2010 Gruodžio 04

Vaikų išlaikymas

Mažylį auginame – aš ir valstybė

veidas.lt

"Veido" archyvas

Pamenate laikus, kai pora dėl įvairių pašalpų ar net lengvatų vienišiems tėvams netgi išsiskirdavo? Oficialiai juokaudami pranešame – šiandien to daryti nebeverta, valstybės teikiamų lengvatų rieškučiomis tikrai nežarstysite. Bet jei jau likote viena ar vienas su vaikeliu ant rankų, savo teises žinoti verta.

Turbūt pastebėjote, kad visi dirbantys ir auginantys mažylį tėveliai turi šiek tiek daugiau teisių nei, pavyzdžiui, bevaikiai ar tie, kurių atžalos jau užaugo. Tiesa, jos nėra labai didelės, bet net ir pati mažiausia pagalba yra pagalba. Taigi jūs turite teisę prašyti:

1. Kad būtų nustatytas ne visas darbo dienos arba (ir) darbo savaitės darbo laikas, jei esate neseniai pagimdžiusi moteris, maitinate krūtimi savo mažylį ar auginate vaiką iki trejų metų. Tik tokiu atveju gali kentėti jūsų piniginė, nes jums bus mokama proporcingai dirbtam laikui.

2. Nemokamų atostogų iki 14 kalendorinių dienų, jei auginate dar 14 metų neturintį vaiką.

3. Galite nesutikti budėti namie ar darbo vietoje, dirbti poilsio ir švenčių dienomis, dirbti viršvalandžius, naktį vykti į komandiruotę, jei esate neseniai pagimdžiusi moteris, maitinate krūtimi savo mažylį ar auginate vaiką iki trejų metų.

4. Negali būti nutraukta darbo sutartis su darbuotoju, auginančiu vaiką arba vaikus iki trejų metų, jei nėra darbuotojo kaltės, o su darbuotoju, auginančiu vaikus iki 14 metų, darbo sutartis gali būti nutraukta tik ypatingais atvejais, jeigu darbuotojo palikimas darbe iš esmės pažeistų darbdavio interesus, pavyzdžiui, kai šis darbuotojas yra ilgalaikėje prastovoje ir nėra galimybės jo perkelti į kitą darbą.

5. Turite teisę prašyti, kad būtų apskaičiuotas papildomas NPD (neapmokestinamasis pajamų dydis) už kiekvieną iki 18 metų (arba vyresnį vaiką, jei jis dar mokosi dieninėje bendrojo lavinimo mokykloje). Kai mažylis auga su abiem tėvais, šis dydis jiems dalijamas per pusę. Pavyzdžiui, jei šeimoje auga vienas vaikutis, abiem tėvams bus taikomas po 50 Lt papildomas NPD, jei du – po 150 Lt, jei trys – po 250 Lt, jei keturi – po 350 Lt papildomas NPD.

6. Jei auginate du vaikus iki 12 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, jums gali būti suteikta  papildoma poilsio diena per mėnesį arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę, o jei auginate tris ir daugiau atžalų iki 12 metų, jums priklausys jau dvi papildomos poilsio dienos per mėnesį arba atitinkamai sutrumpinamas darbo laikas. Nebijokite pasinaudoti šia lengvata – finansiškai nenukentėsite, gausite tiek pat, kiek ir eidami į darbą.

Jei auginate mažylį vienas

Nesvarbu, ar jūs vienas auginate vaiką (vaikus), esate vieniša (-as) mama (tėtis), našlė (-ys) ar išsiskyrusi (-ęs), priteistas išlaikymas ar ne, iki vaikui sueis 14 metų, jums priklauso dar daugiau teisių. Žinoma, su kai kuriomis išlygomis.

1. Ilgesnės kasmetinės atostogos: vietoje įprastų 28 dienų jums priklauso 35 kalendorinės dienos, kurių laiką turite teisę savo nuožiūra pasirinkti patys. Net jei nustatytas ne visas darbo dienos arba darbo savaitės darbo laikas, jūsų kasmetinių atostogų laikas dėl to nesutrumpėja. Tačiau tik tuo atveju, jei jūsų vaikui dar nesuėjo 14 metų (jei neįgalus – 16 metų). Beje, įmonės kolektyvinėje ar darbo sutartyje gali būti numatytos ir ilgesnės trukmės ar kitų rūšių atostogos, kitos lengvatos. Apie kolektyvinėje sutartyje numatytas blogesnes sąlygas, nei jas numato teisės aktai, negali būti nė kalbos. Tokiu atveju jūs galite kreiptis į profsąjungą (jei ji jūsų įmonėje yra) ar kitą darbuotojus ginančią instituciją, kad ši apgintų jūsų teises.

2. Trumpesnis darbo laikas. Jūs galite prašyti, kad jums būtų nustatytas ne visas darbo dienos arba (ir) darbo savaitės darbo laikas, jei auginate vaiką iki 14 metų (ne vieniši tėvai to taip ilgai tikėtis negali).

3. Pirmumo teisė esant galimybei pasirinkti darbo pamainą (tik jei vaikui dar nėra 14 metų).

4. Pirmumo teisė būti paliktiems darbe, jei įstaigoje, kurioje dirbate, mažinamas darbuotojų skaičius, o jūsų vaikui  (įvaikiui) dar nėra 16 metų. Žinoma, jeigu jūsų kvalifikacija nėra mažesnė už kitų tos įmonės tos pačios specialybės kolegų kvalifikaciją.

5.    Taikomas visas papildomo NPD dydis, t.y. auginantiems vieną vaiką bus taikomas 100 Lt, du vaikus – 300 Lt, tris vaikus – 500 Lt papildomas NPD.

6.    Jei mažylis lieka našlaitis, t.y. netenka vieno iš tėvų, jam skiriama pašalpa, kurios dydis apskaič7.    iuojamas individualiai.

Vienas nelygu vienišas

Net jeigu jūs viena (-as) auginate mažylį, dar nereiškia, kad galite save laikyti vienišu tėvu. Beje, šios sąvokos teisinėje kalboje jau net ir nėra. Tačiau būtent šį terminą mes senu įpročiu, kad būtų aiškiau, vartosime, kai vaikui nenustatyta arba nepripažinta tėvystė, t.y. mažylio gimimo liudijimo grafoje prie tėčio pavardės yra brūkšnys. Jei vaiko tėvai nėra susituokę, tėvystės pripažinimas turi būti registruojamas mažylio motinos gyvenamosios vietos Civilinės metrikacijos skyriuje, remiantis notaro patvirtintu motinos ir vyro, laikančio save vaiko tėvu, bendru pareiškimu dėl tėvystės pripažinimo. Tėvystė gali būti pripažinta ir vėliau, po vaiko gimimo įregistravimo.

Beje, jei jūs, būdama vieniša mama, nuspręsite sukurti šeimą su vyru, kuris nėra to vaiko tėvas, anksčiau vartoto vienišos mamos statuso neprarasite. Kas kita, jei šis vyras jūsų atžalą nuspręstų įsivaikinti.

O lengvatos? Jų taip pat, kaip ir vienišos mamos ar tėvo termino, jau beveik nebėra: šalia išvardytų lengvatų tėvams, vieniems auginantiems vaikus, galima pasinaudoti nebent dar viena privilegija – mokėti 50 proc. mažiau už valstybinę ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Pavyzdžiui, išsiskyrę tėvai šios lengvatos neturi, mat įstatymas įpareigoja abu tėvus prisidėti prie vaiko išlaikymo.

Kai vaikučio nepadeda išlaikyti

Jei vienas iš tėvų neprisideda prie vaiko išlaikymo, kitas tėvas, su kuriuo gyvena vaikas, turi teisę kreiptis į Garantinio ir vaikų išlaikymo fondų administraciją (toliau – GVIFA) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir gauti valstybės išmokas iš šio fondo. Tiesa, vienam vaikui bus mokama ne didesnė kaip 1,5 minimalaus gyvenimo lygio (MGL) dydžio išmoka per mėnesį (šiuo metu 1 MGL – 130 Lt), t.y. iki 195 Lt. O konkretus išmokos dydis apskaičiuojamas Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatyme nustatyta tvarka.

Į Vaikų išlaikymo fondą galima kreiptis tiesiogiai arba paštu, siunčiant registruotu laišku prašymo ir antstolio išduotos pažymos originalus ir kitų dokumentų originalų kopijas, patvirtintas notaro arba seniūno. Valstybė perima skolininko (dažniausiai alimentų nemokančio tėvo) pareigą mokėti lėšas vaikui išlaikyti ir įstatymų nustatytais būdais siekia iš jo išsireikalauti fondo išmokėtas sumas ir dar 5 proc. metinių palūkanų. Apie nemokančius išlaikymo ir neturinčius gyvenamosios vietos asmenis skelbiama viešai.

“Mažyliui” rašė mama Janina, kuri bijo, kad jei valstybei nepavyks išsireikalauti mažyliui sumokėtų lėšų iš jo tėvo, vėliau ji tuos pačius pinigus išsireikalaus iš paties vaiko, šiam sulaukus pilnametystės. Tai netiesa – GVIFA paslaugomis galite naudotis drąsiai. Juk skolingas valstybei  vaiko tėvas, kurio konstitucinė pareiga yra išlaikyti vaiką, o ne pats vaikas. Skyrybų atveju teismas visada priteisia vaiko išlaikymą. Jei mama  nesikreips į teismą dėl atžalos išlaikymo priteisimo, vėliau įrodyti, kad tėvas niekaip neprisidėjo prie vaiko išlaikymo, gali būti sunku.

Taip pat verta pagalvoti ir apie dar vieną dalyką – nesvarbu, ar tėvas išlaikys, ar neišlaikys savo vaiko, šiam suaugus (ir turint pakankamai pajamų), teismas dažniausiai vis tiek priteisia tėvo išlaikymą (jei jis negali tenkinti savo minimalių poreikių).

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. vieniša 4 vaikų mama vieniša 4 vaikų mama rašo:

    Nesekit pasakų – tas Garantinis Fondas moka išmokas tik jei vaiko tėvas gyvena Lietuvoje arba yra pasislėpęs valstybėje, pasirašiusioje Hagos konvenciją. Jei ne, tai valstybeui į tavo vaikus visiškai nusispjaut – jie neturi teisę nei į Garantinio Fondo išmokas, nei į bet kokią kitą socialinę pagalbą


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...