Hiperaktyvumas
Išgirdus žodį „hiperaktyvus“, mūsų vaizduotė nupiešia nenustygstantį padaužą, keliantį daug triukšmo ir rūpesčių. Ar tikrai taip?
Nors kai kurie specialistai hiperaktyvumą vadina sutrikimu, kiti laikosi nuomonės, kad tai yra tiesiog tam tikras vaikų tipas. Vaikų, kurie tiesiog dažnai elgiasi ne taip, kaip iš jų tikimasi.
Taip – hiperaktyvumą išties dažnai lydi elgesio, bendravimo ir mokymosi sutrikimai. Bet kita vertus, dažnai hiperaktyviu pavadinamas ir kūrybingas, energingas ir labiau entuziastingas mažylis nei kiti.
Hiperaktyvumo požymiai intensyvėja nuo gimimo iki 3 – 4 metų, bet gali sumažėti vaikui sulaukus 10-12 metų. Šiuo amžiaus periodu vaikas išmoksta labiau save kontroliuoti, todėl tam tikra prasme hiperaktyvumas gali būti „išaugamas“. Kai kuriems vaikams, deja, elgesio problemos lieka visą gyvenimą. Jiems gali pasireikšti depresija, dirglumas, dėmesio sutrikimai, asocialus elgesys.
Kūdikių hiperaktyvumas
Kai kurie tėvai savo mažylio hiperaktyvumo užuomazgas pastebi jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis, o kartais tai galima įtarti dar iki gimimo. Jei nėščia mama jaučia daug stiprių vaisiaus judesių – galimas dalykas, kad ji nešioja hiperaktyvų kūdikį.
Hiperaktyvių berniukų pasitaiko tris kartus dažniau nei mergaičių. Beje, statistikos duomenimis, tarp jų – didelė dalis šviesiaplaukių ir mėlynakių.
Ankstyvieji požymiai:
! Tačiau pirmaisiais gyvenimo metais daugelis kūdikių yra pakankamai aktyvūs, smalsūs ir stengiasi ištirti kuo daugiau aplinkos. Tai tikrai nereiškia, kad visiems jiems reikia diagnozuoti hiperaktyvumą.
Augdami – blogėja?
Vaikui augant gali išryškėti destruktyvus elgesys. Tokio vaiko visur pilna, jis nuolat skuba, bet yra nevikrus. Šis vaikas gali neturėti draugų, nes nesugeba prisitaikyti prie grupės ir dažnai būna agresyvus. Ne tik patys vaikai, bet ir jų artimieji susiduria su įvairiomis problemomis. Mamos jaučiasi vienišos ir socialiai apribotos, nes jų vaikai visur kelia sumaištį. Darželyje jais skundžiasi auklėtojos, mokykloje – mokytojos, o į svečius jų niekas nenori kviesti…
Požymiai, būdingi vyresniam hiperaktyviam vaikui:
Mokslo versijos – nuo genų iki cukraus
Šiandien dar nėra pakankamai aiškios hiperaktyvumo priežastys, bet manoma, kad jam atsirasti gali turėti įtakos genetiniai faktoriai, įtakojantys smegenis gaminti nepakankamą tam tikrų cheminių medžiagų (neurotransmiterių) kiekį. Dėl pastarųjų trūkumo sutrinka darnus nervų sistemos veiklos funkcionavimas, todėl vaiko elgesys pasikeičia.
Manoma, kad hiperaktyvumo atsiradimą taip pat lemia žalingi mamos įpročiai (rūkymas, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimas) nėštumo metu. Vis garsiau šiandien kalbama ir apie maisto priedų (konservantų, dažiklių, aromato/skonio stipriklių) bei aplinkos teršalų įtaką. Dėl gausėjančio automobilių skaičiaus ir jų išmetamųjų dujų aplinkoje didėja švino kiekis. Remiantis kai kurių studijų duomenimis, švinas ir kiti sunkieji metalai (varis, kadmis ir aliuminis) taip pat lemia vaikų hiperaktyvumą. Kadmis patenka į vaiko aplinką rūkančių tėvų dėka, aliuminis – kad ir kepant maistą aliuminio folijoje!
Kiti tyrėjai dviem trečdaliams hiperaktyvių vaikų randa cinko, magnio ir vitamino B6 trūkumą, todėl siūlo teoriją, kad šių medžiagų deficitas irgi gali būti hiperaktyvumo priežastis. Dar kitų specialistų duomenimis kaltas gali būti rafinuotas cukrus, kuris, jų nuomone, įtakoja riebiųjų rūgščių bei neurotransmiterių lygį smegenyse, tokiu būdu lemdamas hiperaktyvaus vaiko elgesį.
Gydymas pradedamas nuo… mitybos!
Remiantis teorija, kad vaiko hiperaktyvumas gali būti susijęs su maistu, rekomenduojama pereiti prie natūralių maisto produktų be konservantų (tai aktualu ir maitinančiai mamai). Kūdikiui maistą reikėtų gaminti namie, mažas porcijas galima užšaldyti. Naują maisto produktą kūdikiui reikėtų įvesti palaipsniui, per keturias – septynias dienas, stebint ar nepasireiškia maisto alergija (mat atlikta eilė tyrimų, kuriuose nurodoma, kad alergiški vaikai žymai dažniau būna hiperaktyvūs). Rekomenduojama, kad maiste būtų pakankamas nepakeičiamų riebiųjų rūgščių kiekis.
Šių rūgščių yra žuvų taukuose, nakvišų aliejuje. Kai kurie vaikų specialistai rekomenduoja gydymui B grupės vitaminus, vitaminus C ir E, cinką, magnį, kalcį. Dauguma šių medžiagų yra reikalingos pilnaverčiam nervų sistemos funkcionavimui. Nors nėra galutinai patvirtintų duomenų apie cukraus žalą, bet kai kurie specialistai rekomenduoja pašalinti jį iš raciono – tai reiškia, neduoti vaikui gerti net sulčių, nes jose yra daug cukraus.
Ar reikia vaistų?
Apie gydymą vaistais kol kas nėra vieningos nuomonės. Šiuo metu Lietuvoje hiperaktyvumui gydyti yra įregistruotas vaistas „Strattera“ (reguliuoja smegenų neuromediatorių gamybą, nestimuliuoja), o pagal vardinį receptą išrašomas vaistas „Ritalin“ (psichostimuliuojantis vaistas, veikiantis panašiai, kaip narkotikai – didina nervų sistemos aktyvumą.
Taip, skamba paradoksaliai, bet hiperaktyviam vaikui reikia smegenų aktyvinimo, nes tuomet padidėja budrumas, sumažėja nuovargis, stiprėja dėmesio koncentracija, pagerėja elgesys).
Gydymas vaistais nėra plačiai taikomas ir dėl pakankamai aukštos vaistų kainos (vaistai nekompensuojami), ir dėl dažnai pasitaikančių pašalinių reiškinių (nuo galvos skausmų iki haliucinacijų).
Daugumai vaikų teigiamą efektą duoda psichoterapija.
Kaip „suvaldyti“ hiperaktyvų vaiką?
Kai efekto reikia greitai…
Šios priemonės rekomenduojamos esant pykčio priepuoliams ar ypač sudirgusiam vaikui: