2015 Birželio 30

Nauja „Švyturio“ alaus darykla skatins alaus kultūrą ir turizmą

veidas.lt

Šių metų pabaigoje prasidės Klaipėdoje įsikūrusios „Švyturio“ daryklos rekonstrukcija. Bendrovė „Švyturys-Utenos alus“, į šį projektą planuojanti investuoti iki 5 mln. eurų, daryklą ketina paversti nauju uostamiesčio traukos centru. O pagrindinė jos funkcija – tapti sparčiai pasaulyje populiarėjančios ~craft~ alaus kultūros ambasada.

Naujoji alaus kultūra

Angliškas žodis ~craft~ tampa vis dažniau linksniuojamas alaus mėgėjų, nors niekas tikslaus jo apibrėžimo iki šiol nepasiūlė. Būtent tai ir atspindi šios besiformuojančios ir nuolat kintančios alaus kultūros išskirtinumą.

Šio alaus judėjimo pradininkais galima vadinti JAV aludarius. Vienas jų – žymios Niujorko ~craft~ alaus daryklos „Brooklyn Brewery“ vyriausiasis aludaris Garrettas Oliveris, kuris gegužės mėnesį „Švyturio“ kvietimu viešėjo Lietuvoje. Jo teigimu, pirmą kartą su šios rūšies alumi susidūrusiems žmonėms sunku patikėti jo skonių įvairove – nuo kavos, šokolado, karamelės aromatų iki imbiero ar aštriųjų pipirų.

Pasak G.Oliverio, pasitvirtinęs ir laiko patikrintas receptas ~craft~ alaus gamyboje neegzistuoja, o kiekvienas šį alų pasiryžęs gaminti aludaris imasi eksperimentų. Jis renkasi netradicinius sudedamųjų dalių derinius, į gamybos procesą įtraukia naujus virimo ir brandinimo etapus. Todėl šio alaus gamyba nėra tik ištobulintas technologinis procesas – tai nuolatinė kūryba ir ieškojimas.

Su „Švyturio“ pasiekimais gaminant ~craft~ alų ir naujais sumanymais susipažinęs G.Oliveris teigė, kad tai Lietuvai padės eiti teisingu keliu plėtojant šią alaus kultūrą ir neatsilikti nuo naujausių pasaulinių tendencijų.

Didėjanti paklausa

Rekonstruota „Švyturio“ darykla taps svarbiu ~craft~ alaus kultūros simboliu Lietuvoje ir leis geriau patenkinti augančius šio alaus mėgėjų poreikius. Įmonės duomenimis, ~craft~ alaus pardavimas Lietuvoje sparčiai didėja – per pastaruosius dvejus metus jis ūgtelėjo 57 proc. Kad lietuviai vis labiau neabejingi kokybiškam alui, rodo ir alaus pardavimas aukščiausios kokybės „Premium“ segmente: per 2011–2014 m. laikotarpį ši alaus rinkos dalis padidėjo nuo 18,3 iki 25,3 proc.

„Rekonstruota darykla suteiks galimybes nedidelėmis partijomis virti išskirtinės kokybės ~craft~ alų, kurio paklausos nespėjame patenkinti dabartine labai sėkmingų „Raudonų plytų“ mikrolinija“, – teigia bendrovės „Švyturys-Utenos alus“ direktorius Rolandas Viršilas.

Iki šiol ~craft~ alus „Švyturyje“ gamintas naudojantis mažąja „Raudonų plytų“ gamybos įranga. Tad naujoji ~craft~ alaus linija gerokai padidins dabartines „Švyturio“ gamybos galimybes ir leis išplėsti alaus asortimentą. Šios linijos pranašumas – daug brandinimo talpyklų, kuriose vienu metu galima brandinti net 18 skirtingų rūšių alaus. Be to, šioje specializuotoje linijoje bus galima naudoti skirtingo dydžio ir aukščio alaus butelius, keisti jų etiketes ar naudoti šampano kamštį išskirtinėms alaus rūšims.

Planuojama, kad naujasis statinys, suprojektuotas atsižvelgiant į „Švyturio“ daryklos ir Klaipėdos miesto istorinį paveldą bei šiuolaikines architektūros tendencijas, užims apie 3 tūkst. kv. m plotą. Jame bus įrengtos funkcionalios erdvės, pritaikytos ir čia dirbsiančių darbuotojų, ir į jas užsuksiančių lankytojų poreikiams.

Pavyzdžiui, lankytojų centre bus galima susipažinti su alaus gamyba ir jo kultūros plėtra. O stebėdami prie ~craft~ gamybos linijos besisukančius aludarius, visi norintieji savo akimis galės išvysti, kaip gimsta kokybiškas alus, ir čia pat jo paragauti.

 

Turizmo paskata

Naujojoje „Švyturio“ darykloje bus puoselėjama ne tik ~craft~ alaus kultūra. Ji taps ir svarbiu traukos centru uostamiestyje. Pasak Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro vadovės Romenos Savickienės, tokie šiuolaikiški traukos centrai Klaipėdoje reikalingi ir labai laukiami. „Planuojamą „Švyturio“ daryklos rekonstrukciją vadinčiau pavyzdine, nes bendrovė savo projekte planuoja sujungti pramonės istoriją bei šiandienos funkcionalumą, o tai yra labiausiai lankytojus traukiantys dalykai“, – teigia R.Savickienė.

Jos nuomone, ateityje atsinaujinusi darykla bus vienas įdomiausių lankytinų objektų ne tik uostamiestyje, kuriam tokių vietų šiuo metu itin trūksta, bet ir visoje Lietuvoje.

Pasak R.Viršilo, šis projektas unikalus ir tuo, kad patį alaus gamybos procesą padarys atviresnį ir visiems pageidaujantiems suteiks galimybę jį stebėti iš šalies. „Mums tai leis pristatyti visas „Švyturio“ daryklos galimybes – ne tik kaip alaus gamybos vietos, bet ir kaip vienos seniausių Lietuvos įmonių, savo istorija glaudžiai susijusios su Klaipėdos krašto istorija ir žmonėmis“, – teigia R.Viršilas.

 

Mantas Alekna

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...