Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – Šiaulių AVMI) specialistai tikrino vieną gyventoją, iš kokių lėšų jis kelerių metų laikotarpiu įsigijo dešimtis nekilnojamojo turto objektų ir teikė paskolas: už beveik pusę milijono litų. Kadangi šio turto teisėtumo šiaulietis negalėjo pagrįsti, mokesčių administratorius pripažino pusę milijono litų nedeklaruotomis bei neapmokestintomis pajamomis ir apskaičiavo beveik 107 tūkst. litų gyventojų pajamų mokesčio.
“Šis gyventojas nuo 2006-ųjų iki 2009 metų įsigijo dešimt nekilnojamojo turto objektų už didesnę nei 220 tūkst. litų vertę, o savo valdomai bendrovei 2009-aisias paskolino 250 tūkst. litų. Išlaidos nemenkos, vadinasi, ir pajamos turi būti atitinkamos, – gyventojo pajamų vertinimą aiškina Šiaulių AVMI viršininko pavaduotoja Zofija Brazaitienė. – Mokesčių mokėtojo mokestinio patikrinimo metu buvo paprašyta oficialiais pajamų šaltiniais pagrįsti 2006-2009 metais patirtas išlaidas: iš viso beveik pusė milijono litų.”
Išanalizavus šiauliečio gautas pajamas tapo akivaizdu, kad jų nepakako nekilnojamam turtui įsigyti bei suteiktoms paskoloms pagrįsti. Mokesčių administratoriui šiaulietis tuomet paaiškino, dovanų iš senelių gavęs 100 tūkst. JAV dolerių, o 100 tūkst. litų uždirbęs iš prekybos turguje. Gyventojas senelių didelės vertės piniginės dovanos nepagrindė jokiais faktiniais įrodymais bei oficialiais dokumentais. Nepateikė įrodymų ir apie neva iš prekybos turguje gautą pelną. Kadangi mokesčių mokėtojas buvo nedeklaravęs individualioje prekybos ir paslaugų įmonėje gautų apmokestinamųjų pajamų, vadinasi, nebuvo ir pelno iš įmonės veiklos bei galimai uždirbtų 100 tūkstančių litų. Buvo padaryta išvada, kad mokesčių mokėtojas gavo kitų nedeklaruotų bei neapmokestintų pajamų. Šiaulietis neįrodė nuo beveik pusės milijono litų sumokėjęs privalomus mokesčius. Tuomet mokesčių administratorius apskaičiavo beveik 107 tūkst. litų gyventojų pajamų mokesčio.
Surinkta medžiaga tolimesniam tyrimui perduota Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie LR Vidaus reikalų ministerijos Šiaulių apygardos valdybai.
Šiaulių AVMI, įtarusi asmenis padarius baudžiamajame įstatyme numatytas veikas, dėl 5 fizinių asmenų neteisėto praturtėjimo kreipėsi į FNTT. Baudžiamajame kodekse 1891 straipsniu “Neteisėtas praturtėjimas” įtvirtinta baudžiamoji atsakomybė už didesnės nei 500 MGL vertės nuosavybės teise priklausančio turto, kurio įgijimas nepagrindžiamas teisėtomis pajamomis, turėjimą.
Per šių metų 6 mėnesius Šiaulių AVMI iš viso yra pateikusi 38 medžiagas FNT tarnybai ir Šiaulių apygardos prokuratūrai įvertinti mokėtojų galimai padarytus nusikaltimus ar baudžiamuosius nusižengimus ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai. Iš viso Valstybinė mokesčių inspekcija teisėsaugos institucijoms šiemet perdavė 172 medžiagas dėl galimai nusikalstamos veiklos bei 15 medžiagų dėl galimai neteisėto praturtėjimo.
Šiaulių AVMI primena, kad tiek gyventojai – fiziniai asmenys, tiek bendrovės – juridiniai asmenys visą reikalingą informaciją, kaip teisingai apskaičiuoti, deklaruoti bei sumokėti mokesčius gali gauti paskambinę trumpuoju VMI Mokesčių informacijos centro telefonu 1882 arba rasti internete adresu www.vmi.lt, o apie pastebėtus finansinius nusižengimus galima informuoti tuo pačiu – 1882 – telefonu.