2011 Balandžio 15

Konfliktai

M.Gaddafi šalininkai, pinigai ir ginklai

veidas.lt

"Veido" archyvas

Libijos diktatoriaus šalininkai kontroliuoja visą šalies ginklų arsenalą ir yra gausiai finansuojami iš asmeninės M.Gaddafi kišenės

M.Gaddafi pajėgoms sekasi vis geriau: kovotojų būrys didėja, ginklų gausėja, pinigai žarstomi į kairę ir į dešinę. Tad sukilėlių viltys nuversti diktatorių vis labiau blėsta.

Praėjusi savaitė Libijos protestuotojams buvo liūdna ir kartu tragiška: diktatoriaus Muammaro Gaddafi pajėgos užėmė Bregos miestą, netrukus tas pats likimas gali ištikti ir Bengazio miestą, prie kurio irgi grėsmingai artinasi M.Gaddafi kovotojai, vadinami lojalistais. Diktatoriui lojalios jėgos savo rankose laiko ir iš sukilėlių atsiimtą Bin Džavado miestą, jų kontrolė didėja svarbiame uoste Ras al Unufe. Be to, M.Gaddafi rankose tvirtai išlieka ir sostinė Tripolis bei Sirtos miestas. Tačiau svarbiausia, kad diktatoriaus kariauna praėjusią savaitę atakavo trečią pagal dydį, iš esmės paskutinį protestuotojų kontroliuojamą Misratos miestą.

Priminsime, kad kol kas sukilėlių kontroliuojama Misrata jau ilgiau nei 40 dienų yra laikoma lyderio M.Gaddafi pajėgų apsiaustyje, o M.Gaddafi tankai, artilerija ir snaiperių ugnis nuolat atakuoja mieste įsitvirtinusius protestuotojus. Gali būti, kad jie paprasčiausiai kapituliuos, mat pranešama, kad Misratoje “uždarytiems” protestuotojams jau stinga vandens, maisto ir vaistų, o jų pasiryžimas kovoti iki galo blėsta.

Taigi, regis, M.Gaddafi kovotojai įgyja vis daugiau pranašumo, ir kalbos, kad diktatorius bus nuverstas, atrodo vis mažiau realios.

Čia kyla klausimas, kas padeda M.Gaddafi išlikti soste ir kas yra pagrindiniai jo “įrankiai” – pakalikai, ginklai, ir kokius finansinius išteklius jis valdo, kad jam nė motais nei NATO operacijos, nei protestuotojų minios.

Samdomi kovotojai

Toks netikėtas M.Gaddafi pranašumas nėra atsitiktinis. Nors Libijoje jį palaiko labai nedidelė kuopa ištikimųjų, tačiau šią “problemą” jis sprendžia pinigais, kurių turi apsčiai. M.Gaddafi kovotojus paprasčiausiai samdo. Tiesa, ne iš Libijos, o iš kitų Afrikos šalių.

Gandai apie samdinius neseniai buvo patvirtinti: M.Gaddafi kariauną pastaruoju metu papildė samdyti juodaodžiai iš Malio. Jie priklauso tuaregų etninei grupei – klajokliams, su M.Gaddafi režimu ryšius palaikantiems jau ilgą laiką.

Vienas Malio valdininkas patvirtino, kad apie 2–3 tūkst. vyrų galėjo palikti šalį tam, kad prisidėtų prie pilietinio karo Libijoje. Jo tikinimu, samdytiems kovotojams M.Gaddafi už prisijungimą prie pajėgų pažadėjo po 10 tūkst. dolerių ir dar po tūkstantį už kiekvieną kovos dieną.

Be to, manoma, kad M.Gaddafi pajėgose už panašų atlygį kaunasi ir nemažai atvykėlių iš Čado, Kongo, Nigerio, Sudano. Preliminariais skaičiavimais, dabar M.Gaddafi pajėgas sudaro iki 7 tūkst. vyrų, iš kurių per 3 tūkst. gali būti libiai, o likusieji – samdiniai. Jų ir pakanka, kad jie vieną po kito įveiktų susiskaldžiusius, išdrikusius, prastai organizuotus sukilėlius ar juos tiesiog blokuotų, kaip Misratos atveju. O kur dar puiki kovinė amunicija ir nesibaigiantys M.Gaddafi finansiniai ištekliai.

Milijonai ir ginklai

Akivaizdu, kad M.Gaddafi pinigų nestinga. Žiniasklaidoje vis pasirodo pranešimų apie naujas vienoje ar kitoje pasaulio šalyje aptinkamas su M.Gaddafi susijusias sąskaitas, kuriose saugomi milijardai JAV dolerių. Vien praėjusią savaitę aptikta nauja su Libijos diktatoriumi siejama sąskaita Austrijos banke, kur laikoma 1,2 mlrd. eurų.

Be to, nestinga M.Gaddafi ir ginklų. Juk jis iš esmės kontroliuoja visą šalies karinę amuniciją. Jos kiekiai – stulbinantys. Neseniai britų dienraštis “Guardian” atskleidė, kiek ginkluotės vien iš ES šalių Libija įsigijo nuo 2005-ųjų. Paaiškėjo, kad bendra šių ginklų vertė siekia 800 mln. eurų. Daugiausiai jų nupirkta iš Italijos. Nedaug atsilieka Prancūzija, Didžioji Britanija ir Vokietija.

Skaičiuojama, kad Libijos diktatorius turi šaunamųjų ginklų už 6 mln. eurų, ašarinių dujų ir cheminių pabūklų vertė siekia 9 mln. eurų, šalis už 278 mln. eurų yra įsigijusi kovinių lėktuvų ir t.t.

Beje, įdomu tai, kad sukilėliai, jei tik gauna priėjimą prie M.Gaddafi arsenalo, juo naudotis neskuba: verčiau ginklus parduoda ekstremistams ir teroristams. Pavyzdžiui, prieš savaitę Libijos sukilėliai Hezbolah ir Hamas judėjimams už kelis milijonus dolerių pardavė mažiausiai 2 tūkst. artilerijos sviedinių, turinčių garstyčių dujų, ir 1,2 tūkst. nervus paralyžiuojančių sviedinių. Juos jie aptiko kariniuose M.Gaddafi sandėliuose, esančiuose netoli kol kas sukilėlių kontroliuojamo Bengazio miesto.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...