Švietimas
Laisvasis universitetas visus norinčius kviečia į nemokamas paskaitas
Tobulėti bei įgyti naujų žinių Lietuvoje galima ir nemokamai – tokią galimybę suteikia kilusios visuomeninės iniciatyvos rengti nemokamas paskaitas, mokslines konferencijas ir net susiburti į Laisvąjį universitetą.
Niekas nesiginčys, kad norint išlikti reikalingam darbo rinkoje ir sugebėti priimti naudingus sprendimus sparčiai besikeičiančioje aplinkoje mokytis reikia visą gyvenimą. Lietuvoje dabar galimybių tobulėti, ir dar nemokamai, – gausiau negu bet kada iki šiol.
Net per didžiuosius karščius Vilniuje, prekybos centre “Gedimino 9″, periodiškai vyko nemokamos paskaitos visuomenei aktualiomis ekologinėmis temomis, šokio terapija, diskusijos ir nemokami jogos užsiėmimai. Rugpjūčio 24 d. lektorius kartos paskaitą apie vandenį, jo gavybą ir kokybę. Rugpjūčio 25 d. vyks paskaita “Minčių įtaka sveikatai”, rugpjūčio 26 d. bus galima pasiklausyti pranešimų apie maistą ir jo priedus, o rugpjūčio 30 d. – apie kosmetiką.
“Paskaitas rudenį tęsime ir dar plėsime. Be to, nuo rugsėjo ketiname paskaitas transliuoti internetu ir per radiją”, – informavo paskaitas rengiančios viešosios įstaigos “Eco banga” iniciatorius Vytautas Ratkevičius.
Nuo rudens “Eco banga” planuoja nemokamas paskaitas apie neigiamų emocijų valdymą, homeopatiją, alergiją, vaikų ligų priežastis, sveiką mitybą ir kt. Kartais surengiamos ir kelis šimtus žmonių sutraukiančios paskaitos apie fotomeną.
Į nemokamas diskusijas, fotografijų peržiūras ar paskaitas kelis kartus per metus fotografijos mėgėjus sukviečia ir svetainės www.fotoKūdra.lt kūrėjai. Apskritai nemokamų paskaitų įvairiausiomis temomis – nuo alaus iki mokslo populiarinimo – Lietuvoje, ypač sostinėje, vyksta gana dažnai.
Mokslinės konferencijos ir nemokamas universitetas
Nuo rudens intensyviau šviesti visuomenę mokslo klausimais ketina asociacija “Šviesuva” – profesoriai ir specialistai skaitys paskaitų ciklus apie sveikatos išsaugojimo būdus ir šiuolaikines mitybos klaidas.
2010 m. spalį, lapkritį ir 2011 m. kovą, balandį vyks keturios nemokamos ir visiems prieinamos mokslinės praktinės konferencijos “Mokslo Šviesuva +”. Konferencijoje bus nagrinėjamos naujausios mokslo, technikos laimėjimų, medicinos, sveikatos bei grožio išsaugojimo ir puoselėjimo tendencijos. Atskiros temos bus skiriamos itin sudėtingoms, unikalioms mokslo sritims.
Norintieji pasisemti žinių dažniau gali sugrįžti į universitetą – tiksliau, užsirašyti į devyniuose Lietuvos miestuose veikiantį Laisvąjį universitetą, kuriame vyksta nemokamos paskaitos. Prieš dvejus metus veiklą pradėjęs Laisvasis universitetas kviečia įvairiausio amžiaus tobulintis pageidaujančius lietuvius – nuo moksleivių iki vidutinio amžiaus specialistų.
“Laisvąjį universitetą įkūrė dėstytojai, studentai ir pankai. Šio universiteto tikslas – sukurti Lietuvoje alternatyvą aukštajam mokslui, nes jis tampa brangus ir ribotas, o paskaitos Laisvajame universitete visada bus nemokamos”, – tvirtina rašytojas, vertėjas, Laisvojo universiteto iniciatyvinės grupės Vilniuje narys Darius Pocevičius.
Nuo rugsėjo vidurio Laisvojo universiteto Vilniaus skyrius tris–penkis kartus per savaitę rengs paskaitas istorinėmis, socialinėmis temomis, vyks filmų peržiūros. Tvarkaraštis bus skelbiamas interneto tinklalapyje www.luni.lt.
Proto kovos baruose
Taip pat geras būdas gauti žinių ir lavinti atmintį – dalyvauti Lietuvos baruose išpopuliarėjusiose viktorinose, pavadintose “protmūšiais”. Iš bičiulių susibūrusios komandos keblius klausimus išpainioti bando kokteilių bare “Misterija”, o rudenį proto kovos turėtų prasidėti “LivLounge” bare, “Grand Pub”. Kasmet proto mūšius rengia Vilniaus universiteto studentai.
Dar vienas būdas mokytis savarankiškai ir nemokamai – elektroniniai kursai. Internete galima rasti daugybę užsienio kalbos kursų, o adresu http://ekursai.langasiateiti.lt asociacija “Langas į ateitį” siūlo nuotolinius kursus apie saugų darbą internetu, darbą su programomis “Microsoft Excel” ir “Power Point”, komunikaciją internete.
“Norintieji gali registruotis į vieną ar kelis kursus, skaityti pateiktą medžiagą, pažiūrėti pavyzdžius, atsakinėti į savitikros klausimus ir laikyti galutinį testą”, – pasakojo projekto “Lietuvos e. piliečiui – paslaugos internete” vadovė Rita Šukytė.
Šių metų pabaigoje asociacija “Langas į ateitį” ketina pradėti ES lėšomis finansuojamą projektą “Lietuvos e. piliečiai – paslaugos internete”. Projekto metu planuojama apmokyti 16 tūkst. Lietuvos gyventojų pagal kelias mokymo programas: kompiuterinio raštingumo pradmenys, pagrindinės taikomosios programos, informacijos paieška internete, elektroninės paslaugos internete. Pasak R.Šukytės, nors prioritetas teikiamas bedarbiams, neįgaliesiems ir kaimiškųjų vietovių gyventojams, kursus galės lankyti ir kiti norintieji.
O versliems gyventojams nederėtų praleisti progos užsiregistruoti į verslumo kursus, kurie orientuoti į savo verslą norinčius pradėti gyventojus.
Britų leidinys “The Guardian” norintiems tobulėti nemokamai rekomenduoja ir daug kitų būdų, tarkime, savanoriu prisidėti prie kokios nors filmo kūrimo komandos ir iš arčiau susipažinti su filmo kūrimo virtuve. Taip pat siūloma lankytis bibliotekose ir dalyvauti ten vykstančiuose renginiuose. Žinoma, užsienio bibliotekose galimybių daugiau (Didžiosios Britanijos “Leister” biblioteka siūlo nemokamus kulinarijos, kūrybiško rašymo ir siuvinėjimo kursus, o “Sheffield” bibliotekoje veikia meno ir amatų klubai, rašytojo dirbtuvės), bet ir Lietuvoje bibliotekos jau rengia įvairias paskaitas bei kompiuterinio raštingumo kursus.