2011 Balandžio 13

Rusija

Medvedevas rengiasi 2012 metų rinkimams, Rusija atsisako valstybinio kapitalizmo

veidas.lt

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pavadino pasenusia politinę sistemą, sukurtą esant jo pirmtakui Vladimirui Putinui, ir pažymėjo, kad stabdantis pažangą valstybinis kapitalizmas artėja į pabaigą.

Interviu Kinijos centrinei televizijai D.Medvedevas, kuriam dabar 45 metai, pažymėjo, kad jau nesijaučia esąs labai jaunas, visą laiką mąsto apie ateitį ir rengiasi priimti “apgalvotą” sprendimą dėl antrojo laikotarpio.

Iki 2012 metų rinkimų liko mažiau nei metai.

“Pokyčiai pribrendo. Tas, kas nesikeičia, tas lieka praeityje”, – sakė D.Medvedevas interviu Kinijos centrinei televizijai.

Antradienį Rusijos lyderis išvyko į Kiniją dalyvauti sparčiai besivystančių šalių grupės BRIC ir Pietų Afrikos vadovų susitikime.

“Nė viena esamų konstrukcijų negali būti amžina. Tai, kas gerai buvo prieš 10 metų, jau negerai šiandien”, – sakė D.Medvedevas, kurį 2008 metas pasirinko įgaliojimų perėmėju palikęs Kremlių po aštuonerių prezidentavimo metų Vladimiras Putinas.

“Aš neatmetu galimybės, kad balotiruosiuosi naujam prezidento laikotarpiui”, – pranešė D.Medvedevas. – Sprendimas bus priimtas, ir jau gana netolimoje ateityje”.

Jis nepasakė, ar aptars iškėlimą su premjeru – vyresniu ir ,pagal apklausas, įtakingesniu bei populiaresniu partneriu. D.Medvedevas pažymėjo, jog ateities nežino niekas, ir priminė, kad nors tandemo nariai bendrauja “draugiškai”, jo formalus statusas aukštesnis.

“Mūsų pozicijos šiandien skirtingos, skirtingi vaidmenys: aš – šalies prezidentas, jos konstitucijos vykdymo garantas, valstybės vadovas. Prezidentas sudaro vyriausybę”, – sakė D.Medvedevas.

“Šitai, aišku, tai suteikė tam tikrų ypatumų ir mano santykiams su mano kolega. Kitaip ir negalėjo būti – lygiai taip pat, kai aš dirbau vyriausybėje, o prezidentas buvo Vladimiras Putinas”.

Opozicijos ir Vakarų kritikuojamos valdžios vertikalės kūrėjas taip pat mąsto apie prezidentavimą ir žadėjo apsvarstyti su D.Medvedevu, kuriam iš jų reikia kelti kandidatūrą.

Pastarasis dėkingas V.Putinui už savo politinę karjerą, bet ne kartą kritikavo susidariusios, jam esant, sistemos trūkumus.

D.Medvedevas pranešė, kad atsižvelgs į situaciją socialinėje srityje ir “politinių prioritetų išsidėstymą”.

Idėjiniai nesutarimai tandeme vis dažniau iškyla į viešumą, suteikdami daliai elito vilčių, kad bus atkurta politinis rungtyniavimas degraduojančioje rinkimų sistemoje.

Kai kas mano, kad atviras susipriešinimas rinkimuose būtų naudingas ir V.Putinui ir D.Medvedevui: nugalėtojas įgytų daugiau legitimumo, prieš pradedamas vykdyti pribrendusias skausmingas reformas, o tas, kuris pralaimės, galėtų suburti įtakingą opoziciją, pagyvindamas apmirusį partinį gyvenimą.

Politologai sako, kad D.Medvedevas asocijuojasi su liberalaus požiūrio rinkėjais, o V.Putinas – su konservatyvaus.

VALSTYBINIAM KAPITALIZMUI – NE

Per trejus metus D.Medvedevas mažai ką įgyvendino iš pažadėtų liberalių reformų, bet pateikia vis naujų siūlymų.

Kovo pabaigoje prezidentas paskelbė 10 tezių kaip pagerinti “labai blogą” investicinį klimatą, sustabdyti kapitalo bėgimą iš šalies ir pažaboti korupciją.

Vienas jo siūlymų buvo pašalinti pareigūnus iš valstybinių bendrovių direktorių tarybų – šį žingsnį kai kurie apžvalgininkai vertina kaip ataką, nukreiptą prieš artimiausią V.Putino aplinką, ir kaip egzaminą, iš kurio rezultatų būtų galima spręsti, koks yra tikrasis D.Medvedevo, mėginančio išeiti iš vyresniojo partnerio tandeme šešėlio, politinis svoris.

D.Medvedevas paskelbė ištikimybę “laisvajai rinkos ekonomikai” ir dar kartą pasakė, kad valdininkai “turi pasislinkti”, kad galėtų ateiti nepriklausomi vadovai.

“Tegu ateina nepriklausomi direktoriai, o ministrai tegu dėmesį sutelkia į savo uždavinius, tegu vadovauja ekonomikai, pramonei, socialinei sričiai, o ne kelnes zulina direktorių tarybose ir įvairiuose pasitarimuose”, – sakė jis.

Tai pareiškė prezidentas per pasitarimą Magnitogorske ir pareikalavo , kad valdininkai “patys atšauktų savo kandidatūras” jau iki metų vidurio.

Artimiausiais V.Putino bendražygis, vicepremjeras Igoris Sečinas, kurį Amerikos žurnalas “Forbes” įrašė viena eilute aukščiau nei D.Medvedevą įtakingiausių pasaulio žmonių sąraše, nelaukė vasaros. Kaip pranešė bendrovė “Rosneft”, pirmadienio vakarą I.Sečinas pasitraukė iš direktorių tarybos vadovo posto.

D.Medvedevas sakė, kad įsitvirtinęs politikos ir ūkininkavimo modelis, kuriam esant valdininkai pelningų ekonomikos sektorių kontrolę paėmė į savo rankas, iš pradžių padėjo stiprinti valstybės pagrindus ir sujungti “sugriaustas valstybės ekonominio komplekso dalis”.

Jo nuomone, šis etapas buvo būtinas, bet baigėsi.

“Mes nesirengiam kurti valstybinio kapitalizmo, tai ne mūsų pasirinkimas”, – sakė prezidentas.

Jis pridūrė, kad stebi “puikius laimėjimus”, kurių pasiekė Kinija modernizacijos srityje, ir tikisi perimti naudingą patyrimą.

Pasak D.Medvedevo, atnaujinti reikia ir ekonomiką, ir socialinį gyvenimą ir “neidealią” politinę sistemą: “Turi ateiti naujų žmonių, naujų politikų, turi ateiti naujų vadovų įmonėse”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...