Alytaus kolegija, kurdama naują studijų programą, įvertino tai, jog apie 30 proc. Pietų Lietuvos regiono profesinėse mokyklose parengtų absolventų pagal pasirinktą maisto krypties studijų programą studijas tęsia kitose šalies aukštosiose mokyklose.
„Siekdami sumažinti jaunimo nutekėjimo iš Dzūkijos tendencijas, bandysime sudaryti sąlygas maisto technologijų profesinio bakalauro kvalifikacijos siekti mūsų mieste. Būtina nutiesti tiltus tiek ateinantiems iš profesinių mokyklų, tiek mūsų absolventams. Bendraujame su profesinio rengimo centrais, kurie suinteresuoti, kad gabiausi jų absolventai, siekiantys gilesnių žinių ir norintys daryti karjerą, galėtų tęsti formalias studijas. Rūpinamės ir kolegijos absolventų tolimesnėmis galimybėmis – esame sudarę sutartis su universitetais dėl įskaitymo pripažinimo ir magistrų rengimo“, – sako kolegijos direktorė Danutė Remeikienė.
Direktorės teigimu, mityba, ypač kokybiška, – paklausi veiklos sritis, specialistai turi ir turės perspektyvą. Baigę šią studijų programą, į kurią įtraukta profesinė užsienio kalba, jauni žmonės neturės problemų įsidarbinti užsienyje.
„Tačiau mes norime, kad jie liktų Lietuvoje“, – pabrėžia D.Remeikienė.
Didžiausias dėmesys – praktiniam mokymui
Studijų programoje dėmesys sukoncentruotas į praktinį mokymą.
„Matydami, kad gamybininkams reikia specialistų, turinčių praktikos, o ne „pripumpuotų“ teorijos, sudarėme sutartis su Alytaus regiono maisto pramonės įmonėmis, kurios priims studentus atlikti ne tik praktiką, bet ir praktinius bei laboratorinius darbus. Šiuo metu studijų programose tai naujas, tačiau iš esmės – pamirštas anksčiau taikytas dalykas“, – teigia studijų programos rengimo grupės vadovas Sigitas Naruševičius.
Didieji prekybos centrai, siekdami sutrumpinti maisto produktų kelią iki galutinio vartotojo, šalia prekybos salės įrengia ir gamybos (mėsos, kulinarijos, konditerijos ir kt.) cechus. Todėl toje pačioje vietoje vykdant ir gamybą, ir prekybą, be jokios abejonės, pageidautina turėti kompetencijų, apibrėžiančių tiek maisto technologijos, tiek saugos bei prekinio paruošimo ribas.
Atlikus rinkos analizę ir anketinę didžiųjų prekybos, maisto gamybos įmonių ir asociacijų apklausą, paaiškėjo, kad šioms įmonėms labai trūksta vidurinės grandies specialistų, galinčių kartu turėti ne tik minėtų, bet ir pirminės apskaitos bei rinkodaros kompetencijų.
Įvertinus blogėjančią statistinę šalies žmonių, ypač vaikų, sveikatos būklę ir ateities maisto perspektyvas, į Maisto produktų technologijos programos studijų planą įtraukti aktualūs ir įdomūs dalykai: funkcionalusis maistas, sveikatai palankios mitybos pagrindai, pasaulio kulinarinis paveldas ir mitybos teorijos, karjeros valdymo pagrindai ir kt.
„Norint kurti naujus ir sveikatai palankius maisto produktus, privalu nusimanyti apie kiekvieno maisto komponento poveikį žmogaus organizmo funkcijoms. Todėl naujoje studijų programoje bus nagrinėjamos maisto chemijos sąsajos su žmogaus fiziologija. Kitų aukštųjų mokyklų panašiose studijų programose maisto gamybos technologijos tarsi atsietos nuo žmogaus – pagrindinio maisto vartotojo. Ypatingą vaidmenį kuriant naujas maisto technologijas vaidina ryšių tarp mitybos ir žmogaus genetinės informacijos nagrinėjimas. Todėl, dėstydami atitinkamus dalykus, daugiau dėmesio skirsime santykiui tarp vartotojo ir maisto funkcinių savybių. Nusprendėme naujoje studijų programoje maisto technologijas nagrinėti neatsiejamai nuo Lietuvos kulinarinio paveldo“, – programos ypatumus vardija direktorė D.Remeikienė.
Kadangi pagal statistiką penktadalis pagaminto maisto sugadinama jį pakuojant, transportuojant, paskirstant, tvarkant prekyboje, pagal naują studijų programą studentams bus siekiama suteikti daugiau kompetencijų, padėsiančių apsaugoti maisto produktus juos tvarkant prekybos įmonėse, turguose bei viešojo maitinimo įmonėse. Tam ketinama panaudoti ne tik Alytaus kolegijos Vadybos ir administravimo katedros sukauptą patirtį ir akademinius resursus, bet ir Alytaus maisto technologijų, maisto saugos, visuomenės sveikatos, prekybos specialistų praktikų potencialą.
Lemiamas veiksnys kuriant naujas technologijas ir ateities maistą yra vartotojų poreikiai, todėl didelį dėmesį kolegija skirs gyventojų nuomonės, pomėgių, mitybos įpročių, gastronomijos tendencijų, bendriesiems rinkos tyrimams atlikti. Praktiniams tikslams planuojama efektyviai panaudoti kolegijos maisto ruošimo bloko patalpas, įrangą ir specialistus.
Kadangi studijų programos populiarumą lemia ir akademinis personalas, jau šiandien deramasi su kai kuriais Vilniaus universiteto, Kauno technologijos universiteto mokslininkais, galinčiais savo moksline bei praktine patirtimi prisidėti prie šios studijų programos realizavimo.