Lietuvoje įkurta jau keliolika mokamų paplūdimių, tačiau ši verslo rūšis neplinta, nes lietuviai nelinkę mokėti už poilsį prie ežerų. Paprastai mokamus paplūdimius, kuriuose sumokėjus iki 10 Lt galima praleisti visą dieną, įsteigia viešbučiai ar poilsiavietės.
Štai “Vilnojos” viešbutis šalia Vilnojos ežero, Vilniaus rajone, už poilsį jiems priklausančiame paplūdimyje ima 5 Lt nuo žmogaus darbo dienomis ir 10 Lt savaitgaliais, “Alicante Villa” viešbutis Vilniuje, šalia Gilužio ežero, už asmenį įvedęs 10 Lt rinkliavą, kempingas “Slėnyje” Trakuose, prie Galvės ežero – 5 Lt už automobilio pastatymą ir 3 Lt už asmenį, kempingas-poilsiavietė “Obuolių sala” Molėtuose – 10 Lt už žmogų, savaitgaliais papildomai dar 5 Lt už automobilį.
Mokamuose paplūdimiuose yra tualetai, dalyje – žaidimų aikštelės ir gultai. Kai kurios poilsiavietės leidžia išsimaudyti pėstute trumpam užsukusius žmones, tačiau ima mokestį už automobilio statymą – poilsiavietė “Daugų sala” Alytaus rajone ir poilsiavietė prie Metelio ežero renka po 10 Lt už automobilį, o poilsio bazė “Rūta” prie Bebrusų ežero – 5 Lt.
“Mokestį įvedėme pernai. Mūsų paplūdimys vienintelis aplink Bebrusų ežerą, iki kurio galima prieiti – daugiau niekur nepapulsi, visur užstatyta. Taigi iš paplūdimiu besinaudojančių žmonių, tik 60 proc. sudaro mūsų poilsiautojai – kiti atvažiuoja iš Molėtų, kitų poilsio bazių. O juk per savaitę reikia išvežti penkis konteinerius šiukšlių – vieno konteinerio išvežimas kainuoja 67 Lt. Samdau žmogų, kuris tvarko paplūdimį, dirba gelbėtoju”, – rinkliavos įvedimo priežastį aiškina poilsio bazės “Rūta” direktorius Ivanas Kovirovas.
Kempingo “Obuolių sala” vedėja Lina Urbonavičiūtė tvirtina, kad šiemet į paplūdimį investuota 20 tūkst. Lt, tad žmonės kur kas mieliau eina maudytis čia, negu kitame krante, kur maudykla nemokama, bet apleista. “Pas mus žmonės turi pasirašyti, kad nešiukšlins, neleis muzikos, nekurs laužų. Kai kurie lankytojai mums sako, kad dėl to čia ir atvažiavo, kad nori švaraus ir gražaus paplūdimio – jei ieškotų muzikos, saulėgrąžų lukštų ir kamščių – gulėtų prie Žaliųjų ežerų”, – tvirtina L.Urbonavičiūtė.
Vis dėlto dauguma lietuvių į mokamus paplūdimius reaguoja neigiamai. Pernai prie Rubikių ežero simbolinį kelių litų mokestį pradėjęs rinkti verslininkas šiemet šios minties atsisakė, nes susidūrė su didžiule vietos gyventojų priešiškumo banga.
Galiu pasakyt, kad mokami paplūdimiai šią vasarą prigijo:) Kur benuvažiuotum, ar 5, ar 10 Lt, visur pilna žmonių. Užtat žmonės normalūs, o mokestį aš patarčiau padidinti, tačiau padidnti gultų skaičių, įrengti daugiau WC ir persirengimo kabinų.