Mityba
Pastaruoju metu Lietuvoje plinta mada maitintis sveikai. Kaip grybų po lietaus randasi ne tik ekologiško maisto turgelių ir parduotuvių, bet ir kavinių. Anksčiau sostinėje bemaž vienintelė vieta, priglaudžianti visus vegetarus, buvo “Balti drambliai”, o dabar vegetarišką valgiaraštį siūlo kone kiekvienas restoranas.
Maža to, kuriasi ir išsilaiko vegetariško maisto užeigėlės. Štai neseniai Šv.Ignoto gatvėje atsidarė “Baraka”, o šalia jos ketinama įsteigti dar vieną panašią kavinę “Banzai”. Nors “Baraka” dirba vos kelias savaites, turi jau nemažai nuolatinių lankytojų. Valgiau ten blynelį su daržovėmis už 6 Lt. Ar skanu? Skonio reikalas, bet idėja nebloga: įdaras – morkos, pomidorai, baklažanai, o padažas – sūrio su gelsvėmis.
Vegetariškų patiekalų galima ragauti ir kituose šalies miestuose – Šiauliuose, Palangoje. O Kauno Laisvės alėjoje esančios “Arbatinės” šeimininkai giriasi, kad jų beveik visas maistas veganiškas, t.y. skirtas tiems, kurie nevalgo jokių gyvulinės kilmės patiekalų. Beje, netoliese yra ir kitas panašus restoranėlis “Morkų šėlsmas”.
Prie sveiko maisto maitinimo įstaigų tikriausiai derėtų priskirti ir žuvies restoranus. Tačiau ten dažnai prie skanaus ir kokybiško maisto gausi ir priedų. Na, pavyzdžiui, “Šturmų švyturyje”, rymančiame Ventės rage, gali pats išsirinkti žuvį ar net šamą. Kai parodai pirštu, šefas ją mikliai įmeta į keptuvę, kaistančią čia pat. Prie krosnies kabo varpas. Kai žuvis baigia kepti, šefas ima juo skambinti: triūsiantieji virtuvėje žino, kad jau laikas ruošti karštą garnyrą. Tiesa, restorano valgiaraštis priklauso nuo to, ką tądien žvejai pagavo mariose.
Šeimininkė Asta Žemaitienė tikina, kad jų verdama žuvienė – su burtais. Visų pirma į didelį indą įmetama deganti obels arba vyšnios šaka ir užpilama žuvų ašaromis, paburiama, o tada supilama žuvienė. Esą valgant tokį patiekalą reikia sugalvoti norą ir jis būtinai išsipildo. “Jei neišsipildo, reikia dar kartą atvažiuoti į Šturmus”, – juokiasi ponia Asta.
Burtų galima paragauti ir belgiškame jūros gėrybių restorane “Rene”. Čia padavėjas būtinai paklaus jūsų vardo ir netrukus gausite laišką iš Briuselio su linkėjimais.
Jei lėkdami iš Klaipėdos į sostinę 137-ame kilometre užsuksite į “Karpynę”, žuvį pasigauti teks patiems. Aplink ją esančiuose tvenkiniuose net rengiamos žūklės varžybos. Na, jei nesate nusiteikę žvejoti, alkani neliksite, čia galima gauti dešimt žuvies patiekalų. Beje, su padavėjais galima susikalbėti, tik jei žinote slaptažodžius: besišypsanti padavėja teiraujasi, ar nieko netrūksta, jei atsakote “man taip gera gyventi”, netrukus ant jūsų stalo atkeliaus silkės užkandis su karštomis bulvėmis, svogūnais ir marinuotais agurkais.
“Karpynė”
Ką tik sugauta žuvimi galima pasimėgauti ir Palangos “Žuvinėje”. Žuvis čia gaminama pagal kulinarinio paveldo receptus: pavyzdžiui, sterko maltinis įdaromas sviestu ir pagardinamas žolelėmis, o menkė įvyniojama į lašinukus ir patiekiama su raudonųjų svogūnų džemu.
Kažkoks nesusipratimas:
• pavadinimas atkreipia vegetarų dėmesį, bet daugiau kaip pusė straipsnio apie žuvį;
• „[..] o dabar vegetarišką valgiaraštį siūlo kone kiekvienas restoranas [..]“ – visiška nesąmonė;
• „Nors “Baraka” dirba vos kelias savaites [..]“ – Ką?? Štai metų senumo straipsnis apie tai: http://www.lrytas.lt/-12369627401236391110-kavinė-baraka-tik-vilniaus-vegetarams.htm
Labai paviršutiniškas straipsnis.
jau geriau vegetarams skirtuose straipsniuose nerasinekit apie zuvu asaromis laistomus patiekalus ir karpynės-šlykštynės nesamones. labai ciniska ir bjauru.
Toks įspūdis, kad šiuo straipsniu reklamuoja konkrečias maitinimo įstaigas. Pvz., labai populiari vegetarinio maisto kavinė Vilniuje „Žaliasis bambukas“ net nepaminėta..