“Kijevo” kotletas už tris litus, o sriuba už litą mokyklose pietaujančių vaikų tėvams vis dažniau kelia įtarimų, kad jei maistas toks pigus, gal vaikai maitinami nekokybiškais produktais, kuriuos tiekiančios mažiausią kainą pasiūliusios ir dėl to konkursus laimėjusios įmonės sutaupyti mėgina vaikų sveikatos sąskaita.
Mitybos specialistai tokius įtarimus bando sklaidyti tikindami, kad Lietuvos moksleiviams maitinimo galėtų pavydėti bet kurios kitos ES šalies moksleiviai, o šalyje veikiančią naują maitinimo tvarką vadina pažangiausia Europoje.
Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos departamento Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjo Almanto Kranausko, įtarimų tėvams greičiausiai kyla dėl to, kad jie nežino, jog nemenka dalis maisto kainos sumokama iš valstybės ir savivaldybių biudžeto, tad patiekalas, kuris mokykloje parduodamas už tris litus, iš tiesų kainuoja gerokai brangiau.
“Be to, Lietuva gali pasigirti itin griežtais maisto saugos reikalavimais, o produktai, kurie nepalankūs vaiko sveikatai – turintys daug riebalų ir angliavandenių, įskaitant subproduktus, kavą ar gazuotus gėrimus, mokyklose apskritai draudžiami”, – aiškina specialistas, pridurdamas, kad tokios griežtos taisyklės negalioja jokioje kitoje ES valstybėje.
Na, o maistui, nepatenkančiam į draudžiamų produktų sąrašus, taikoma net keturguba kontrolė. Pirmiausia kiekviena mokykla turi specialistą, kuris tikrina, kas patenka ant vaikų stalo ir ar nustatytų reikalavimų laikomasi. Kartu maisto tiekimo organizavimą stebi Visuomenės sveikatos centras, sauga rūpinasi Maisto ir veterinarijos tarnyba. Be to, veikia ir maisto tiekimo operatoriaus savikontrolė. Galiausiai, specialisto teigimu, mokymo įstaigose iškabinti kokybės telefonai, kad ir patys vaikai ar jų tėvai galėtų paskambinti, jei turi nusiskundimų dėl maisto kokybės.
Beje, tokia tvarka nuo šio rudens apėmė ne tik mokyklas, bet ir visas kitas vaikų ugdymo įstaigas – vaikų darželius, lopšelius, vaikų socialinės globos namus. Negana to, šiuo metu rengiami produktų kokybės reikalavimai, kad maisto tiekėjai, laimėję konkursą, nepateiktų žemesnės rūšies, nei reikia, vaikams leidžiamų produktų.