2014 Liepos 15

Malavika Jayaram

Metaduomenų revoliucija baugina orveliškuoju pasauliu

veidas.lt


“Didelė problema kyla dėl to, kaip yra žiūrima į duomenis, – tarsi jie nebepriklausytų žmonėms“, – sako Malavika Jayaram, Harvardo universiteto Berkmano interneto ir visuomenės tyrimų centro mokslinės draugijos narė bei praktikuojanti advokatė, besispecializuojanti technologijų teisės srityje.
M.Jayaram gilinasi į privatumo, saviraiškos laisvės ir tapatybės internete bei interneto politikos temas. Stokholmo interneto forumo (SIF) metu ji kalbėjosi su savaitraščiu „Veidas“ apie metaduomenų revoliuciją („big data revolution“) ir su tuo susijusias galimybes bei grėsmes.

VEIDAS: Jau kuris laikas nuolat kalbama apie metaduomenų revoliuciją. Ką tai iš tikrųjų reiškia ir koks potencialas ar grėsmė čia slypi?
M.J.: Tai šiuo metu vykstantis monumentalus pokytis, turintis daugybę skonių. Tai įvardijama ne tik „duomenų revoliucija“, bet ir „duomenų cunamiu“, „duomenų išmetimu“, „duomenų iliuzija“, „duomenų potvyniu“ ir pan. Yra daug metaforų, siūlančių, kaip konceptualizuoti šį reiškinį, vis dėlto dauguma žmonių tai sutartinai laiko lūžio tašku. Pasaulinis duomenų rinkimas tapo toks visa apimantis, kad natūralu, jog turėtume artėti prie kažko tikrai didelio. Imama suvokti, kad duomenų tiek daug, jog netgi prarandame gebėjimą suprasti jų prasmę. Jie taip greitai renkami, kad niekas negali pasivyti su jų apdorojimu.
Revoliucija siejama ir su visais pozityviais dalykais, kurių tikimasi gauti iš tokios gausybės duomenų. Daug žmonių mėgsta šį reiškinį interpretuoti būtent tokiu kampu – ypač tie, kurių per daug nejaudina dėl to kylančios grėsmės privatumui ar duomenų saugumui.
Vis dėlto kartu kyla vis daugiau baimių. Imama jaudintis dėl nuolat augančio duomenų surinkimo masto ir to, kad jie vis labiau praranda prasmę.
Blogai ir tai, kad žmonės negali pasirinkti: nors ir nenori, kad kažkas turėtų privačius jų duomenis, pasitraukti negalima. Jau vien dėl to, kad dažnai net nežinoma, jog šie duomenys apskritai kažkur saugomi. Galiausiai tam tikros bendruomenės apskritai nebus reprezentuojamos vien dėl to, kad neturės priėjimo prie interneto, tad išvados gali būti nereprezentatyvios.
Taigi reikia įvertinti daug dalykų. Tai gali būti ne tik revoliucija, įgalinanti žmones pasiekti daugiau, bet ir korporacijų ar valstybių pranašumas, kuris kenkia individams, jei viskas nebus padaryta tinkamai.
VEIDAS: Vis dėlto kas nusveria svarstykles – galimybės ar grėsmės?
M.J.: Kai renkama tiek duomenų, niekas negali žinoti: šiandien gali būti šiaip surinkta, o rytoj atsiras naujas panaudojimo būdas ar nauja technologija. To negalima nuspėti. Jei iš anksto būtų žinoma, kad duomenys bus panaudoti, veikiausiai jie nė nebūtų suteikti „Facebook“, „Google“ ar net savo vyriausybei (pavyzdžiui, atskleidžiu privačius duomenis asmens tapatybės kortelei gauti, o ne tam, kad būčiau šnipinėjama).

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 272014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-27-2014-m

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (3)

  1. zinute zinute rašo:

    veidas už 4 litus pardavinėja savo žinutes. O aš dalinuos nemokamai.
    Štai gerbiau verslininką Rakauską už “Žinių radiją’ , už “Verslumo dvasią”. Vienu metu net pamaniau, kad jis gal padoresnis ir protingesnis už kardinolą.

    Bet štai panorau internetu užsisakyti vieną prekę iš Senukų. Ten mane vertė perskaityti sutartį ir ant jos pasirašyti. Sutartis sakė, kad pristačius prekę privalai Senukams pateikti savo paso duomenis ir Senukai pasilieka sau teisę daryt su tais duomenimis KĄ TIK NORI. Pašiurpau. Niem savo duomenų neduodu, niekur nesiregistruoju ir neskaitau portalų, kurie verčia tai daryti, nes laikau juos nepatikimais, nedemokratiškais. Tačiau “žemės vardu” vis tiek mano e-mailą§ susirado ir atsiuntė kvietimą į referendumą. Paskui juos atėjo netyčia ir kvietimas ispanų kalba į KATALONIJOS referendūmą. Vadinasi, organizatoriai galimai tie patys. WikiLeaks jau buvo nustvėrusi Kremliaus diplomatų pašnekesį dėl Katalonijos “nepriklausomybės” ./.

    O dar vienas įvykis: į mano namus atvyko referendumo parašų rinkėjai “pasitikslinti” mano puseserės, kuri pas mus gyveno prieš 10 metų, duomenų, kuomet tai paliepė VRK. Paskambinau puseserai, ji ant jokių referendumų lapų nebuvp pasirašiusi…

  2. beje beje rašo:

    kiek tik kartų išmetu iš savo kompo macromedia. com, tiek jis ir vėl man įsodinamas ir ir ne tik šnipinėja kur vaikštau po netą , bet ir “drausmina” kuomet parašau netinkamą kažkam komentarą. O dedasi ir reklamuojasi kaip “interneto saugumo” programa. Ne veltui juk izraelis susipirko visas JAV technologijas… o dabar puolė į glėbį Kremliui, kai Europa išslydo, o JAV Obama atėmė PB, Fed.rezer,. FVF kontrplę…

  3. beje,beje beje,beje rašo:

    yra dar tokia gemius programa, kurios irgi negaliu atsikratyti. Gemius baltik,Izraelio neva interneto tyrimų kampanija, kuri įsikūrusi Lenkijoje su “ekspertais Gordonu ir Rondevcu, man jokio pasitikėjimo irgi nekelia. VSD turėtų pasidomėti Gemius Baltic. Taip pat ir vartotojų teisių tarnyba. Kokią jie teisę manęs neatsiklausę turi lyst į mano kompą ir stebėt ką aš veikiu?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...