Pabėgėlių krizė
Po Naujųjų metų nakties Kelne ir kituose Vokietijos miestuose bei Austrijoje ir Suomijoje, kai neeropietiškos išvaizdos vyrai seksualiai priekabiavo ir apiplėšinėjo moteris, keičiasi požiūris į pabėgėlius visoje Europoje, rašo “The News York Times”.
Sukarintos suomių grupės patruliuoja ir esą saugo moteris mažuosiuose miestuose, kuriuose įsikūrė pabėgėliai. Vokietijoje nerimsta kraštutinių dešiniųjų protestai. Italijos regionuose priimami įstatymai, užkertantys kelią naujų mečečių statybai pabėgėlių gyvenamose vietovėse. Danija ruošiasi konfiskuoti iš pabėgėlių vertingą turtą, kad bent iš dalies kompensuotų išlaidas jų išlaikymui.
Tai dramblys kambaryje – niekas nėra pasiruošęs pripažinti, kad didžioji baimė yra islamo baimė.
Nors tiksliai pasakyti, kas ir kaip vyko Kelne, dar anksti, tačiau pranešimai apie moterų užpuolimus palietė ypač jautrų nervą. Tad Europai tampa dar sunkiau susidoroti su pabėgėlių, kurių dauguma yra musulmonai ir jauni nevedę vyrai, integracijos iššūkiu.
Kraštutiniai dešinieji, kurie jau seniai skleidžia stereotipus, kad tamsesnio gymio užsieniečiai yra grėsmė Europos saugumui ir identitetui, “pagavo bangą” su pranešimais apie Naujųjų metų įvykius. Jie jau iki šiol kaupė šalininkus dėl ES nesugebėjimo užtikrinti vidinių sienų saugumo ir suvaldyti migrantų judėjimo bloko viduje.
“Tai dramblys kambaryje – niekas nėra pasiruošęs pripažinti, kad didžioji baimė yra islamo baimė”, – teigia Oksfordo Pabėgėlių studijų centro vadovas Alexanderas Bettsas ir priduria, kad dauguma politikų nesugebėjo nuraminti arba bent jau išaiškinti suprantamai žmonėms, todėl atsirado vakuumas, kurį suskubo užpildyti prieš migraciją nusiteikę marginalai.
Atrodo, kad atėjo laikas platesniems debatams apie Vokietijos ateitį ir Angelos Merkel mantros “Mes galima tai padaryti” nebeužtenka.
A.Bettsas įspėja, kad jei politikai nesugebės greitai išaiškinti ginčo dėl migrantų niuansų, ypač kalbant apie terorizmo ir religinių skirtumų baimes, tuomet neteks visuomenės palaikymo.
Per pirmąsias šių metų dienas visuomenės nuotaikos jau ženkliai pakito. Antradienį Vokietija sugriežtino migrantų, atvykstančių iš Austrijos, kontrolę. Daug Europos šalių pastatė tvoras ir patikros postus pasienyje – tai grasina sunaikinti Europos be sienų idėją.
“Atrodo, kad atėjo laikas platesniems debatams apie Vokietijos ateitį ir Angelos Merkel mantros “Mes galima tai padaryti” nebeužtenka”. – rašė “Der Spiegel”, kuris policijos nesugebėjimą užkirsti kelią išpuoliams Kelne pavadino “simboliniu valstybės bejėgiškumu prieš chaosą ir nusikalstamumą.”
Visuomenė susiskaldžiusi – mūsų redakcijoje, prie pietų stalo, draugų rateliuose.
Apklausos rodo, kad kraštutinių dešiniųjų partijos susilaukia visa daugiau palaikymo Prancūzijoje ir Vokietijoje. Austrijos radikalas Herbertas Kicklas paragino sustabdyti naujų prieglobsčio prašymų nagrinėjimą, kiti jo Laisvės partijos nariai ragina uždaryti Austrijos sienas.
“Visuomenė susiskaldžiusi – mūsų redakcijoje, prie pietų stalo, draugų rateliuose, – tvirtina kairiosios pakraipos Vienos savaitraščio “Falter” vadovas Florianas Klenkas. – Tai poliarizacija, bet beveik be smurto.”
Daugelis ekspertų mano, kad išpuoliai Kelne – ypač žalingi, nes imigracijos priešininkai ir dešinieji ekstremistai juos naudoja, kad parodytų neva visi migrantai yra nusikaltėliai ir chuliganai, nors dauguma pabėgėlių tiesiog bėga nuo karo Sirijoje ir yra taikūs bei įstatymų besilaikantys žmonės.
“Vienintelis kelias išspręsti šią problemą eina per Europos Sąjungą, – mano mano ekspertas Sergio Fabbrini iš Romos Luisso Guido Carli universiteto. – Bet taip pat aišku, kad Europos Sąjunga neturi nei institucinių priemonių, nei politinio noro tai daryti.”
Vis tekstą skaitykite čia