tenisas
Prieš 10–15 metų žiniasklaidos atstovai vos spėdavo sekti naujienas apie vis naujus su amžiumi susijusius teniso rekordus. Štai šveicarė Martina Hingis profesionale tapo 1994-ųjų spalį – praėjus vos 2 savaitėms po savo 14-ojo gimtadienio. 1995-ųjų sausį ji jau laimėjo pirmąjį mačą “Didžiojo kirčio” serijos turnyre. 1996-aisiais šveicarė (būdama 15 metų ir 9 mėnesių amžiaus) su Helena Sukova laimėjo Vimbldono moterų dvejetų turnyrą ir tapo jauniausia visų laikų “Didžiojo kirčio” turnyro čempione.
1996-ųjų spalio 14-ąją M.Hingis laimėjo pirmąjį WTA serijos moterų turnyrą. Turnyras vadinosi “Porsche Grand Prix”, o vienas prizų buvo naujintelaitis “Porsche” automobilis. Organizatoriai nusprendė pakeisti automobilį piniginiu prizu, nes 16-metė dar tiesiog negalėjo turėti vairuotojo pažymėjimo. M.Hingis tuomet prie laimėto įspūdingo prizo tik nusifotografavo.
Jau 1997-aisiais šveicarė įsitvirtino pajėgiausių tenisininkių reitingo viršūnėje ir per savo trumpą karjerą (iš profesionalų varžybų dėl traumų pasitraukė būdama 22 metų, 2006-aisiais grįžo į kortus, tačiau po metų visiškai baigė karjerą) joje praleido 209 savaites.
Kita sportininkė rusė Marija Šarapova 2004-aisiais triumfavo Vimbldone būdama 17-os. 1999-ųjų atvirąjį JAV čempionatą amerikietė Serena Williams laimėjo likus 2 savaitėms iki 18-ojo gimtadienio. Geriausių pasaulio tenisininkių reitingo pirmasis šimtukas tuomet mirgėjo paauglių pavardėmis.
Vyrų teniso istorijoje taip pat yra daug itin jaunų sportininkų iškovotų pergalių. Tarkime, vokietis Borisas Beckeris laimėjo Vimbldoną būdamas 17 metų (1985 m.), amerikietis Michaelas Changas tokio pat amžiaus laimėjo atvirąjį Prancūzijos čempionatą (1989 m.). Dabartinis pajėgiausias pasaulio tenisininkas ispanas Rafaelis Nadalis, 2005-ųjų birželio 3 dieną atšventė 19-ąjį gimtadienį, o po 2 dienų triumfavo atvirajame Prancūzijos čempionate.
Į pajėgiausių planetos tenisininkų reitingo pirmąjį šimtuką R.Nadalis prasimušė būdamas 17-os, gyva legenda šveicaras Roger Federeris – 18-os. Amerikietis Andy Roddickas, dar nesulaukęs 20-ies, jau buvo pirmajame dvidešimtuke.
Prasidėjus paauglių kilimo bumui atrodė, kad tai nesibaigs niekada, o 24–25 metų tenisininkus jau bus galima vadinti veteranais. Tačiau padėtis netikėtai pasikeitė. Dabar tarp pajėgiausių planetos tenisininkų ir tenisininkių paauglių neberasite.
Tiesa, moterų teniso pasaulyje nedidele išimtimi galima laikyti dabar reitinge pirmaujančią lenkų kilmės danę Caroline Wozniacki. Pernai ji pateko į atvirojo JAV čempionato finalą būdama 19 metų, tačiau turėjo pripažinti tuomet 27-erių belgės Kim Clijsters pranašumą. Vieta finale kol kas lieka didžiausiu C.Wozniacki laimėjimu “Didžiojo kirčio” serijos turnyruose. Atvirajame Australijos čempionate ji šiemet pralaimėjo pusfinalyje, pernykščiame Prancūzijos čempionate krito ketvirtfinalyje.
Danijos tenisininkė gimė 1990 metų liepos 11 d. Pajėgiausių tenisininkių reitingo pirmajame šimtuke šiuo metu yra aštuonios 1990-aisiais gimusios sportininkės ir penkios 1991-ųjų kartos atstovės. Jauniausia iš jų – serbė Bojana Jovanovski – reitinge užima 54-ąją vietą, o 20-ąjį gimtadienį ji švęs paskutinę 2011-ųjų dieną.
Daugiau jėgos ir psichologinio tvirtumo
Tarp geriausių vyrų tenisininkų padėtis jaunimui yra dar nepalankesnė. 1988 metais gimusieji tenisininkai gali drąsiai sakyti, kad jie dar labai jauni ir jiems viskas prieš akis. Mat už jų nugarų pajėgiausiųjų šimtuke yra vos 4 sportininkai: japonas Kei Nishikori (1989 m.; 70 vieta), lietuvis Ričardas Berankis (1990 m.; 73), bulgaras Grigoras Dimitrovas (1991 m.; 85) ir kanadietis Milošas Raoničius (1990 m.; 94). Kitaip tariant, tarp 100 geriausių pasaulio tenisininkų šiuo metu yra vos vienas vaikinas, dar neatšventęs 20-ojo gimtadienio. Beje, būtent G.Dimitrovas dažnai yra vadinamas naujuoju R.Federeriu.
“Esu uždavęs sau tą patį klausimą. Padėtis stebina, nes kai aš kilau, teko grumtis su Lleytonu Hewittu, Maratu Safinu, A.Roddicku, Juanu Carlosu Ferrero, Tommy Haasu. Visi jie pateko į pirmąjį šimtuką būdami paaugliai, – susidariusią padėtį svarsto R.Federeris. – Ateities čempionai? Ne itin daug kandidatų. Gal žaidimas dabar reikalauja daugiau jėgos, psichologinio pasirengimo, todėl jaunimui reikia daugiau laiko, kad persilaužtų?”
26 metų švedas Robertas Soderlingas profesionalu tapo prieš 10 metų, tačiau tik labai neseniai pakilo iki 4-osios pozicijos geriausiųjų reitinge.
“Žaidimas tapo sunkesnis, reikia gerokai daugiau jėgos nei prieš 10 metų. Reikia keleto metų, kad parengtum savo kūną kovai su geriausiais. Pirmajame profesionalaus turnyro finale žaidžiau būdamas 18 ar 19 metų, tačiau buvo labai sunku savaitė po savaitės kautis reikiamu lygiu”, – prisimena sportininkas.
A.Roddickas atvirąjį JAV čempionatą 2003-iaisiais laimėjo būdamas 21-erių. Dabar jam 28-eri, o iškovotų reikšmingų trofėjų sąraše lieka tas pats vienintelis 2003-iųjų prizas. Amerikietis mano, kad žaidimas pastaraisiais metais tapo lėtesnis, todėl reikia daugiau jėgos.
“Anksčiau turėjome greitesniam tenisui pritaikytą kortų dangą, todėl buvo galima mažiau reikalauti iš kūno. Aš dabar sveriu daugiau nei anksčiau. Visi dabar yra stambesni ir stipresni, todėl jaunimui sunkiau prasibrauti”, – tvirtino A.Roddickas.
Dabar geriausiųjų šimtuke jaukiai jaučiasi ne tik 24–26 metų sportininkai, pozicijas ramiai išsaugo ir 30-mečiai.
“Anksčiau jausdavaisi gana ramus, jei laukdavo mačas su 70-ąją ar 80-ąją reitingo vieta. Dabar visų galimybės išsilygino, tokius mačus gali laimėti bet kuris žaidėjas”, – sutinka A.Roddickas.
Aukštame lygyje išlieka ilgiau
Buvęs Lietuvos teniso sąjungos (LTS) prezidentas Liutauras Radzevičius amerikiečio nupieštą vaizdą apibūdina dar paprasčiau: “Geriausiųjų šimtuke yra grūstis.”
Visą R.Berankio kelią atidžiai sekantis L.Radzevičius nemano, kad jaunimas kelio į viršūnę neprasiskina, nes pasaulyje galbūt suprastėjo jaunųjų tenisininkų rengimo sistema. Teniso specialistas mano netgi priešingai.
“Jaunų talentų yra begalė, ir jie auga įvairiausiose šalyse, jau atsiranda puikių talentų Azijoje. Konkurencija yra milžiniška, todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mūsiškis R.Berankis tarp savo bendraamžių yra aukščiausioje vietoje, jo nelenkia joks jaunesnis žaidėjas. Jaunimas neprasiskina kelio, nes tenisininkai karjeros zenitą pasiekia 25–27 metų, technologijos pažengė labai toli į priekį, todėl profesionalai greičiau atgauna jėgas ir gali ilgiau žaisti aukštu lygiu. Jei sportininkai nepervargsta, sukuria geras šeimas, nenueina klystkeliais, gali sėkmingai žaisti iki 30 metų ir ilgiau. Norint pakilti labai aukštai esant itin jauno amžiaus, reikia išskirtinių fizinių, techninių ir psichologinių savybių. Tokie tenisininkai gimsta ypač retai”, – tvirtina buvęs LTS vadovas.
Ričardas Berankis į pajėgiausių pasaulio tenisininkų šimtuką pateko sulaukęs 20-ies