Dauguma NATO šalių negalvoja apie Aljanso sausumos pajėgų įtraukimą į šiuo metu iš oro ir jūros vykdomą karinę operaciją prieš Muammaro Gaddafi (Muamaro Gadafio) režimą Libijoje, teigia Lietuvos krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.
“Daugelis valstybių neįsivaizduoja, kad galėtų būti kokios nors NATO sausumos operacijos”, – BNS sakė NATO gynybos susitikime Briuselyje dalyvaujanti R. Juknevičienė.
Pasak jos, per susitikimą kalbėta, kad būtina rengti veiksmų planą po M.Gaddafio režimo žlugimo. Pasibaigus karo veiksmams, anot ministrės, NATO nebevaidins pagrindinio vaidmens Libijoje.
“Visi kalbėjusieji vertino ligšiolinius veiksmus, kaip sėkmingus, kalbėjo apie tai, kad tik laiko klausimas dėl M. Gaddafio režimo išlikimo. Kalbėta buvo apie tai, kad NATO, Jungtinės Tautos ir kiti svarbūs žaidėjai kaip Arabų lyga, Afrikos Sąjunga turėtų pradėti kartu galvoti apie Libiją po M. Gadafio. Buvo pabrėžta, kad NATO svarbi organizacija, tačiau kitame etape NATO neturėtų būti pagrindinis veikėjas”, – dėstė R. Juknevičienė.
Lietuva yra pasiūliusi prisidėti prie humanitarinės operacijos Libijoje. Tam Vilnius sutinka atiduoti penkias turimas bendro naudojimo transportinio NATO lėktuvo skrydžių valandas. Šiuo pasiūlymu kol kas nepasinaudota.
“Kol kas ne, tai yra humanitarinei pagalbai skirtos valandos. Mūsų pasiūlymas galioja, jeigu prisireiks, jomis bus pasinaudota”, – sakė Krašto apsaugos ministerijos vadovė.
Anot ministrės, Lietuva svarstytų pasiūlymą prisidėti kuriant galimą paramos fondą Libijai atkurti, jei tokia iniciatyva būtų iškelta.
“Kol kas apie tai nebuvo kalbėta, bet jei bus tokie pasiūlymai, žinoma, mes juos svarstysime. (…) NATO solidarumas kiekvienoje operacijoje yra vienas svarbiausių dalykų. Pagal tai vertinama Aljanso stiprybė. Vieni politine parama, kiti karinėmis galimybės prisideda prie tos operacijos”, – teigė ji.
NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas (Andersas Fouhas Rasmusenas) trečiadienį per spaudos konferenciją sakė, kad Aljanso ir šalių partnerių aviacija Libijoje jau atliko 10 tūkst. skrydžių bei atakavo apie 1 tūkst. 800 taikinių.