Giedrė Bolzanė
Lietuvoje pamažu rimsta Londono vasaros olimpiados aistros: sportininkai pagerbti, Vyriausybės premijų čekiai išdalyti, pažadais, kad netrukus turėsime ir naujų baseinų, ir kitos sporto bazės bus aptvarkytos, irgi sočiai pasižarstyta. Tad savo nuostabiomis pergalėmis mus džiuginę ir daug prakaito dėl jų išlieję sportininkai pagaliau gali ramiai atsikvėpti.
Bet kai kurių sportininkų, kurių laimėjimai taip pat žada Lietuvai ne mažiau įspūdingas pergales, gyvenime ramybe šiandien nė nedvelkia. Pavyzdžiui, daugkartinis Lietuvos šokių ant ledo čempionas Deividas Stagniūnas su savo amerikiete partnere pasaulio čempionate Kanadoje po kelių mėnesių kovos dėl kelialapio į 2014 metų Sočio olimpines žaidynes ir greičiausiai jį iškovos – dar tik antrus metus kartu dirbanti čiuožėjų pora jau spėjo pasiekti stulbinamų rezultatų ir šiuo metu užima 15 vietą pasaulio šokių ant ledo reitinguose tarp 117 porų, bet į olimpiadą vykti ir po įspūdingų Margaritos Drobiazko bei Povilo Vanago laimėjimų joje vėl priminti Lietuvos vardo, deja, negalės.
Negalės todėl, kad D.Stagniūno partnerė Isabella Tobias yra amerikietė, o gauti Lietuvos pilietybę ji, atrodo, neturi jokių šansų. Mat po 2003 m. gruodžio 30 d. Konstitucinio Teismo išaiškinimo, kad būsimi nuopelnai negali būti pagrindu suteikti pilietybę išimties tvarka, LR pilietybė nebuvo suteikta nė vienam sportininkui. Taigi kol dauguma šalių lengva ranka dalija pilietybę užsienio sportininkams ir taip gerina savo sportinius pasiekimus, Lietuva vaizduoja principingą ir vien su savo sportininkais pasirengusią verstis valstybę.
Lietuva tikrai nėra ta šalis, kuri gali sau leisti geresnį sportininką tiesiog nusipirkti, kaip kad Rusija neseniai nusiviliojo mūsų penkiakovininkę Donatą Rimšaitę, – paprasčiausiai neturime iš ko. Bet nenumatydami visiškai jokių išimčių, kurias taikant kai kuriems užsienio sportininkams galėtų būti suteikta Lietuvos pilietybė, pripažinkime, vis dėlto perlenkiame lazdą.
Ar būtų tapę kam nors blogiau, jei Lietuvos pilietybė būtų buvusi suteikta amerikietei krepšininkei Katie Douglas? Arba kad ją būtų gavusi ankstesnė čiuožėjo partnerė, taip pat amerikietė Katherine Copely? Tuomet D.Stagniūnas, jau turėdamas šansą atstovauti Lietuvai olimpinėse žaidynėse, sulaukė skaudaus antausio – K.Copely Lietuvos pilietybės negavo. Dabar geriausias Lietuvos čiuožėjas baiminasi, kad istorija gali pasikartoti ir su dabartine jo partnere I.Tobias, nors ši intensyviai mokosi lietuvių kalbos ir rudenį per susitikimą su prezidente Dalia Grybauskaite, jei jį pavyks surengti, jau tikisi prabilti lietuviškai. Ką jau kalbėti apie tai, kad būtent amerikietės tėvai moka už čiuožėjų treniruotes su vienu geriausių pasaulio trenerių Igoriu Špilbandu po 10 tūkst. dolerių per mėnesį.
Kaip sako Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė, planuojamame susitikime su šalies vadove jie mėgins aptarti galimybes I.Tobias gauti Lietuvos pilietybę. „Galbūt prezidentės požiūris bus pasikeitęs. Baisu net pagalvoti, kad Lietuva po tokių gražių plaukikės Rūtos Meilutytės ir kitų sportininkų pergalių galėtų užkirsti mūsų čiuožėjams kelią jau į antrą olimpiadą. Juk jie jau tiek metų svetur treniruojasi, tiek ilgai šito siekia. Neturėčiau tam jokio pateisinimo“, – neseniai „Veidui“ sakė L.Vanagienė.
Lygiavertės partnerės Lietuvoje D.Stagniūnas neranda, nėra kur jam čia ir treniruotis – pasak L.Vanagienės, Lietuvoje nėra ne tik baseinų, bet ir nekomercinių čiuožyklų. Ir kas čia tokio siaubingo atsitiktų, jei Lietuva vis dėlto leistų šiai porai dalyvauti olimpiadoje kaip jos atstovams?
Kartais atrodo, kad mes stengiamės būti labai teisingi ir principingi ne tada, kai to labiausiai reikia.
Lietuva vaizduoja principingą ir vien su savo sportininkais pasirengusią verstis valstybę.
Del Douglas sutinku-Lietuvoj krepsini ir taip yra kam zaisti,bet del Tobias tai cia visiskas absurdas ir Grybauskaite jeigu butu tokia drasi kokia dedas,tai isimties tvarka suteiktu pilietybe ir nekreiptu demesio i jokius absurdiskus KT isaiskinimus,kas paprastam zmogui ir taip aisku