2013 Vasario 01

Maja Pandžikidzė: “Vienintelė alternatyva Gruzijai – Vakarai”

veidas.lt


Pernai Gruzijos parlamento rinkimus laimėjusio Bidzinos Ivanišvilio, neretai laikomo prorusiškos krypties politiku, sudaryta vyriausybė į Rusiją dairosi nepatikliai.

Pagrindinė Gruzijos užsienio politikos koordinatorė – premjero naująja šalies užsienio reikalų ministre pernai paskirta Maja Pandžikidzė (didžiąją savo diplomatės ir politikės karjeros dalį ji praleido Vakarų šalyse) tikina, kad vienintelė alternatyva Gruzijai buvo ir tebėra integracija į Vakarus, o vienintelis būdas stabilizuoti santykius su Rusija – atsiimti iš jos okupuotas šalies teritorijas.
Apie tai, kuo šiandien gyvena Gruzija ir ar keičiasi artimiausių šios šalies draugų sąrašas, kalbamės su ministre M.Pandžikidze.

VEIDAS: Prieš keletą metų kiekvienas Gruzijos politikas būtų pasakęs, kad Lietuva yra geriausia Gruzijos draugė. Kas dabar užima šią – ne tik partnerių, bet ir draugų – vietą?
M.P.: Lankydamasi Lietuvoje iš visų pusių girdėjau, kad Lietuva išlieka svarbi Gruzijos draugė bei partnerė ir yra pasirengusi toliau remti Gruzijos euroatlantinę ir ES integraciją. Lietuva buvo ir tebėra artima draugė, kaip ir kitos Baltijos šalys. Vien jau dėl to, kad niekas geriau negalėtų suprasti integracijos į ES ir NATO svarbos, nei buvusios sovietinės respublikos, besidalijančios ta pačia patirtimi su Gruzija. Juk narystė NATO ir ES į šį regioną atnešė saugumą, stabilumą ir demokratiją. Kaip tik to mes norime ir savo šaliai.
O kadangi Lietuva ir kitos panašios šalys dalijasi su mumis tokia pačia patirtimi ir panašiais poreikiais, jos išlieka ir geriausios mūsų draugės. Ir dar labai svarbu, kad kiekviena nauja Lietuvos vyriausybė išreiškia tą patį norą būti geriausiais Gruzijos draugais.
VEIDAS: Kelis kartus paminėjote narystę ES ir NATO. Ar esate numatę, kada norėtumėte ir galėtumėte tapti kiekvienos iš šių tarptautinių organizacijų nare?
M.P.: Jei klaustumėte tik mūsų, atsakyčiau – kaip galima greičiau. Tačiau tai neįmanoma, nes integracija yra ilgas ir sudėtingas procesas. Labai tikimės, kad mums seksis ir išlaikysime partnerių, tokių kaip Lietuva, paramą siekdami abiejų narysčių. Dėl ES viskas konkrečiau: tikimės, kad iki gegužės mėnesį Vilniuje vyksiančio Rytų partnerystės susitikimo pradžios pavyks suderinti ES ir Gruzijos asociacijos susitarimo, apimsiančio glaudaus bendradarbiavimo ir visapusiškos laisvosios prekybos zonos sukūrimą, tekstą. O tada tikimės pereiti į kitą – derybų dėl bevizio režimo etapą.
Beje, Vilniuje vyksiantis Rytų partnerystės susitikimas gali tapti labai svarbiu įvykiu Gruzijai, nes jeigu čia pasirodysime gerai, galbūt mums ir kitoms Rytų partnerystės šalims atsivers narystės ES perspektyva. Tikiuosi, kad susitikimas Vilniuje mums bus toks svarbus, koks svarbus Balkanų šalims buvo susitikimas Salonikuose 2003-iaisiais.
Dėl NATO jokių konkrečių terminų neturime, nes viskas priklausys nuo mūsų. Tačiau tikimės, kad 2014 m. vyksiantis NATO susitikimas, kuris gali tapti Aljanso plėtros forumu, Gruzijai reikš naują bendradarbiavimo su NATO etapą.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-5-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...