Seimas
Seimo opozicijos lyderis “darbietis” Vytautas Gapšys sako, kad laiku iš Demokratinės politikos instituto (DPI) prezidento pareigų nepasitraukęs Mantas Adomėnas turėtų būti pašalintas iš Seimo, užuot atsipirkęs pastaba.
V.Gapšys pabrėžė, kad Seimo narys netenka mandato, jeigu neatsisako darbo, nesuderinamo su jo pareigomis, o trečiadienio Etikos ir procedūrų komisijos sprendimu konstatuota, kad Seimo statuto reikalavimas neįvykdytas.
Tačiau parlamentaras sako esantis nustebęs, kodėl Statuto pažeidimą dėl pareigų nesuderinamumo konstatavusi EPK apsiribojo pareikšdama M.Adomėnui pastabą.
“Man akivaizdu, kad M.Adomėnas pažeidė Seimo statutą ir įstatymus. Mano įsitikinimu, jis turėtų atsisakyti Seimo nario mandato nedelsiant. Tačiau neabejoju, kad jam pačiam neužtektų drąsos taip pasielgti. Todėl sprendimą dėl jo likimo turėtų priimti visas Seimas”, – “darbiečių” išplatintame pranešime cituojamas opozicijos lyderis.
M.Adomėno veiklą dėl galimos prieštaros Konstitucijos reikalavimui atsisakyti su Seimo nario mandatu nesuderinamų pareigų vertinusi Etikos ir procedūrų komisija trečiadienį nusprendė pareikšti Seimo nariui pastabą.
EPK akiratyje M.Adomėnas buvo atsidūręs dėl to, kad galimai laiku nepasitraukė iš DPI prezidento pareigų.
Parlamentaro veiksmus vertinusi EPK konstatavo, kad M.Adomėnas “ėmėsi priemonių atsisakyti Demokratinės politikos instituto prezidento pareigų, tačiau neužtikrino, kad laiku būtų įgyvendintos Seimo statuto nuostatos”.
Nors EPK konstatavo, jog M.Adomėnas laiku neatsisakė su Seimo nario mandatu nesuderinamos veiklos, tačiau nusprendė apsiriboti pareikšdama jam pastabą “dėl nepilnutinio ir nesavalaikio minėtos Seimo statuto nuostatos realizavimo”.
EPK pirmininkas Algimantas Salamakinas komentuodamas komisijos sprendimą žurnalistams tvirtino, kad spręsti dėl Seimo nario likimo parlamente – ne komisijos kompetencija, tai turinti būti Seimo narių iniciatyva.
Taip pat trečiadienio EPK sprendimu pripažinta, kad parlamentaras, nepapildęs viešųjų ir privačių interesų deklaracijos po sandorių sudarymo su Švietimo ir mokslo ministerija ir DPI pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą.
Iš ministerijos M.Adomėnas gavo 4 tūkst. litų neatskaičius mokesčių už darbą kuriant lietuvių kalbos ugdymo bendrojo lavinimo mokyklose strategiją, bet trečiadienį komisijos posėdyje paskelbė pinigus grąžinsiantis, “kad nekiltų jokių abejonių”.
Etikos sargai anksčiau taip pat svarstė, ar M.Adomėnas nenusižengė reikalavimui atsisakyti su Seimo nario mandatu nesuderinamo darbo skaitydamas paskaitas, tačiau šiuo aspektu parlamentaro veikla nebevertinta po Konstitucinio Teismo išaiškinimo. Konstitucinis Teismas vasario pabaigoje paskelbė, jog Seimo narys gali gauti atlyginimą už kūrinio sampratą atitinkančią paskaitą.
Konstitucija numato, kad Seimo nario pareigos, išskyrus jo pareigas Seime, nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybinėse įstaigose ar organizacijose, taip pat su darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse.
+370 5 2396416