2014 Gegužės 28

“LINK MENŲ fabrikas” – erdvė studentų kūrybiškumui ugdyti

veidas.lt


Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) turės pirmąjį Lietuvoje Produktų dizaino, inovacijų ir kūrybinių industrijų centrą “LINK MENŲ fabrikas”.

Apie studentų kūrybiškumo ugdymą kalbama daug, tačiau mažai kas pasiūlo receptų, kaip tai daryti. Patys dėstytojai pripažįsta, kad iš mokyklų ateina įvairių kompetencijų moksleivių, tačiau didelė jų dalis – su užgesusia kūrybiškumo kibirkštėle. Aukštosiose mokyklose tą kibirkštėlę vėl reikia įžiebti.
Būtent tokio tikslo sieks VGTU, investuojantis šešis milijonus litų į “LINK MENŲ fabriką”. Jame studentams bus suteikiamos visos galimybės praktiškai išbandyti savo idėjas ir gauti reikiamų konsultacijų kuriant verslą.

Tikros dirbtuvės
Kūrybinių industrijų inovacijų kompetencijų centru tapsiantis “LINK MENŲ fabrikas” studentams ne tik padės generuoti ir plėtoti savo idėjas, bet ir suteiks demonstracines erdves jų mokslinei, techninei, meninei ar komunikacinei kūrybai. Taip pat jame veiks praktinių kūrybos užduočių atlikimo bazė bei prototipų gamybos dirbtuvės.
“LINK MENŲ fabriko” projekto vadovas VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto lektorius Žilvinas Jančoras prisimena, kad mintis kurti tokią įstaigą kilo jau prieš porą metų siekiant sukurti savarankiško darbo erdves, kuriose studentai galėtų save išreikšti ne vien tik popieriuje, bet ir atlikdami praktinius darbus.
“Kitaip nei daugelis universitetų, VGTU skiria didelį dėmesį ne tik studijų procese numatytam praktiniam studentų parengimui, bet ir studentų kūrybiškumo bei jų iniciatyvumo skatinimui. Todėl ir kuriame centrą, kuriame studentai galės realizuoti idėjas, atlikti savo baigiamuosius darbus, kurti prototipus, kuriuos vėliau būtų galima pristatyti potencialiems darbdaviams ar investuotojams”, – aiškina Ž.Jančoras.

Skatinamas komandinis darbas
“LINK MENŲ fabrikas” kuriamas kartu su partneriu iš Jungtinės Karalystės – Edinburgo Neipiero universitetu, kuris daugiau nei 15 metų aktyviai skatina inovacijas ir užsiima jų pritaikymo versle veikla. Diegiant mokymosi metodikas taip pat bus įvertinta ir kitų aukštųjų mokyklų patirtis šioje srityje – panašius centrus turi geriausiu pasaulio universitetu laikomas Masačusetso technologijos institutas (JAV) bei Aalto universitetas (Suomija). Šis fabrikas bus regiono lyderis, nes jame sukaupta geriausia tokio pobūdžio įstaigų užsienyje patirtis.
Fabriko tikslas – po vienu stogu suburti įvairių fakultetų studentus bendram darbui. Pavyzdžiui, Elektronikos fakulteto studentai mėgsta kurti robotukus, bet robotas susideda ne tik iš elektroninės, bet ir iš mechaninės dalies. Taigi galės prisidėti Mechanikos fakultetas. Architektūros fakultete veikia Dizaino katedra, kurios studentai robotui galėtų suteikti gražų pavidalą. Komunikacijos studentai parengs viešą gaminio pristatymą, o vadybininkai sukurs verslo planą, kaip tą produktą realizuoti.
Šios įstaigos veikloje dalyvaus VGTU Kūrybinių industrijų, Verslo vadybos, Mechanikos, Elektronikos ir Fundamentinių mokslų fakultetai. Fabrike mokysis kartu dirbti, kurti naujus projektus, ieškoti bendrų sprendimų inžinieriai, informacinių technologijų specialistai ir kūrybinių industrijų atstovai.
Amerikoje darbdavių buvo klausima, kokių studentų gebėjimų jie labiausiai pasigenda. Atsakymas – komandinio darbo įgūdžių. “LINK MENŲ fabrikas” būtų tarpdisciplininio komandinio darbo vieta, ugdanti įvairių specialybių studentus dirbti kartu.
Sostinės Linkmenų gatvėje įsikursiantis “LINK MENŲ fabrikas” savo veiklą turėtų pradėti 2015 m. Jame vienu metu galėtų kurti apie šimtą studentų.

Kad atsirastų sėklų, reikia tinkamos aplinkos
Pasak Ž.Jančoro, šis projektas dažnai siejama su verslo inkubatoriais. Išties Lietuvoje turime gana daug inkubatorių, kuriuose gimsta verslo idėjos. Tačiau šio projekto esminė idėja šiek tiek kitokia.
“Fabrike verslo idėjos kaip sėklos būtų brandinamos, po to jos kraustytųsi į Lietuvoje esančius inkubatorius, kuriuose iš sėklų būtų auginami augalai (angl. ~Seeds~). Norime suteikti studentams galimybę kurti idėjas ir stebėti, kas iš to išeina. Šioje vietoje niekas nereikalaus, kad kiekviena idėja būtų realizuota į sėkmingą verslo projektą, tad studentai galės bandyti savo idėjas, klysti ir mokytis iš savo klaidų”, – pabrėžia projekto vadovas.
Inovacijų kūrimas sujungiant meninius ir inžinerinius sprendimus yra nauja Lietuvai ir visam pasauliui sritis, tačiau neabejojama, kad tai taps vis aktualiau. Projektu siekiama didinti lietuviškų inovacijų sklaidą pasaulyje: sukurta centro infrastruktūra leis pagerinti studijų, mokslinių tyrimų bei eksperimentinės plėtros kokybę kūrybinių industrijų srityje. Taip pat ji padės rengti Lietuvai itin reikalingus specialistus, turinčius kompetencijų inovacijų kūrimo, plėtojimo ir diegimo procesuose.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Nesuprantu Nesuprantu rašo:

    VGTU “Inovacijų centro Audiovizualinė laboratorija” buvo steigtas siekiant analogiškų tikslų. Mano galva yra įgyvendinami projektai, bet nėra vystomas jų turinys :(


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...