2012 Sausio 01

Mindaugas Špokas – neprilygstamas krepšinio turnyrų dirigentas

veidas.lt


Be abejonės, vienas įsimintiniausią 2011 m. įvykių – Lietuvoje vykęs Europos krepšinio čempionatas.

Tądien, kai nuo Lietuvos ir Makedonijos krepšininkų dvikovos akių neatitraukė net krepšiniu nesidomintys tautiečiai, „EuroBasket 2011“ organizacinio komiteto vykdomasis direktorius Mindaugas Špokas tam neturėjo laiko. „Mačiau tik varžybų atkarpą. Supratau, kad mūsiškiams blogai“, – prisimena M.Špokas.
Europos čempionato pagrindinis organizatorius prisipažįsta čempionato metu neturėjęs kada pasimėgauti krepšiniu ir priduria: „Gaila, kad nelaimėjome medalių.“
Tačiau tai, kad likome be medalių, buvo vienas iš nedaugelio čempionato nusivylimų. Tiesa, tikėtasi sulaukti daugiau svečių, bet dėl to kaltas ne organizacinis komitetas, o mūsų viešbučių lupikavimas ir turizmo organizatorių vangumas. O kas priklausė nuo organizacinio komiteto, sulaukė aukščiausių įvertinimų. „Pagal finansinius ir žmogiškuosius išteklius padarėme daugiau, nei leido mūsų galimybės“, – nesikuklina M.Špokas.
Kuklintis tikrai nėra reikalo: organizatoriams dėkojo ir žarstė komplimentus FIBA, o „Eurobasket 2013“ šeimininkai slovėnai stebėjosi, kaip Lietuvai pavyko pastatyti tokias arenas ir taip sklandžiai suorganizuoti tokį didelį Europos krepšinio čempionatą, kuriame pirmąkart dalyvavo ne šešiolika, kaip būdavo lig šiol, o 24 komandos.

Valstybė uždirbo 2 mln. Lt
Europos vyrų krepšinio čempionatas ne tik visą Lietuvą užkrėtė oranžiniu virusu, ne tik suteikė galimybę pamatyti didžiausias krepšinio žvaigždes. „Vyriausybei per PVM sugrįžo 2 mln. Lt daugiau, nei ji įdėjo į čempionato organizavimą. O kur dar pridėtinė vertė – „EuroBasket 2011“ padidino mūsų šalies žinomumą, pagerino įvaizdį, krepšininkai ir čempionato svečiai buvo nustebinti arenomis, kurios toliau funkcionuoja, nors dažnai, pastatytos specialiai renginiui, pavyzdžiui, olimpiadoms, jos nugriaunamos“, – privalumus vardija M.Špokas. „EuroBasket 2011“ vyr. organizatorius džiaugiasi, kad Vyriausybei, savivaldybėms ir organizaciniam komitetui pavyko dirbti vieningai.
Dar vienas išskirtinis pavyzdys: būdamas nevalstybinė įstaiga, organizacinis komitetas pirko prekes ir paslaugas viešųjų pirkimų būdu, kad visuomenė matytų, jog stengiamasi lėšas naudoti taupiai ir skaidriai. „Beje, visos lėšos liko Lietuvoje, nes prekės ir paslaugos pirktos iš Lietuvos įmonių, o PVM papildė valstybės biudžetą“, – pabrėžia M.Špokas.
Jis taip pat primena, kad krepšinio varžybos sudarė tik 10–15 proc. „EuroBasket 2011“, nes tai buvo didžiulis renginys su daugeliu komponentų: IT tarnyba, apsauga, savanoriais, svečiais, su daug kitų renginių net šešiuose miestuose – Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje, Klaipėdoje, Vilniuje ir Kaune. O M.Špokui teko būti lyg viso šio didžiulio skirtingų instrumentų orkestro dirigentu.

Plaukikas šalia krepšinio aikštelės
36-erių metų M.Špokas – ir pats nemažai pasiekęs sporto arenose, tačiau ne krepšinio aikštelėje. 1996-aisiais jis netgi dalyvavo Atlantos olimpinėse žaidynėse ir užėmė 28-ą vietą plaukimo nugara rungties 100 m distancijoje. Dabar M.Špokas žaidžia vandensvydį, bet tikru čempionu tapo sporto vadybos srityje. Jis – Liono universiteto sporto organizacijų valdymo ir administravimo specialybės magistras. Yra dirbęs LKKA sporto centro direktoriumi ir komercinės grupės vadovu, Lietuvos krepšinio federacijos projektų vadovu, moterų ir vyrų Lietuvos krepšinio rinktinėse, buvo Lietuvos nacionalinės komandos administratorius 2008 m. Pekino olimpiadoje, Europos šešiolikmečių ir aštuoniolikmečių čempionatų Lietuvoje 2009 ir 2010 m. direktorius.
Visų „EuroBasket 2011“ nuopelnų M.Špokas sau neprisiima. „Subūrėme puikią organizacinę komandą“, – giria savo kolegas. Šiuo metu kaip tik eina į pabaigą įmonės, organizavusios čempionatą, uždarymo darbai, rengiamos paskutinės ataskaitos. M.Špokas sako turįs planų, kur toliau panaudoti savo žinias ir patirtį visuomenės labui. Jis džiaugiasi, kad „EuroBasket 2011“ organizacinės komandos patarimai dabar praverčia Užsienio reikalų ministerijai besirengiant Lietuvos pirmininkavimui ES 2013 m.

Apie „EuroBasket 2011“ skaičiais
Tiesioginės pajamos – 34,8 mln. Lt, išlaidos – per 32,5 mln. Lt.
Valstybė čempionatui surengti skyrė 9,8 mln. Lt, o į biudžetą per PVM grįžo 11,8 mln. Lt.
Parduota 158 tūkst. bilietų – 75 proc. buvusių rinkoje (per 2007 m. čempionatą Ispanijoje – apie 50 proc.).
Rungtynes arenose stebėjo 135 tūkst. vietinių žiūrovų, o pramogų zonose – 120 tūkst.
Lietuvoje apsilankė per 20 tūkst. svečių iš užsienio.
90 tiesioginių televizijos transliacijų buvo matomos 150-yje šalių.
„EuroBasket 2011“ talkino apie 1,5 tūkst. savanorių.
Saugumu rūpinosi beveik 4 tūkst. žmonių iš privačių saugos tarnybų, policijos, Viešojo saugumo tarnybos, Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, Radiacijos saugos centro ir operatyvinių tarnybų.
Akredituota 1,3 tūkst. žiniasklaidos atstovų.
Čempione, kaip ir prieš dvejus metus, tapo Ispanija, Lietuva liko penkta.
Šaltinis: „EuroBasket 2011“

Citata
M.Špokas: „Pagal finansinius ir žmogiškuosius išteklius padarėme daugiau, nei leido mūsų galimybės.“

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Pralaimėjo Pralaimėjo rašo:

    Lietuva,nes nepateko į prizininkus ir nepateko į olimpines žaidynes.
    Policijos ir kt.tarnybų buvo tiek,kad joms buvo išleista daugiau negu valstybė uždirbo.Verslininkai prarado,nes pasiruošė priimti 20000 svečių,o realiai -apsilankė vos keli tūkstančiai.Lietuvos krepšinio mėgėjai permokėdami už bilietus parėmė europos ir LK krepšinio federaciją.

  2. klausimelis klausimelis rašo:

    kas cia per bludas komentuoja????? Visiskos pievos!


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...