Turtuolių sąraše tvirtai pirmauja meksikietis, o daugiausiai milijardierių gyvena JAV.
Iš viso milijardierių sąraše dabar – jau 1426 pavardės. Visi kartu šie žmonės valdo turtą, kurio vertė siekia net 5,4 trilijono dolerių.
Kaip pabrėžia sąrašą sudarantis žurnalas „Forbes“, per praėjusius metus pasaulio milijardierių turto vertė padidėjo net 0,8 trln. dolerių. O žmonių, galinčių pasigirti turtu, vertinamu dešimtženkle suma, pagausėjo 210. Ankstesniame sąraše milijardierių, kurių turto vertė per metus pakilo, buvo praktiškai tiek pat, kiek ir tų, kurių turto vertė sumenko, o šių metų sąrašas smarkiai pakito: tų, kurių turto vertė išaugo, yra keturiskart daugiau nei nelaimingųjų, kurių turtas per metus nuvertėjo.
Kaip paaiškėjo, daugiausiai milijardierių yra kilę iš JAV – 442. 386 milijardieriai kilę iš Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono, 366 – iš Europos, 129 – iš Šiaurės ir Pietų Amerikos, neskaitant JAV, o 103 – iš Vidurio Rytų ir Afrikos.
Priminsime, kad “Forbes“ analitikai milijardierių sąrašą sudaro atsižvelgdami į individualaus turto vertę. Čia įskaičiuojamas ir nekilnojamasis turtas, ir valdomos privačių ar viešų įmonių akcijos, ir turimi meno kūriniai ar tokie prabangūs žaisliukai, kaip jachtos ar lėktuvai. Lygiai taip pat atsižvelgiama ir į kiekvieno žmogaus skolas.
Pirmauja meksikietis
Šių metų milijardierių sąraše vėl pirmauja meksikietis Carlosas Slimas Helu, antras – ir vėl Billas Gatesas. Trečioje vietoje atsidūrė pagrindinis drabužių tinklo „Zara“ akcininkas Amancio Ortega, kurio turto vertė per praėjusius metus padidėjo net 19,5 mlrd. dolerių – daugiausiai iš visų milijardierių. Ispanas aplenkė investuotoją Warreną Buffettą, nors pastarojo turto vertė taip pat pakilo gana smarkiai – 9,5 mlrd. dolerių. Tai pirmas kartas nuo pat 2000 m., kai W.Buffettas nebepatenka tarp trijų turtingiausių planetos žmonių.
O labiausiai per metus smuko brazilas Eike Batista: iš septintos turtingiausių pasaulio žmonių sąrašo vietos jis nukrito net į šimtąją, nes jo turto vertė per metus sumenko 19,4 mlrd. dolerių, arba vidutiniškai 50 mln. dolerių per dieną.
Meksikietis C.Slimas Helu turtingiausiu pasaulio žmogumi tapo ketvirtus metus iš eilės. Per metus jo turto vertė padidėjo 4 mlrd. dolerių ir dabar siekia 73 milijardus. Sėkmės priežastis – pakilusi pagrindinių jo bendrovių „Grupo Financiero Inbursa“ ir pramonės bei mažmeninės prekybos milžinės „Grupo Carso“ akcijų vertė. O vertingiausia C.Slimo Helu nuosavybe išlieka mobiliojo ryšio bendrovė „America Movil“, kurios vertė siekia 36,3 mlrd. dolerių.
Pastaruoju metu „America Movil“ plečiasi ir už Amerikos ribų – įsigyta dalis Nyderlandų telekompanijos KPN ir „Austria Telekom“ akcijų. Rugsėjo mėnesį „America Movil“ įsigijo dviejų Meksikos futbolo komandų akcijų, o lapkritį C.Slimas Helu įsigijo ir kontrolinį su finansiniais sunkumais susidūrusio Ispanijos futbolo klubo Ovjedo „Real“ akcijų paketą.
Be to, meksikietis, kuriam dar priklauso ir kasybos, nekilnojamojo turto ir infrastruktūros plėtros bendrovės, išplėtė ir savo filantropinę veiklą. Kartu su B.Gatesu jis nusprendė finansuoti žemdirbystės tyrimus, kurių tikslas – padėti pagerinti žemdirbių gaunamą derlių, taip prisidedant prie bado problemos sprendimo.
Dalis turto – labdarai
Antroje vietoje esančio amerikiečio kompiuterių genijaus B.Gateso turtas vertinamas 67 mlrd. dolerių. Labdarai šis žmogus jau skyrė 28 mlrd. dolerių, tačiau pabrėžia, kad svarbiausia yra ne skirtų pinigų kiekis, o tai, kokių rezultatų pasiekta. Svarbu, kad šis verslininkas ne tik pats aukoja, bet ir į filantropinę veiklą siekia įtraukti kuo daugiau turtuolių. Į iniciatyvą „Giving Pledge“, kurią B.Gatesas inicijavo kartu su savo bičiuliu W.Buffettu, neseniai įsitraukė 12 neamerikiečių turtuolių, tarp kurių yra tokie žmonės, kaip britas Richardas Bransonas ar indas Azimas Premji. Iš viso ši iniciatyva jau vienija 105 pasaulio turtuolius, įsipareigojusius dalį savo turto skirti labdaringiems tikslams.
Per praėjusius metus B.Gateso turto vertė padidėjo 6 mlrd. dolerių. Beje, tai visiškai nesusiję su bendrove „Microsoft“. Šiandien didžiąją dalį savo turto amerikietis yra investavęs į privačių kompanijų, tokių kaip didžiausia Lotynų Amerikos gaiviųjų gėrimų bendrovė FEMSA, akcijas, taip pat į obligacijas.
Turtingiausias europietis pradėjo nuo apačios
Savotišką garbės pakylą baigia ispanas A.Ortega, kurio turtas, pasak „Forbes“ ekspertų, vertas 57 mlrd. dolerių. Turtingiausių žmonių sąraše jis atsidūrė pirmąkart. A.Ortega pasitraukė iš bendrovės „Inditex“, geriausiai žinomos dėl prekės ženklo „Zara“, vadovo pareigų. Tačiau jam vis dar priklauso net 60 proc. šios bendrovės akcijų. Svarbu pabrėžti, kad „Inditex“ akcijų vertė dėl rekordinio pelno per praėjusius metus pakilo 50 proc. Be to, ispanas finansų krizės laikotarpiu labai sumaniai sugebėjo investuoti į nekilnojamąjį turtą, kurio kainos tuo metu buvo smukusios. Viso jo valdomo nekilnojamojo turto vertė siekia 4 mlrd. dolerių.
Įdomus faktas, kad šis geležinkelių darbininko sūnus savo karjerą pradėjo kaip eilinis marškinėlių parduotuvės darbuotojas. Vėliau kartu su taip pat milijardiere savo tuomete žmona Rosalia Mera ėmė siūti moteriškas sukneles ir apatinius drabužius tiesiog savo namų miegamajame.
A.Ortega, kuris yra turtingiausias europietis, iš turtuolių trejetuko išstūmė investuotoją W.Buffettą, tačiau šis skųstis dėl to neturėtų. Šių metų vasarį jis sudrebino rinką sudarydamas 23,2 mlrd. dolerių vertės sandorį, kuriuo įsigijo legendinį pomidorų padažo gamintoją „H.J.Heinz Co.“. Praėjusią vasarą milijardierius turėjo iškęsti spindulinės terapijos kursą, skirtą prostatos vėžiui gydyti. Pats W.Buffettas savo pagrindinės bendrovės „Berkshire Hathaway“ personalą informavo, kad liga pavojaus gyvybei nekelia. Vis dėlto dar 2011-ųjų gruodį nevykdomuoju bendrovės vadovu jis paskyrė savo sūnų Howardą, kuriam patikėta ginti esmines tėvo verslo vertybes.