2011 Balandžio 17

ES parama

Miškams sodinti – ES milijonai

veidas.lt

Per penkerius metus iki 2013 m. Lietuvos miškų plotai gali padidėti dar bent keliolika tūkstančių hektarų. Ąžuoliukai, drebulės, spygliuočiai stiebiasi ten, kur iki šiol plytėjo apleista ir nenaudojama žemės ūkio paskirties žemė, – tai daryti skatina solidi ES parama, skirta naujiems miškams sodinti. Iš viso per penkmetį šiai programai Lietuvoje numatyta išdalyti apie 200 mln. Lt, kol kas panaudota maždaug pusė šios sumos.

Šios programos sąlygos skamba patraukliai, tad joje neblogas verslo perspektyvasįžvelgė ne tik tikrieji ūkininkai, bet ir miestiečiai, samdantys miško priežiūros specialistus, kurie pasirūpina sodinukais, juos pasodina ir vėliau prižiūri. Žinoma, šis verslas, kaip ir visi kiti, turi ir rizikos šešėlį – sodinukai gali neprigyti, juos gali užpulti ligos, suniokoti miško žvėrys. Tuomet planai gauti pelno gali telikti nepasiteisinusia teorija.

priklauso nuo sodinamų medžių rūšies. Pavyzdžiui, pasirinkus ąžuolus ir sodinant juos ūkininkavimui nepalankioje žemėje, pirmoji išmoka siekia per 16 tūkst. Lt/ha, o už tokioje pat žemėje pasodintą mišrų spygliuočių ir lapuočių mišką tegausi 5,3 tūkst. Lt/ha. Tiesa, galima planuoti dvigubą verslą: pavyzdžiui, pasodinęs greitai augančias hibridines drebules ne tik gausi pirminę išmoką (iki 10,7 tūkst./ha), bet ir gali tikėtis sulaukti pelno iš jų pardavimo – tokie medžiai užauga per 20 metų.

Vėliau kasmetinės įveisto miško priežiūros išmokos siekia 1,3–2,2 tūkst. Lt/ha – verslininkai skaičiuoja, kad panašiai tiek ir atsieina kokybiško miško auginimas, tad pelno šaltinis čia yra tik pirmosios išmokos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...