Finansai
Apkartus gyvenimui iš ateities pajamų, išperkamosios nuomos rinka traukiasi, o klientų skolos tebeauga.
Prieš porą metų lengva ranka pasirašytos išperkamosios nuomos sutartys kai kuriems vartotojams tapo nemenka pamoka, po kurios jie sau prisiekė neminti ant to paties grėblio ir ateityje pirkti tik iš santaupų, trečiadienį rašo “Vilniaus diena”.
Šiuo metu lizingo bendrovėms apie 70 tūkst. gyventojų delsia sumokėti 263 mln. litų.
Bankines ir finansines konsultacijas teikiančios bendrovės “Buivydas ir partneriai” vadovo Artūro Buivydo vertinimu, atskirų lizingo sutarčių delspinigiai žmonėms gali sudaryti gan nemažą sumą, todėl tai neabejotinai atgraso pirkti išsimokėtinai.
Gyventojų lizingo apimties mažėjimą pernai labiau lėmė neapibrėžta situacija dėl darbo ir ateities pajamų, realus pajamų mažėjimas, nedarbo didėjimas, emigracija, lizingo sąlygų sugriežtinimas, mažiau įsigyjamų būstų ir įkurtuvių.
“Tai pat blogos pačių žmonių patirtys, susijusios su trumpalaikių ir brangių pinigų pasiskolinimu, atsiradęs racionalus mąstymas, kad nebūtiniausius pirkinius reikia įsigyti geresniais laikais – krizei pasibaigus”, – sakė finansų konsultantas A.Buivydas.
Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, dešimties Lietuvoje veikiančių išperkamosios nuomos bendrovių bendras lizingo portfelis praėjusių metų pabaigoje buvo 6,012 mlrd. litų – 22,7 proc. mažiau nei 2009-ųjų pabaigoje, kai jis siekė 7,776 mln. litų. Vartotojiškas lizingas smuko 33,9 proc, iki 115,5 min- litų, ir sudarė 1,9 proc. bendro lizingo portfelio.
Lizingo rinka šiuo metu traukiasi labiau nei klientų pradelstos skolos išperkamosios nuomos bendrovėms. Kreditų biuro “Creditinfo” duomenimis, šiuo metu įmonės ir gyventojai iš viso lizingo bendrovėms delsia sumokėti apie 300 mln. litų, o per metus įmonių skolos sumažėjo perpus – nuo 23,6 mln. litų iki 49,4 mln. litų, tačiau vis dar auga gyventojų skolos.
Šių metų vasarį lizingo bendrovėms žmonės buvo skolingi 262 mln. litų, o prieš metus ši skola siekė 209,4 mln. litų.
A.Buivydo vertinimu, pradelstos lizingo sumos nemažės ir 2011 m., o situacija, tikėtina, bus geresnė tik kitąmet, kai dalis senų sutarčių bus pasibaigusios, dalis bus atnaujinta, dalis refinansuojama naujomis ir dažnai iš užsienio emigrantų gaunamomis pajamomis.
Kreditų biuro “Creditinfo” kredito rizikos vadovės Alinos Buemann teigimu, gyventojų pradelstų skolų portfelis nuolat didėja, tačiau pastarojo pusmečio statistiniai duomenys rodo, kad skolų augimo tempas lėtėja.
“Gyventojų pradelstų skolų portfelis sausį siekė 2 mlrd. litų, o skolos išperkamosios nuomos, lizingo ir vartojimo kreditų įmonėms sudarė 13 proc. Iš viso gyventojų, nepajėgiančių vykdyti finansinių įsipareigojimų, sausį buvo 212 tūkst., o išperkamosios nuomos, lizingo ir vartojimo kreditų įmonių skolininkai sudarė 33 proc. visų skolininkų” , – sakė ji.
Specialistės teigimu, skirtinga verslo ir gyventojų pradelstų skolų tendencija pateikia klasikinį vaizdą, kai pirmiau atsigauna verslas, o gyventojai pagerėjimą pajunta vėliau.