Lietuvių mokslininkai tikisi įkurti geriausioms pasaulio mokslo institucijoms lygiavertį tarpdisciplininį sveiko senėjimo mokslo ir technologijų kompetencijų centrą.
Kauno technologijos universiteto (KTU) koordinuojamas projektas, vykdomas drauge su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Vilniaus universitetu, Švedijos Lundo universitetu ir Suomijos techninių tyrimų centru, „Sveikas senėjimas“, pateko į pirmąjį ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ srities „Pažangos sklaida ir dalyvavimo plėtra“ priemonės „Komandų kūrimas“ etapą. Tai reiškia, kad projektas pretenduoja gauti 60 mln. eurų finansavimą. Iš viso svarstytos 169 paraiškos, iš jų atrinktos 26, o iš lietuviškų – ši vienintelė.
Metus truksiančiame etape bus rengiamas mokslo centro tvarios veiklos modelis, jo verslo planas. Įvertinusi rezultatus, Europos Komisija atrinks 5-6 projektus, kuriems skirs finansavimą atnaujinti arba įkurti naujus kompetencijų centrus. Pasak KTU mokslo prorektorės prof. Astos Pundzienės, Lietuvoje įsteigtame centre būtų kuriamos diagnostikos ir reabilitacijos technologijos, leisiančios anksti ir efektyviai diagnozuoti lėtines ir potraumines neurodegeneracines ligas, vėžinius susirgimus bei gerinti brandaus amžiaus žmonių gyvenimo kokybę.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kas penktas šalies gyventojas yra 65-erių ir vyresnio amžiaus. Prognozuojama, kad per ateinančius penkis dešimtmečius dvigubai padaugės žmonių, kurie sulauks 80 metų. Vadinasi, sveikatos technologijų tyrimų plėtra tampa vis aktualesnė, kad laiku būtų atremti su visuomenes senėjimu susiję iššūkiai.
Tikimasi, kad tokio centro įkūrimas būtų reikšmingas ir Lietuvos mokslui, padėtų padidinti tarptautinį jo konkurencingumą.