Žodis donoras (lot. donare) reiškia dovanoti, dono – dovanoju. Jame ir slypi neatlygintinos kraujo donorystės prasmė. Ką reiškia pačiam donorui ši kilni misija?
Angelė Adomaitienė
Garbės donoro vardu per tradicinę Lietuvos neatlygintinų kraujo donorų padėkos šventę, įvykusią lapkričio 6-ąją, apdovanota Danutė Mikalauskienė sako, kad donorystė – tai neapsakomas džiaugsmas, kurio niekada nepajus neaukojęs kraujo.
„Tai nieko nekainuoja ir yra pati paprasčiausia pagalba, kurią gali suteikti ligos ar nelaimės ištiktam žmogui. Aš tikiu, kad mano kraujas, patekęs į tokio žmogaus organizmą, atneša jam naują gyvenimą. Dėl to man labai gera“, – jausmais dalijasi daugiau kaip dešimtmetį savo kraujo dovanojanti Danutė. Panašiai kalba ir kiti Garbės donorai, ypač tie, kuriems kažkada teko gelbėti artimuosius savo ir kitų donorų krauju.
Iš viso tradicinėje Lietuvos neatlygintinų kraujo donorų padėkos šventėje Garbės donoro vardas buvo suteiktas 32 donorams. Sveikatos apsaugos ministras įsakymu jį suteikia donorams, davusiems kraujo 40 ir daugiau kartų. Tokių žmonių Lietuvoje yra daugiau nei 120.
Kraujui nėra dirbtinio pakaitalo
Žmogaus kraujas unikalus ir iki šiol dar nesukurtas dirbtinis pakaitalas, kuris galėtų pakeisti donoro kraują onkologiniams ir kitiems ligoniams, gimdyvėms ar sužeistiesiems.
Lietuvoje per metus prireikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų galima atlikti sudėtingas chirurgines operacijas, išgelbėti nukraujavusius po traumų ir avarijų, susirgusius ūminėmis kraujo ir kitomis gyvybei pavojingomis ligomis žmones. Tokiais atvejais vienintelis kraujo šaltinis – kiti žmonės, sveiki ir galintys pasidalinti savo krauju.
Nacionalinis kraujo centras (NKC) kraujo komponentais aprūpina 73 šalies ligonines. Vien pernai NKC atliko 62 tūkst. donacijų, t. y. kraujo paėmimo kartų, o iš viso Lietuvoje jų atlikta apie 90 tūkst. Lietuvos teisės aktai leidžia vyrams duoti kraujo 6 kartus per metus, moterims – 4 kartus, tačiau vidutiniškai donoras kraujo centre per metus apsilanko tik 1,6 karto. NKC dirba daugiau nei 200 darbuotojų – gydytojų, medicinos biologų, slaugytojų, laborantų ir kitų specialistų. Šiam kolektyvui vadovaujanti Joana Bikulčienė teigia, kad Lietuvoje kraujo donorystės sistema šiuo metu veikia labai gerai, ligoninėms nereikia jaudintis dėl kraujo trūkumo, nes šis rūpestis ir atsakomybė gula ant kraujo centro darbuotojų pečių. Nei šią vasarą, nei pernai nebuvo atvejų, kad ligoninėse dėl kraujo komponentų trūkumo būtų atidėtos operacijos.
Neatlygintina donorystė tampa realybe
Lietuvoje neatlygintinos kraujo donorystės propagavimo programa pradėta įgyvendinti 2003 m. Po poros metų neatlygintina donorystė sudarė 15,9 proc. donacijų, o pastaruoju metu itin išaugo.
„Dar 2013 m. sausį neatlygintinų donorų buvo tik 25 proc., o šių metų spalį jų turime beveik 81 proc., tad vis daugiau žmonių supranta donorystės prasmę. Per šiuos metus nutilo visi skandalai, visuomenėje žinomi asmenys ir politikai vengia nepamatuotų pasisakymų donorystės tema, kraujo donorystės įstaigos ir donorų organizacijos pasirašė susitarimą dėl atsakingo informacijos skleidimo. Juk bet koks neaiškumas labai neigiamai atsiliepia donorystei. Kraujo centro darbuotojai dirba negailėdami jėgų, todėl būdavo skaudu kai koks nors neatsakingas, nieko bendro su tikrove neturintis pareiškimas, paleisdavo vėjais visas mūsų pastangas“, – prisimena NKC vadovė.
„Neatlygintina donorystė Lietuvoje, kaip ir pažangiose šalyse, tampa realybe. Visiškai pereiti prie neatlygintinos donorystės esame įsipareigoję iki 2020 metų. Be to, siekiame, kad žmogus duoti kraujo ateitų bent dukart per metus. Tai naudinga ir donoro sveikatai, ir visuomenei“, – sako J.Bikulčienė.
Skatina geri pavyzdžiai ir naujas požiūris
Didžiausias Lietuvos donorų kontingentas – žmonės iki 30 metų. „Labai graži tendencija, kad aktyviais donorais tampa ir vidutinio amžiaus žmonės. Entuziastų turime labai daug, ne vien studentų, ypač miesteliuose – mokytojų, verslininkų, kitų profesijų šviesuomenių. Kartais net vaikai į kraujo surinkimo punktus ar palapines atveda savo tėvus, nes apie donorystę daug gražių žodžių girdi mokykloje“, – nauju požiūriu džiaugiasi ponia Joana.
Donoryste užkrečia ir pavyzdys, kai kraujo aukoja garsus sportininkas, dainininkas, aktorius, menininkas. Šiemet, pasak NKC vadovės, aukoti kraujo labai paskatino Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri davė kraujo birželio 14-ąją, Pasaulinės kraujo donorų dienos metu.
Į Lietuvą taip pat atėjo lojalių užsienio kompanijų, kurių socialinės atsakomybės standartai kiek kiti. Jų vadovų atsakomybė paskatino taip elgtis ir darbuotojus, didžiuotis savo įstaiga. Kolektyvinė neatlygintina donorystė prasidėjo nuo didelių tarptautinių kompanijų, o dabar akcijose dalyvauja jau ir smulkesnės įmonės.
„Kraujo donorystė – veikla, kurioje reikia labai aktyviai dirbti. Malonu, kad daugėja savanorių, ypač regionuose. Pavyzdys yra Marijampolė, Jonava, Alytus, Birštonas ir kiti miestai, kuriuose donorystę skatina merai, įstaigų vadovai, bendruomenės“, – vardija J.Bikulčienė. Taigi pokyčiai jau davė teigiamos naudos, o neatlygintina kraujo donorystė tampa išties artimu reiškiniu visuomenei.
Užs. Nr. BSS 2353