2013 Rugsėjo 13

Lietuvos rekordų knyga kas mėnesį pasipildo nauju įrašu

veidas.lt


Lietuvių rekordai Lietuvoje ir pasaulyje: kuo jie ypatingi ir kodėl apskritai žmonės siekia rekordų?

Ansamblio „Jonis“ vadovas bei festivalio „Ant rubežiaus“ prodiuseris Pranciškus Trijonis antrus metus iš eilės gerina Lietuvos rekordus. Šiemet jo iniciatyva sukurta didžiausia taburetė (2,80 m), pernai suburtas gausiausias bandonininkų orkestras, dar anksčiau pasiekti armonikos su ilgiausiomis dumplėmis bei sunkiausio kantri dviračio rekordai. Kaip aiškina pats P.Trijonis, visa tai tam, kad į festivalį „Ant rubežiaus“ susirinktų kuo daugiau žmonių.
Rekordai domina ne vien P.Trijonį – Lietuvos rekordų knyga kas mėnesį pasipildo vis nauju įrašu, o ir priežastys, kodėl žmonės siekia rekordų, – pačios įvairiausios.
Didžiausias žąsies kiaušinis, ilgiausia kebabų eilė, 150 kartų ore apverstas lietinis blynas – tai tik keletas naujausių šiemet Lietuvoje užfiksuotų rekordų, kuriuos jų kolekcininkas Vytautas Navaitis stropiai registruoja savo knygose. Lig šiol jau parengtos trys Lietuvos rekordų knygos. Pagrindinis jų registravimo principas, kuriuo vadovaujasi V.Navaičio agentūra „Factum“, yra matavimo vienetai. „Esama rekordų, kurie mums gali pasirodyti neįprasti, tačiau absoliučiai viskas gali būti rekordas, jei tik yra kaip tai išmatuoti“, – teigia V.Navaitis.
Vartant Lietuvos rekordų knygą už akių kliūva įrašai apie toliausiai numestą degtuką ar cigaretę, greičiausiai išgertą bokalą alaus, daugiausiai vaikų pagimdžiusią moterį ar masiškiausią mitingą. Įspūdingai skamba per trumpiausią laiką – mažiau nei per 6 val. – 1990 m. surengto roko muzikos festivalio rekordas: jis priklauso Andriui Mamontovui ir grupei „Antis“, kurių inicijuotas improvizuotas festivalis sutrukdė sovietų desantininkams Vilniuje užgrobti Spaudos rūmus.
Peržvelgdamas naujausius lietuviškus rekordus V.Navaitis pastebi, kad nemaža jų dalis atsirado švenčių proga. „Pavyzdžiui, per Velykas buvo užregistruotas didžiausio žąsies kiaušinio rekordas. Tik pasirodęs jis buvo pagerintas net penkis kartus – nuo 260 iki 412 g. Šeduvoje ant medžio buvo pakabinti 1853 tuščiaviduriai margučiai, o per Užgavėnes vienas uteniškis 150 kartų apvertė blyną ore – taip buvo pasiekti dar keli nauji rekordai. Neseniai užfiksuotas ir ilgiausios kebabų eilės rekordas, pasiektas Šiaulių „Akropolio“ gimtadienio proga. Ši kebabų eilė siekė net 20 metrų“, – apžvelgia V.Navaitis.
Lietuviai gerina ir įvairius fizinius rodiklius. Tarkime, vienu naujausių rekordininkų tapo Evaldas Vosylius, padaręs 246 atsispaudimus nuo lygiagrečių.
V.Navaičio teigimu, rekordą lemia individualūs žmogaus gebėjimai, tai, ką ir kaip gerai jis gali padaryti. Kiekvienas žmogus nori parodyti savo gebėjimus, išreikšti save netikėčiausiais būdais, todėl ir siekia rekordų.

Lietuvių rekordai pasaulyje

Kai kurie lietuvių pasiekti rekordai patenka ir į pasaulinę Guinnesso rekordų knygą, savo tiražu nusileidžiančią tik Biblijai. Guinnesso rekordų knyga kupina keisčiausių ir netikėčiausių pasiekimų ar išskirtinumų: nuo tampriausios odos ar daugiausiai kartų automobiliu partrenkto žmogaus iki labiausiai pasaulyje ieškomo teroristo.
Lietuvių rekordai šiuo atžvilgiu paprastesni ir ne tokie skambūs, o ir apskritai jų į Guinnesso rekordų knygą įtraukiama palyginti nedaug. Vis dėlto, kaip pastebi šią knygą rengiančios organizacijos atstovas Danas Barrettas iš Jungtinių Valstijų, naujų įrašų iš Lietuvos joje atsiranda beveik kasmet. Štai 2012 m. į Guinnesso rekordų knygą pateko Kaune užfiksuota ilgiausia „Hyunday“ automobilių eilė – ją sudarė 157 mašinos.
2011 m. į Guinnesso rekordų knygą pateko didžiausia skulptūra, pagaminta iš plastikinių butelių, – kaunietės Jolantos Šmidtienės kūrinys. Iš 42 tūkst. butelių pagaminta smaragdinė Kalėdų eglė visą žiemą puošė Kauno rotušės aikštę.
J.Šmidtienės tikinimu, skulptūra rekordu tapo netikėtai – tokių planų nebuvę. Tačiau jau sukūrus tokią eglę žinia apie ją netruko pasklisti ne tik po Lietuvą, bet ir po pasaulį. „Gavome rekomendacijų iš kitų šalių, kad vertėtų šį projektą pristatyti ir Guinnesso rekordų knygai. Galiausiai mūsų eglė tapo ne tik miesto puošmena, bet ir pasaulio rekordu“, – džiaugiasi menininkė.
Atsitiktinai rekordą pasiekusi J.Šmidtienė tikina įžvelgianti iš to ir naudos: „Tik atrodo, kad niekas nesidomi tokiais rekordais, tačiau užsienyje, ypač tolimose šalyse, yra šiek tiek kitaip. Žmonės mus sutikę sveikina, domisi, sako skaitę apie mus knygoje.“
Didžiausią pasaulio rekordų bagažą Lietuvoje yra sukaupęs Antanas Kontrimas, visame pasaulyje tituluojamas stipriausios barzdos savininku. Šiandien A.Kontrimo sąskaitoje – jau 11 pasaulio rekordų, jo nuotrauka Guinnesso rekordų knygoje puikavosi net triskart, rekordininkas dėl savo barzdos apkeliavo jau beveik pusę pasaulio. „Siekti rekordų labai įdomu: ne tik aplankai įvairias šalis, susipažįsti su kitais rekordininkais, bet ir garsini savo šalį“, – teigia stipruolis.
Beje, Guinnesso rekordų knygoje minimas ir kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, įvardytas prezidentu, mažiausiai laiko pragyvenusiu savo šalyje. Emigracijoje V.Adamkus praleido 50 metų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...