Marijampolės kolegija pastaraisiais metais išgyvena atgimimą: studentų skaičius stabilizavosi ir ėmė didėti, stiprėja bendradarbiavimas su verslininkais, netrukus čia prasidės Inovatyvių technologijų centro įrengimo darbai. Dabar kolegija ruošiasi žengti kitą žingsnį – tapti stipria tarptautine aukštąja mokykla.
Akvilė MARTINAITYTĖ
Laiku priimti sprendimai
Marijampolės kolegija – vienintelė aukštoji mokykla Lietuvos pietų regione. Ji buvo įkurta 2001 m. sujungus dvi senas tradicijas turinčias mokyklas – pedagogikos mokyklą ir žemės ūkio mokyklą. Kolegijos direktorius dr. Vaidotas Viliūnas neslepia: kai prieš kelerius metus jis pradėjo čia dirbti, nuotaikos kolegijoje buvo nekokios. „Demografiniai procesai labai veikia regionus, Marijampolė – ne išimtis. Studentų mažėja, jų akys krypsta į didžiuosius miestus ar už Lietuvos ribų, tad juos sulaikyti nėra lengva. Patalpos atrodė tuščios, ir turto išlaikymas pasidarė didelė našta. Regis, visi bendruomenėje suprato ir jautė, kad kažkas turi keistis“, – atvirai pasakoja V.Viliūnas.
Šiandien viskas atrodo visai kitaip. Studentų kolegijoje daugėja, vis didesnė dalis jų studijuoja valstybės finansuojamose vietose. Mažėjant bendram stojančiųjų skaičiui Lietuvoje reta aukštoji mokykla gali tuo pasigirti. Kaip Marijampolės kolegijai pavyko tai padaryti?
„Kartais net pats tiksliai nežinai, kas suveikė, bet jėgų tam skyrėme tikrai daug. Priėmėme svarbų sprendimą ir perkėlėme kolegiją į Kvietiškio dvarą, nuo kurio skaičiuojama ir Marijampolės miesto įkūrimo istorija. Susitvarkėme aplinką, dabar, galima sakyti, gyvename parke. Daug dėmesio skyrėme tam, kaip atrodome išorėje, bendravimui su bendruomene – nusistovėjo darna tiek pačioje kolegijoje, tiek su miesto visuomene. Žinoma, svarbu ir tai, kad, matyt, pataikėme su savo programų pasiūla – jaunimas pajuto, kad ir čia yra perspektyvų, nebūtina laimės ieškoti kitur“, – sako Marijampolės kolegijos direktorius.
Daug dėmesio skiriama verslui
Marijampolės kolegija studentams patraukli ir tuo, kad čia labai daug dėmesio skiriama bendradarbiavimui su verslu. „Pradėjome labai kruopščiai analizuoti, kokių specialistų reikia mūsų regionui, rengėme susitikimus su verslininkais, su viešojo sektoriaus atstovais – prašėme atvirai kritikuoti mus, mūsų programas, mūsų parengiamus specialistus. Atsirado dialogas ir grįžtamasis ryšys, kuris būtinas, jei tikrai nori būti naudingas“, – pasakoja V.Viliūnas.
Tokias iniciatyvas teigiamai įvertino ir verslininkai. Pasak koncerno „Alga“ vadovo Kosto Jankausko, Marijampolės kolegijos absolventai yra tie specialistai, kurie lengvai persikvalifikuoja, su jais lengva dirbti, nes aukštoji mokykla suformuoja lankstų požiūrį į profesiją ir išsilavinimą bei gebėjimą greitai reaguoti į besikeičiančią situaciją. Jo nuomonei pritaria ir leidyklos „Piko valanda“ savininkas Arūnas Reinikis – jis iki šiol negali atsidžiaugti įdarbinęs absolventų iš Marijampolės kolegijos.
Tai tik pora pavyzdžių, bet su Marijampolės kolegija bendradarbiauja kone visos didžiausios regiono įmonės: „Arvi“, „Mantinga“, „Stevila“, „Adampolis“, „Jotva“, „Komota“, „Juodeliai“ ir daugelis kitų. Dideles bendradarbiavimo viltis kolegija sieja ir su įmonėmis, kurios artimiausiu metu pradės savo veiklą Marijampolės laisvojoje ekonominėje zonoje.
Marijampolės kolegija tikisi, kad bendradarbiavimas su verslu dar labiau sustiprės įrengus Inovatyvių technologijų centrą, kuriame numatoma koncentruotis į ateities automobilius, maisto produktų kokybę ir naujas technologijas, moderniąją gyvulininkystę bei informacinių technologijų plėtrą. Finansavimas šiam centrui jau yra gautas.
Ne tik Lietuvos studentams
Marijampolės kolegija jau dabar dalyvauja „Erasmus+“ strateginių partnerysčių projektuose. Kai kurios programos studentams siūlomos anglų kalba, tad jas gali rinktis ir studentai iš užsienio. Jau yra ir pasinaudojusių tokia galimybe bei atvykusių mokytis į Marijampolę iš Ukrainos.
„Iš tiesų šioje srityje žengiame pirmuosius žingsnius. Bet dabar pas mus atėjo patyrusių žmonių, mokančių tokius dalykus pradėti, užvesti ant kelio, tad tikimės, kad nuo ateinančio rudens turėsime kitokią situaciją“, – viliasi V.Viliūnas.
Kolegija taip pat įgyvendina įvairius projektus su užsienio partneriais – remiantis jų patirtimi atnaujinamos studijų programos, kuriami nauji projektai. Pavyzdžiui, bendradarbiaujant bus sukurta programėlė išmaniesiems telefonams „JobbApp“, kuria naudodamiesi studentai galės lengviau rasti darbą ar praktikos vietą.
„Mūsų kolegijos misija visų pirma yra tarnystė regionui – tai natūralu. Siūlome įvairių programų, kurias baigę studentai galėtų atitikti mūsų regiono poreikius. Tačiau baigus Marijampolės kolegiją atsiveria ir kur kas daugiau kelių: žmonės gali tiek likti dirbti čia, tiek važiuoti į kitus miestus, pradėti savo verslą ar tęsti studijas. Dažnai matome, kad mūsų absolventai gyvenime įsitvirtina pakankamai solidžiai, vadinasi, einame teisinga linkme“, – džiaugiasi Marijampolės kolegijos direktorius.