Švietimas
Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) rengia dar vieną jau kažkelintą aukštųjų mokyklų vertinimo sistemą, kuri dalį universitetų gali priversti atsisakyti nekokybiškų studijų programų arba bent jau pasitempti. Valstybei tai kainuos 400 tūkst. Lt per metus. Daugiau kaip 480 tūkst. Lt jau skirta šios sistemos metodikoms parengti, išbandyti ir tikriesiems ištekliams įvertinti. Vertinimą ketinama vykdyti kitąmet, jis bus atliekamas keliais etapais.
“Valstybės pareiga vertinti, ar universitetas teikia kokybiškas studijas. Iki šiol tai niekada taip išsamiai nebuvo daroma. Studijų kokybės vertinimo centras atsižvelgė tik į studijų programas, o čia bus vertinama visa aukštoji mokykla: ar pakanka auditorijų, ar dėstytojai pakankamos kvalifikacijos, ar jie nėra perkrauti, ar gali kokybiškai mokyti, ar jų kvalifikacija atitinka reikalavimus”, – dėstė švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė.
Viceministrės tvirtinimu, išorinis aukštųjų mokyklų vertinimas atliks visai kitokias funkcijas nei reitingavimas. Esą reitingavimas rodo, kurios šalies aukštosios mokyklos yra stipriausios, lyginama studijų kokybė Lietuvoje ir kitose regiono šalyse. O išorinis vertinimas apsiribos Lietuvos universitetais ir kolegijomis – jis pateiks ne lyginamąją jų analizę, o duomenis apie aukštųjų mokyklų atitiktį kokybės standartams. Vertinimą esą atliks ministerijai pavaldžios įstaigos.
“Duomenis rinkti jau pradėjome, nes anksčiau ar vėliau ta sistema turi startuoti. Pirmųjų rezultatų tikimės sulaukti iki metų pabaigos. Šiuo metu duomenis renka Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras, dalį vertins ir Studijų kokybės vertinimo centras”, – paaiškino N.Putinaitė.