Kęstutis Čilinskas
Konstitucija reikalauja, kad rinkimai būtų sąžiningi ir teisingi, bet tokiais negalima pavadinti Lietuvos savivaldybių rinkimų, teigia teisininkas K.Čilinskas, komentuodamas Vyriausios rinkimų komisijos pranešimą, kad vien per kovo 28 dieną vykusį VRK posėdį buvo konstatuota, jog net 129 naujai išrinkti savivaldybių tarybų nariai neatsisako savo buvusių pareigų ir neima savivaldybės tarybos nario mandato. Iš viso jų yra daugiau kaip du su puse šimto. Tai – įvairių partijų veikėjai, Seimo nariai, europarlamentarai. Jų vietas užims kiti, kurių žmonės gal būtų nerinkę. Bet kuriuo atveju rinkėjai čia neturi pasirinkimo galimybės, sako K.Čilinskas.
Anot advokato, visiems aišku, kad savivaldybės tarybos mandato atsisakantys politikai įsirašo savivaldybių tarybų rinkimų sąrašus rinkėjams apgauti, kad rinkėjai balsuotų už tarybos narius, tarp kurių bus patyrusių ir rinkėjams žinomų politikų. Tačiau po rinkimų tie politikai rinkėjams atsuka užpakalį ir su juo vėl įsitaiso Seimo nario ar Europarlamento kėdėje.
Pasak teisininko, siekiant sumažinti šį rinkėjų mulkinimą, būtina imtis bent dviejų priemonių. Pirma, į savivaldą kandidatuojantys Seimo nariai ir kiti, kurie turi atsisakyti turimų pareigų, kad galėtų tapti savivaldybių tarybų nariais, turi kartu su kitais kandidato dokumentais pateikti pasižadėjimą, kad išrinkti, jie atsisakys turimų pareigų, kliudančių būti savivaldybių tarybų nariais. Beje, čia reikia priminti, kad statutinių pareigūnų atžvilgiu Seimo nariai šiuo požiūriu yra reiklūs: Seimo narių priimtas įstatymas reikalauja, kad pareigūnai 65 dienas iki rinkimų iš viso išeitų iš savo pareigų, nebūdami garantuoti, ar bus išrinkti. Todėl nėra rizikuojančių. Taip politikai mažina konkurentų skaičių.
Na, o antra priemonė rinkėjus apgaudinėjantiems politikams: jie turėtų būti svarstomi ir baudžiami pagal Politikų elgesio kodeksą už šiame kodekse nustatytų sąžiningumo, padorumo, pagarbos žmogui ir valstybei reikalavimų pažeidimą, teigia K.Čilinskas.