Jau keletą metų Lietuvoje organizuojamos senųjų amatų dienos ir festivaliai sulaukia gausaus būrio ne tik žiūrovų, bet ir dalyvių, demonstruojančių kalvystės, keramikos, odininkystės amatą.
O pastaraisiais metais išpopuliarėjo ir centrai, kaimo turizmo sodybos, kuriose visiems galima išbandyti tradicinius lietuvių amatus.
„ES mažinant žemės ūkio finansavimą ir skatinant kaimo gyventojus keisti veiklą, jie labiausiai norėtų rengti edukacines programas ir mokyti norinčiuosius, pavyzdžiui, žiesti puodus, lieti žvakes ar kepti duoną. Ir vis daugiau žmonių imasi tokio verslo“, – teigia UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” projektų vadovė Aušra Gaivenienė, rengianti mokymus kaimo gyventojams, norintiems pradėti ar plėsti verslą.
Beje, amatų centrai kuriami ne tik privačių asmenų, bet ir savivaldybių iniciatyva. Štai Birštone kitais metais planuojama atidaryti Menų industrijų centrą, kuriame turistai galės patys pasigaminti suvenyrų. Rekonstruojamame Platelių dvare taip pat įsikurs tradicinių Žemaitijos kraštui būdingų amatų centras.
Lina Dieninė, seminarus keramikams pradėjusi rengti dar 1990 m., pastebi, kad įvairios edukacinės programos tapo savotiška mada. „Mūsų sodyboje „Meniškas kaimas“ visą vasarą buvo norinčiųjų išmokti lieti žvakes ar nusižiesti juodosios keramikos puodą. Poreikis susipažinti su senaisiais amatais ypač juntamas pastaraisiais metais. Mat tai ne tik poilsis, saviraiška, bet ir pažintis su mūsų kultūra“, – mano L.Dieninė.
Nijolė Kočkuvienė, dvylika metų Anykščių Arklio muziejuje mokanti kepti duoną pagal senąsias tradicijas, sako, kad demonstruoti amatus būtina, nes senųjų meistrų lieka vis mažiau. Tad šitaip galima sudominti jaunimą ir skatinti perimti senąsias tradicijas. „Šiuo metu duoną kepti mokau kelis kartus per dieną. Pamatyti, kaip buvo kepama duona, ir patys jos išsikepti atvažiuoja žmonės, švenčiantys gimtadienius, krikštynas, vestuvių metines“, – pasakoja N.Kočkuvienė.
„Lietuviai per šeimos šventes nebenori tiesiog sėdėti prie maistu nukrauto stalo ar tik kaitintis pirtyje, o pageidauja prasmingiau leisti laiką. Tad edukacinės programos kaimo turizmo sodybose ypač tam tinka“, – neabejoja A.Gaivenienė.