Ventos regioniniame parke, ties Ventos upe Akmenės rajone, iškilo naujas apžvalgos bokštas, nuo kurio iš 15 metrų aukščio atsiveria įspūdingas kraštovaizdis: Ventos kraštovaizdžio draustinio, Papilės miestelio, Daubiškių kaimo, apylinkių iki pat Ventos miestelio ir dar platesnė panorama.
Palypėjus virš medžių viršūnių ir saugiai įsitaisius apžvalgos bokšte, akis slysta įspūdingais Ventos upės vingiais su stačiais šlaitais, natūraliomis pievomis slėniuose, pasidabinusiomis sibiriniais vilkdalgiais, plačialapėmis begalėmis, miškinėmis mėtomis.
Horizonte atsiveria Jurakalnio geologinė atodanga. Lankytojai mato Papilės piliakalnius, menančius mūsų eros I tūkstantmečio antrosios pusės laikus ir tarnavusius gynybai nuo Kalavijuočių ordino išpuolių iki XIV amžiaus.
Pažintinės kelionės preliudija
Nuo apžvalgos bokšto lankytojui atsiveria pažintinių maršrutų panorama. Čia pat prasideda ir garsusis Jurakalnio pažintinis takas, apimantis Jurakalnio griovos atodangą ir atragį (iškyšulį), Papilės I piliakalnį. Papilėje paskutines savo gyvenimo dienas leido lietuvių tautos žadintojas, istorikas ir rašytojas Simonas Daukantas. Todėl galutinis pažintinio tako taškas – S.Daukanto muziejus, kuriame galima susipažinti su šios iškilios asmenybės nuopelnais Lietuvos valstybei, biografijos detalėmis.
Ventos regioniniame parke šiuo metu veikia keturi muziejai. Didžiausia muziejų koncentracija yra Viekšnių miestelyje – tai vaistinė-muziejus, kuriame ne tik galima pamatyti XIX–XX a. pradžios eksponatus, bet ir darželyje susipažinti su vaistiniais augalais. Su įvairiais gydomaisiais augalais galima susipažinti ir Gyvolių kaime gyvenančios garsios Lietuvoje natūralių gydomųjų vaistinių augalų specialistės – farmakognostės Jadvygos Balvočiūtės sodyboje. Viekšniuose yra ir aviacijos pradininko Aleksandro Griškevičiaus muziejus, taip pat veikia profesorių Mykolo, Vaclovo ir Viktoro Biržiškų memorialinė ekspozicija ir Snieginos Chrisčinavičienės kūrybos darbų galerija „Snieginos giesmė akmenėliui“.
Ventos regioninis parkas unikalus savo geologine sandara. Tik čia galima pamatyti paslaptingojo juros periodo uolienas, paliesti rankomis dinozaurų laikmečio gyvūnų liekanas – fosilijas. Papilės atodangos unikalios, turinčios pasaulinę mokslinę vertę.
Parke vinguriuoja Ventos, Virvytės, Dabikinės, Uogio, Avižlio upės ir upeliai, auga antras pagal žinomumą Lietuvoje medis – Papilės penkiolikakamienė liepa. Apžadų kapeliuose, kur žmonės duodavo įžadus, kad išsipildytų jų troškimai, ypač gerbiamoje šventoje vietoje, auga 300 metų amžiaus pušys. Ant vienos iš jų kamieno ir dabar dar tebėra nuo neatmenamų laikų pritvirtinta geležinė aukų skrynia.
Lankytojų parke padaugėjo
Tačiau vėl grįžkime prie apžvalgos bokšto. Tai visiškai naujas statinys, vienintelis kol kas tokios konstrukcijos apžvalgos bokštas Lietuvoje, savo forma primenantis besiskleidžiantį gėlės žiedą, pagamintas iš medžio bei metalo konstrukcijų ir harmoningai įsikomponuojantis į aplinką. Jį kūrė architektai Andrius Dirsė ir Arvydas Gudelis.
Netoli apžvalgos bokšto įrengta moderni automobilių stovėjimo aikštelė, kad lankytojams būtų patogu privažiuoti.
Akivaizdu, kad lankytojų ne tik prie apžvalgos bokšto, bet ir parke tikrai padaugėjo, tačiau nustatyti, kiek turistų apsilanko šiame objekte, pasak Ventos regioninio parko direktoriaus Andrius Almanio, kol kas dar sudėtinga. Parko specialistai vykdo monitoringą (stebėseną), kurio rezultatai paaiškės metų pabaigoje.
Šiam įspūdingam inžineriniam statiniui ir turistiniam objektui atsirasti padėjo Europos Sąjungos fondų finansavimas. Apžvalgos bokštas įrengtas finansuojant 2007–2013 m. Europos regioninės plėtros fondo lėšomis pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“ (II etapas)“.
Lietuvos nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose ES lėšomis pastatyta trylika apžvalgos bokštų, dar trys šiuo metu yra statomi.
Austė Merkytė