Šį šeštadienį „Allianz“ arenoje paaiškės, kas taps stipriausia šio sezono Europos futbolo komanda.
„Galbūt tai ir nėra meno šedevras, tačiau visi futbolo pasaulio žmonės nori prie jos prisiliesti“, – taip apie UEFA Čempionų lygos nugalėtojams skirtą taurę kalbėjo pats jos kūrėjas Jurgas Stadelmannas. Gegužės 19 d. po Miunchene vyksiančio finalo paaiškės komanda, į viršų kelsianti šį 1967 m. sukurtą trofėjų, kurio naujausia kopija pagaminta 2006 m.
Anglų ir vokiečių akistata
Naujos taurės kopijos prireikė, kai 2005 m. anglų „Liverpool“ klubas penktąkart tapo stipriausia Europos komanda. Dar 1968–1969 m. sezoną įvesta taisyklė numatė, kad iškovotas trofėjus visam laikui lieka klubo nuosavybe, jei tas klubas sugeba turnyrą laimėti penktąkart per visą savo istoriją arba tą padaro triskart iš eilės. Tai reiškia, kad nuosavais trofėjais, be jau minėtos „Liverpool“ ekipos, gali džiaugtis tokie grandai, kaip Madrido „Real“, Amsterdamo „Ajax“, „AC Milan“, ir Miuncheno „Bayern“.
Būtent pastaroji ekipa gegužės 19 d. sieks jau penktojo savo triumfo UEFA Čempionų lygoje. Iki tol Miuncheno ekipa prestižiškiausiame Senojo žemyno klubiniame turnyre yra nugalėjusi 1973–1974, 1974–1975, 1975–1976 bei 2000–2001 m. sezonuose. O bavarų klubo varžovai Londono „Chelsea“ futbolininkai niekuo panašiu pasigirti negali: pergalė Miunchene vyksiančiose finalo varžybose jiems reikštų pirmąjį triumfą Čempionų lygoje.
Europos čempionų lygos varžybose abu klubai tarpusavyje rungtyniavo 2004–2005 m. sezoną. Tuomet ketvirtfinalyje komandos pasidalijo po pergalę, tačiau toliau žengė būtent anglų vienuolikė. Pirmosios varžybos Londone baigėsi šeimininkų pergale rezultatu 4:2, o namie bavarai atsirevanšavo 3:2, tačiau to jiems nepakako.
Iš tuos du susitikimus menančių futbolininkų komandose liko tik Bastianas Schweinsteigeris, Frankas Lampardas, Didier Drogba, Petras Čechas ir Johnas Terry, kuris dėl raudonos kortelės bus priverstas praleisti finalą Miunchene.
Diskvalifikacija dėl kortelių gali būti labai svarbus veiksnys, nulemsiantis finalo baigtį. Akivaizdu, kad Londono klubas čia susiduria su didesnėmis problemomis. Be kapitono J.Terry, mėlyniesiems finale negalės padėti ir puikiai pusfinalyje rungtyniavęs brazilas Ramiresas, ir vidurio saugas Raulis Meirelesas, ir gynėjas Branislavas Ivanovičius. Miuncheno ekipos gretose negalės rungtyniauti gynėjai Davidas Alaba ir Holgeris Badstuberis bei atraminis saugas Luisas Gustavo.
Tarptautinė profesionalių futbolininkų federacija (FIFPro) dar mėgino įtikinti UEFA anuliuoti diskvalifikaciją žaidėjams, praleisiantiems rungtynes dėl dviejų geltonų kortelių. Federacija rekomendavo vadovautis Europos čempionato praktika, kai geltonos kortelės žaidėjams anuliuojamos po ketvirtfinalių. Tačiau UEFA pareiškė, kad bent artimiausius trejus metus taisyklės nebus keičiamos.
Pranašumas – namų arena
Dar vienas pranašumas, leidžiantis laikyti Miuncheno „Bayern“ klubą finalo favoritu, yra namų sienų veiksnys. Kaip žinome, lemiama kova dėl Čempionų lygos trofėjaus vyks Miuncheno „Allianz“ arenoje, kurioje savo namų rungtynes kaip tik ir žaidžia „Bayern“ vienuolikė. UEFA vykdomasis komitetas Miuncheno areną šių metų finalo šeimininke patvirtino dar 2009 m.
„Allianz“ arena pastatyta 2005 m. Įdomu tai, kad dėl šio stadiono statybos Miuncheno piliečiai galėjo balsuoti referendume. 2001 m. spalį jie turėjo progą išreikšti savo pilietinę poziciją atsakydami į klausimą, ar verta statyti naują areną, ar geriau renovuoti senąjį Olimpinį stadioną, kuriame vyko 1972 m. vasaros olimpiada ir kuriame savo namų rungtynes anksčiau žaidė abu Miuncheno klubai – „Bayern“ ir „1860 Munchen“. 65,8 proc. referendumo dalyvių pritarė naujos arenos statybai.
Per mažiau nei trejus metus iškilusi arena pasižymi unikaliu fasadu. Kai jame rungtyniauja „Bayern“ vienuolikė, jis dėl specialiai sumontuoto apšvietimo nusidažo raudona spalva, kai žaidžia „1860 Munchen“ – mėlyna spalva, o rungtyniaujant Vokietijos rinktinei – balta spalva. Rungtynes stadione gali stebėti 69,9 tūkst. sirgalių, o vykstant Vokietijos čempionato kovoms šiaurinė ir pietinė tribūnos, kuriose iš viso telpa 10,4 tūkst. žiūrovų, lengvai paverčiamos stovimais sektoriais, skirtais sirgaliams.
Kaip tik „Allianz“ arenoje vyko pirmosios 2006 m. pasaulio futbolo čempionato rungtynės tarp Vokietijos ir Kosta Rikos. Be to, Miunchenas jau triskart turėjo progą rengti Čempionų taurės finalo rungtynes. Tiesa, visos jos vyko senajame Olimpiniame stadione. 1979 m. finale triumfavo anglų „Nottingham Forest“ klubas, po 14 metų pirmą UEFA Čempionų lygos taurę į viršų kėlė Marselio „Olympique“ futbolininkai, o 1997 m. Miunchenas tapo kito vokiečių klubo Dortmundo „Borussia“ triumfo arena.
Įspūdingas šou
Visi norintys gyvai stebėti Čempionų lygos finalą kovo 1–16 d. galėjo įsigyti bilietus. Pageidaujantieji buvo kviečiami užpildyti paraišką bilietui gauti. Tuomet laimingieji buvo atrenkami loterijos būdu. Pigiausias bilietas į varžybas kainavo 70, o brangiausias – 370 eurų.
Tiesa, apsilankyti Miunchene tikrai verta net ir tokiu atveju, jei nepatekote tarp laimingųjų, gavusių progą įsigyti bilietą arba tas bilietas jums paprasčiausiai per brangus. Tikra futbolo fiesta Miunchene vyks ne tik finalo dieną, bet ir kelias dienas iki lemiamų varžybų. Trumpai tariant, gegužės 16–19 d. Miuncheno olimpinį parką okupuos Čempionų festivalis, kuris prieš lemiamas Čempionų lygos varžybas yra rengiamas nuo 2006 m. Šiemet šio festivalio dalyviai galės mėgautis UEFA moterų Čempionų lygos finaline dvikova, taip pat turės progą susitikti su futbolo žvaigždėmis, stebėti legendų mačą ir dalyvauti begalėje kitų su futbolu susijusių atrakcijų.
Gegužės 17 d. dėl stipriausio Europos moterų futbolo klubo vardo Olimpiniame Miuncheno stadione susikaus vokiečių „1. FFC Frankfurt“ ekipa ir viešnios iš Prancūzijos – Liono „Olympique“ komanda.
Gegužės 19 d. tame pačiame stadione bus surengtos ir futbolo legendų varžybos, kuriose žais tokios praeities žvaigždės, kaip brazilas Cafu, kroatas Davoras Šukeras, danas Michaelis Laudrupas, anglas Steve‘as McManamanas, prancūzas Youris Djorkaeffas ar šveicaras Stephane‘as Chapuisat. Vietoje veiks ir Čempionų muziejus, o su jaunaisiais futbolo talentais savo patirtimi dalysis anksčiau Miuncheno „Bayern“ klube žibėję Patrickas Anderssonas, Willis Sagnolis ir Giovane Elberas. Trumpai tariant, pats Čempionų lygos finalas bus įspūdingo kelias dienas truksiančio futbolo šou vainikavimas.
Akys krypsta į „Wembley“
Pasibaigus šių metų finalui, futbolo sirgalių akys neišvengiamai kryps į kito sezono Čempionų lygos varžytuves. Tiesa, čia klaustukų vis dar gana nemažai, nes komandos nacionaliniuose čempionatuose rungiasi dėl teisės kitąmet kovoti dėl stipriausios Europos komandos titulo, tačiau aišku tai, kad kitų metų finalas vyks Londono „Wembley“ stadione.
Šis UEFA vykdomojo komiteto pasirinkimas įdomus tuo, kad „Wembley“ taps pirmuoju stadionu, kuriame Čempionų lygos finalas vyks antrąkart per trejus metus. 2011 m. šioje arenoje triumfavo „Barcelona“ futbolininkai, finale rezultatu 3:1 pranokę „Manchester United“ vienuolikę. Apskritai tai bus jau septintas Čempionų lygos finalas šiame stadione, o tai taip pat rekordas.
Argumentuodamas sprendimą finalą vėl surengti futbolo Meka kartais vadinamame „Wembley“ stadione, UEFA prezidentas Michelis Platini teigė, jog toks sprendimas priimtas ne tik dėl to, kad 2011 m. šiame stadione rengtas finalas buvo didžiulė komercinė sėkmė, tačiau ir dėl to, kad 2013 m. Anglijos futbolo asociacija švęs 150 metų jubiliejų. Tiek pat metų sukaks ir pirmą kartą kodifikuotoms futbolo taisyklėms.
Tačiau visa tai tik kito sezono peripetijos, o kol kas belieka laukti įsimintino šių metų finalo Miuncheno „Allianz“ arenoje.
Donatas Puslys
Komandos
Miuncheno „Bayern“
Įkūrimo metai: 1900
2010–2011 m. sezono pajamos: 321,4 mln. eurų (4 vieta pasaulyje, „Deloitte“ duomenimis)
Pagrindiniai pajamų šaltiniai:
Pajamos iš rungtynių – 71,9 mln. eurų
Pajamos iš televizijos transliacijų – 71,8 mln. eurų
Pajamos iš komercinių sandorių – 177,7 mln. eurų
Laimėjimai:
22 kartus Vokietijos čempionai
15 kartų Vokietijos taurės laimėtojai
4 kartus UEFA Čempionų lygos (Čempionų taurės) laimėtojai
Rezultatyviausias žaidėjas Čempionų lygoje: Mario Gomezas, 12 įvarčių
Treneris: Juppas Heynckesas (1997–1998 m. sezoną laimėjo Čempionų lygą su Madrido „Real“)
Brangiausiai rinkoje vertinami žaidėjai: Franckas Ribery ir Mario Gomezas – po 42 mln. eurų (transfemarkt.de duomenys)
Londono „Chelsea“
Įkūrimo metai: 1905
2010–2011 m. sezono pajamos: 249,8 mln. eurų (6 vieta pasaulyje, „Deloitte“ duomenimis)
Pagrindiniai pajamų šaltiniai:
Pajamos iš rungtynių – 74,7 mln. eurų
Pajamos iš televizijos transliacijų – 112,3 mln. eurų
Pajamos iš komercinių sandorių – 62,8 mln. eurų
Laimėjimai:
4 kartus Anglijos čempionai
7 kartus Futbolo asociacijos taurės laimėtojai
4 kartus Futbolo lygos taurės laimėtojai
4 kartus „Community Shield“ taurės laimėtojai
Čempionų lygos nugalėtojų titulo neturi
Rezultatyviausias žaidėjas Čempionų lygoje: Didier Drogba, 5 įvarčiai
Treneris: Roberto Di Matteo
Brangiausiai rinkoje vertinami žaidėjai: Fernando Torresas – 35 mln. eurų ir Juanas Mata – 34 mln. eurų (transfemarkt.de duomenys)