Nors didieji medienos perdirbėjai skundžiasi medienos stygiumi, ekspertų teigimu, kasmet šalyje pagaminama daugiau medienos nei reikia šalies rinkai, o perdirbėjų siekis riboti medienos prekybą yra nepagrįstas.
„Lietuvoje medienos yra pakankamai. Nėra tik tokios medienos, kurios kaina patenkintų medienos perdirbėjų poreikius, – teigia UAB „Miško darbai“ vadovas Vidmantas Jusas – Kažkodėl medienos užsienio perdirbėjams Lietuvoje yra pakankamai“.
Miškų urėdijos rinkai siūlo daugiau medienos nei reikia. Pastaraisiais metais aukcionuose visa mediena net nenuperkama. Kai kurios įmonės pačios riboja medienos supirkimą dėl per didelės pasiūlos, jų sandėliai užversti apvaliąja mediena. Ekspertų teigimu, Seimo narių siūlomas Lietuvos miškų įstatymo papildymas, kuriuo siekama pirmumo teisę įsigijant medieną suteikti apdirbimo įmonės, vykdančioms veiklą Lietuvos teritorijoje, tik sudarytų palankias sąlygas karteliniams susitarimams, netoleruojamam paslėptam subsidijavimui valstybės biudžeto sąskaita.
„Jeigu ne užsienio medienos įmonės, Lietuvos miško savininkai jau seniai būtų bankrutavę. Lietuvos perdirbėjai medieną nori gauti labai pigiai. Nors pataisos tiesiogiai neliečia privačių miško savininkų, reikėtų pagalvoti ir apie visos šalies medienos rinką“, – teigia UAB „Dzūkijos miškas“ vadovas Sergejus Lavrenovas.
Miško savininkų teigimu, medienos perdirbėjai tokiomis priemonėmis stengiasi sumažinti ne tik miškų urėdijų užaugintos medienos, bet ir privačių miško savininkų produkcijos kainas. Tai turėtų įtakos visom miškų sektoriaus bendrovėms.
Nuotraukoje matomos vienos didžiausių šalyje medienos perdirbėjų UAB „Likmerė“ atsargos, ekspertų vertinimu, patvirtina, kad medienos stygiaus nejaučia ir Lietuvos perdirbėjai.
Primename, kad medienos perdirbėjai yra išsakę pasipiktinimą dabartine medienos prekybos sistema ir teigę, kad neva yra priversti pirkti perdirbtą lietuvišką medieną iš Latvijos ar Lenkijos. Miškų savininkai teigia nesuvokiantys, kaip gali būti, kad užsienio įmonės brangiau moka už lietviškus rąstus, juos du kartus transportuoja ir pedirba Lenkijoje ar Latvijoje, o tuo pačiu sugeba pelningai parduoti verkšlenantiems lietuviams.
Šis papildymas turės pasekmių ir šalies ekonomikai – urėdijų pajamos mažėtų, gali būti atleidžiami darbuotojai, o kai kurios urėdijos ne tik nesumokės įvairiausių mokesčių, bet ir turės būti subsidijuojamos iš valstybės biudžeto. Šiuo metu mokesčiai, nuo pajamų gautų už parduotą apvaliąją medieną, sudaro didžiąją dalį visų į šalies biudžetą urėdijų sumokamų mokesčių.