KOP) vadovai apie “įsibrovėlį” nieko nežinojo.
Kosminis balionas aptiktas Rokiškio rajono Kriaunų seniūnijos pelkėje. Apie ten nukritusį įrenginį internetu pranešė pats jo konstruktorius – vardo ir pavardės neatskleidęs kaliningradietis. Pagal duomenis, gautus iš balione sumontuotos palydovinės navigacijos sistemos, rusas atsekė įrenginio nusileidimo vietą ir paprašė žmonių padėti jį surasti.
Konstruktorius tikino negalintis pats atvykti į Lietuvą, nes neturintis vizos.
Anonimas aiškino manęs, kad kosminis balionas, paleistas į Kaliningrado srities padangę, skries ne daugiau kaip 60 kilometrų. Tačiau konstruktoriaus skaičiavimus gerokai “pakoregavo” vėjas. Jis privertė balioną skristi iki pat Latvijos pasienio.
Internete pasirodžius informacijai apie šio įrenginio kelionę, ieškoti jo puolė ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos bei Latvijos piliečiai. Būtent latviai jau suskubo pasigirti radę ir ištraukę kosminį balioną iš pelkės.
Pasak dienraščio, kalbinti Rokiškio apylinkių žmonės prisipažino, kad išgirdę apie neaiškios kilmės objektą, skrodusį Lietuvos oro erdvę, pasijuto nesaugūs ir ėmė nerimauti dėl galimo šnipinėjimo. Kai kam net kilo minčių apie galbūt atskraidintą bakteriologinį ar kitokį ginklą.
Kad Lietuvos oro erdvėje netikėtai atsidūręs kosminis balionas gali kelti grėsmę, sakė garsus lakūnas, konstruktorius Vladas Kensgaila. Jis tikino niekada iki šiol negirdėjęs apie tokių objektų pasirodymą Lietuvos padangėje, tačiau pabrėžė, kad panašūs įrenginiai gali sutrikdyti ne tik mažų lėktuvėlių, bet ir didelių lainerių skrydžius.
CAA direktorius Kęstutis Auryla teigė turintis duomenų, jog į Lietuvos oro erdvę kyla meteorologų leidžiami balionai. Apie kosminį balioną, sukonstruotą ir paleistą privataus žmogaus, ir dar užsieniečio, K.Auryla tvirtino išgirdęs pirmą kartą. Pasak CAA vadovo, tokių objektų pasirodymas mūsų padangėje – apskritai neleistinas dalykas. Tai oro erdvės pažeidimas, kurį turėtų fiksuoti KOP įranga.
Tačiau ši įranga kosminio baliono neužfiksavo. KOP vadas, brigados generolas Artūras Leita sakė taip pat pirmą kartą girdintis apie kosminį balioną, nukritusį į pelkę Rokiškio rajone. Anot A.Leitos, tai – precedento neturintis atvejis.