2010 Spalio 21

Spaudos aktualija

“Lukoil” nesidomi Mažeikių nafta

veidas.lt

Rusijos naftos koncernas “Lukoil” nesidomi didžiausio Lenkijos naftos koncerno “PKN Orlen” valdoma bendrove “Orlen Lietuva”, teigia “Lukoil Baltijos” vadovas Ivanas Paleičikas.

“Lukoil” tikrai neis. Laikai keičiasi, viskas keičiasi, to kas buvo prieš penkerius metus, negalima taikyti šiandienai”, – dienraščiui “Verslo žinios” sakė I.Paleičikas.

Pasak I.Paleičiko, šuo metu dauguma naftos perdirbimo įmonių Europoje dirba nuostolingai ir nežinia, kada dirbs pelningai.

“Mažeikiuose yra ir technologinių problemų, gamykla atsiliko nuo laikmečio, kiti pažengė gerokai toliau. Šiandien Mažeikiams dirbti pelningai galimybių beveik nėra”, – teigė jis.

Jis taip pat nesureikšmino naftos tiekimo į Mažeikius būdo – tokią tiekimo schemą, kai nafta atkeliauja tanklaiviais, turi ne tik Mažeikiai.

Be to, I.Paleičiko teigimu, šiuo metu Europoje parduodama apie 11-ka naftos perdirbimo gamyklų.

„Verslo žinios“ rašo:

Nuostolingos investicijos į naftos perdirbimo įmonę Mažeikiuose dilemą sprendžiantys lenkai sulaukė 7–8 potencialių investuotojų pirminių pasiūlymų. Tačiau jei „PKN Orlen“ ir nuspręstų parduoti įmonę Lietuvoje, vargu ar pavyktų atgauti tiek, kiek investavo patys – 3,7 mlrd. USD, nes Europoje parduodama apie 10 tokių gamyklų, o rusai, kurie dažniausiai laikomi potencialiais pirkėjais, atverti piniginių taip pat neketina.

Mažiausiai septynios bendrovės pareiškė susidomėjimą lenkų naftos koncerno „PKN Orlen“ valdoma naftos perdirbimo gamykla Lietuvoje, pranešė Lenkijos verslo dienraštis „Puls Biznesu“. Neįvardijamas dienraščio šaltinis tikino, kad tarp susidomėjusiųjų yra įmonių ne tik iš Rusijos, bet ir iš kitų šalių.
„PKN Orlen“ patvirtino, kad tarptautinis investicijų bankas „Nomura“ pateikė pirminius savo darbo rezultatus, o jie atskleidžia potencialių investuotojų susidomėjimą. Konsultantui pavesta įvertinti visus galimus lenkų investicijos Lietuvoje scenarijus – nuo investicijų išsaugojimo, dalies paketo pardavimo mainais į naftos tiekimo garantijas iki Mažeikių įmonės pardavimo. Tačiau kada bus tikslesnių duomenų, kol kas neaišku, „Nomura“ darbus baigs vėliausiai – 2011 m. pradžioje.
„Lukoil“ nedomina Nors nuo metų pradžios žiniasklaidoje galimais Mažeikių įmonės pirkėjais buvo įvardijami įvairūs naftos verslo koncernai, tačiau dažniausiai minėti didžiųjų Rusijos bendrovių pavadinimai – „Lukoil“, „Rosneft“, „Surgutneftegaz“ ir TNK-BP. Potencialiu pirkėju buvo įvardijamas ir Bronislovas Lubys, koncerno „Achemos grupė“ prezidentas, tačiau jis VŽ patikino, kad įmonės nepirks, nes neturi pinigų (VŽ, 2010 09 20).
Apie egzotiškesnį susidomėjimą Lietuvos naftos perdirbimo įmone pavasarį prabilo ir Lietuvos premjeras Andrius Kubilius, vienam Rusijos dienraščiui jis nurodė, kad Pietų Korėjoje viešint Lietuvos delegacijai šios šalies atstovai išsakė susidomėjimą įsigyti gamyklą Mažeikiuose.
Ivanas Paleičikas, tarp potencialių pirkėjų minimos Rusijos naftos milžinės „Lukoil“ antrinės įmonės UAB „Lukoil Baltija“ vadovas, kalbėdamas su VŽ, nenorėjo viešai vertinti, ar lenkų koncernas liks Lietuvoje – tai nebūtų etiška. Tačiau jis tikino, kad Mažeikių įmonė „Lukoilo“ šiuo metu nedomina, nors prieš 4–5 m „Lukoil“ aktyviai siekė perimti ją iš JUKOS.
„Lukoil“ tikrai neis, – vakar tikino p. Paleičikas. – Laikai keičiasi, viskas keičiasi, to kas buvo prieš
penkerius metus, negalima taikyti šiandienai.“

Ponas Paleičikas vertina, kad Lietuvoje investavusiems lenkams nepasisekė, ir pažymi, kad šuo metu dauguma naftos perdirbimo įmonių Europoje dirba nuostolingai ir nežinia, kada dirbs pelningai.
„Mažeikiuose yra ir technologinių problemų, gamykla atsiliko nuo laikmečio, kiti pažengė gerokai toliau, – kalbėjo p. Paleičikas. – Šiandien Mažeikiams dirbti pelningai galimybių beveik nėra.“
Jis taip pat nesureikšmino naftos tiekimo į Mažeikius būdo – tokią tiekimo schemą, kai nafta atkeliauja tanklaiviais, turi ne tik Mažeikiai.
Be to, p. Paleičikas pažymi, kad šiuo metu Europoje parduodama apie 11 naftos perdirbimo gamyklų. Potencialiems investuotojams yra iš ko rinktis, tad ir kainos pardavėjams dabar nėra palankios. Jeigu bus norinčiųjų įsigyti, jie bus ne iš Vakarų, o iš Rytų.
„Ta gamykla turi tokią kvailą istoriją – kas nuperka, tas bankrutuoja. Įsigijo trečia bendrovė – ir taip pat turi problemų“, – nesėkmių seką regi „Lukoil Baltija“ vadovas.
Patį „PKN Orlen“ atėjimą į Mažeikius ženklino nelaimė – galutinai nebaigus sandorio 2006 m. spalį įmonė nukentėjo nuo didelio gaisro.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...